Polska wydaje miliardy na zbrojenia. Równać się z nami może tylko Finlandia
Spośród członków NATO to właśnie Polska przeznaczyła w 2023 r. największą część swojego PKB na obronność - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Na sam zakup sprzętu wydaliśmy 54 proc. krajowego budżetu wojskowego - równać się pod tym względem może z nami jedynie Finlandia.
Według zaprezentowanego niedawno raportu, 2023 r. był dziewiątym z kolei, kiedy wydatki państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na budowanie potencjału obronnego się zwiększały. Przypomnijmy, że od swoich członków Sojusz wymaga, aby przeznaczali co najmniej 2 proc. PKB na obronność (cel ten wprowadzono po zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 r.).
O ile w 2014 r. poziom 2 proc. PKB przekroczyły tylko USA, Grecja i Wielka Brytania, to w 2023 r. cel ten osiągnęło 11 krajów członkowskich, a w 2024 r. liczba ta ma wzrosnąć do 20.
W tym "wewnętrznym" wyścigu zbrojeń liderem jest Polska - zauważa "Rzeczpospolita". Nasz kraj nie tylko wydaje najwięcej na obronność w stosunku do PKB - 3,92 proc. - ale także wydatki Polski na zakup sprzętu są proporcjonalnie największe. W 2023 r. Polska wydała na sprzęt obronny 54 proc. swojego budżetu wojskowego. Podobnym wskaźnikiem może pochwalić się jedynie Finlandia (w jej wypadku było to 51 proc.).
Według słów Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, w 2024 r. europejscy członkowie NATO zainwestują w obronność łącznie 470 mld dol. I właśnie w tym łącznym ujęciu spełnią cel stawiany państwom Sojuszu - kwota ta będzie bowiem stanowić 2 proc. łącznego PKB tych państw. Będzie to pierwszy taki przypadek w historii NATO.
Stoltenberg, przedstawiając wnioski płynące z raportu podsumowującego 2023 r. w NATO, dodał, że dla polityki zwiększania wydatków na obronność jest duże poparcie społeczne: 80 proc. obywateli państw NATO opowiada się za tym, by łączący je sojusz militarny był silny.
Raport pokazał także, że utrzymuje się wysokie poparcie społeczne dla pomocy Ukrainie w walce z rosyjską agresją: za wspieraniem Kijowa opowiada się dwie trzecie ankietowanych w krajach członkowskich NATO.
Podczas niedawnej wizyty w USA polski prezydent Andrzej Duda zaapelował, by Sojusz zwiększył cel wydatków na obronność dla krajów członkowskich do 3 proc. PKB.
Polska na 2024 r. zaplanowała budżet na obronę na poziomie 118,14 mld zł, co stanowi 3,1 proc. przewidywanego PKB. Wraz z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych (funkcjonuje on "obok" środków budżetowych), wydatki obronne mają wynieść ok. 159 mld zł, co stanowi 4,2 proc. PKB.