Polskie miasto chce odejść od gazu. Rozpoczęto poszukiwanie gorących wód

W wielkopolskim Wągrowcu rozpoczęto wiercenie ponad dwukilometrowego otworu poszukiwawczego. Celem jest zagospodarowanie wód geotermalnych. Polska wciąż w niewielkim stopniu korzysta z możliwości, jakie daje geotermia, jednak w ostatnim czasie jest coraz głośniej o realizowanych i planowanych inwestycjach. Na Podhalu trwa drążenie najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego (ma sięgnąć nawet 7 km). W Wągrowcu mają wielkie plany - jeśli zasoby wód będą duże, za kilka lat zastąpią gaz i dostarczą miastu nawet 70 proc. potrzebnego ciepła.

W ramach inwestycji w Wągrowcu zakłada się przede wszystkim wykonanie otworu wiertniczego do głębokości ok. 2130 m, z przeprowadzeniem badań m.in. hydrogeologicznych, geofizycznych, laboratoryjnych.

Odwiert geotermalny w Wągrowcu - miasto chce samowystarczalności cieplnej

Jak poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, "rozpoczęcie wiercenia otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego jest symbolicznym początkiem drogi do uzyskania samowystarczalności w zakresie energetyki cieplnej".

W przypadku pozytywnych wyników miasto będzie mogło podejmować kolejne działania w kierunku wykorzystywania wód termalnych na potrzeby energetyczne czy rekreacyjne. "To może być długotrwała i skomplikowana inwestycja, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka lat źródła geotermalne będą mogły zastąpić gaz i dostarczać miastu około 70 proc. potrzebnego ciepła" - podkreślono.

Reklama

Odwiert w Wągrowcu będzie mieć głębokość sięgającą 2130 metrów

W ramach inwestycji zakłada się przede wszystkim wykonanie otworu wiertniczego do głębokości ok. 2130 m, z przeprowadzeniem szeregu badań - m.in. hydrogeologicznych, geofizycznych, laboratoryjnych. Celem przedsięwzięcia jest poznanie zasobów wód geotermalnych na terenie miasta Wągrowca, a dopiero po wykonaniu odwiertu będzie ostatecznie wiadomo, czy złoża wód geotermalnych umożliwiają ich eksploatację.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podkreślił, że samorządy potrzebują wsparcia na aktywne poszukiwanie alternatywnych źródeł ciepła i walkę z zanieczyszczeniem powietrza. "Koszty przestały być problemem nie do rozwiązania, odkąd rozwój geotermii uzyskał silne wsparcie rządu. Ten rodzaj wsparcia daje świadectwo, że zgodna współpraca samorządu z administracją państwową jest najlepszym gwarantem rozwoju lokalnych wspólnot" - wskazał.

Niebawem pojawią się kolejne ciepłownie zasilane wodą geotermalną

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przypomniał, że w czerwcu 2021 r. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pozytywnie zarekomendował wniosek na dofinansowanie. Podpisanie umowy odbyło się 12 sierpnia 2021 r. w Otwocku. Z 35 złożonych wniosków dofinansowanie otrzymało 15 miejscowości.

"Udzielone bezzwrotne dofinansowanie w kwocie 13 732 014 zł netto stanowi 100 proc. kosztów. Podatek VAT zostanie uiszczony przez miasto, a następnie planowane jest jego odzyskanie" - podał Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Wskazał też, że obecnie jedynie sześć spośród ponad 2 tys. polskich ciepłowni korzysta z energii geotermalnej; jest szansa, że niebawem dołączą trzy kolejne - w Sieradzu, Kole i Koninie.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: geotermia | wody geotermalne | Wągrowiec | energetyka odnawialna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »