Posiadasz zdolność kredytową? Te źródła dochodu bank weźmie pod uwagę

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy. Nie trzeba jednak posiadać umowy o pracę, żeby móc liczyć na pozytywną decyzję banku o przyznaniu kredytu. Na pozytywną decyzję mogą liczyć również osoby posiadające umowy zlecenia czy o dzieło. Są jednak źródła dochodu, które dla banków nie mają żadnego znaczenia, ponieważ uważają je za nietrwałe.

Zanim bank udzieli kredytu, najpierw ocenia zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Podstawą do otrzymania kredytu gotówkowego jest posiadanie stabilnych i stałych źródeł dochodu. Pod uwagę brana jest forma zatrudnienia, a także udokumentowane wpływy na konto bankowe

Dla wielu jednak zaskoczeniem może być, że na kredyt mogą liczyć nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale także osoby pracujące na umowach o zlecenie czy o dzieło, nie wspominając o przedsiębiorcach prowadzących własną działalność. We wszystkich tych przypadkach uwarunkowania, żeby otrzymać kredyt jednak rosną, choć i osoby posiadające etat muszą spełnić już wiele warunków.

Reklama

Co to jest zdolność kredytowa?

Przy udzielaniu kredytów gotówkowych przez bank ważna jest przede wszystkim zdolność kredytowa, czyli możliwość spłaty zadłużenia przed osobę wnioskującą o kredyt. Bank, na podstawie źródeł dochodu, określa prawdopodobieństwo, z jakim dana osoba będzie mogła wywiązywać się z zaciągniętego zobowiązania. Chodzi o to, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu w terminie.  

Ocena zdolności kredytowej przez bank jest standardowym procesem, który stosuje się we wszystkich sytuacjach, niezależnie od rodzaju, kwoty czy okresu udzielanego finansowania. 

Zdolność kredytowa wpływa nie tylko na to, czy osoba starająca się o kredyt, go otrzyma, ale również na wysokość kwoty z potencjalnego finansowania. Oznacza to zatem, że im wyższa zdolność kredytowa, tym rosną szanse na zaciągnięcie kredytu na wyższą kwotę. 

Zdolność kredytowa. Na podstawie tych źródeł dochodu bank może udzielić kredytu

Dla banku ważne są przede wszystkim stabilne i trwałe źródła dochodu oraz udokumentowanie wpływów na konto przyszłego kredytobiorcy. Najkorzystniejszym źródłem dochodu jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Banki akceptują również umowy zlecenie i o dzieło, jednak w takich przypadkach, kredytobiorca powinien pracować na ich podstawie co najmniej trzy miesiące. Niektóre banki wymagają nawet rocznego okresu świadczenia usług. To samo dotyczy osób posiadających działalność gospodarczą - aby przedsiębiorca kwalifikował się do trzymania kredytu gotówkowego, powinien prowadzić firmę przez co najmniej 12 miesięcy.

Jakie pozostałe źródła dochodu bank zaakceptuje podczas oceny zdolności kredytowej? 

  • Renty,
  • emerytury,
  • zasiłki,
  • świadczenia chorobowe podczas długotrwałego zwolnienie lekarskiego
  • dochody pochodzące z prywatnego najmu mieszkania,
  • dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy,
  • 13. wynagrodzenie roczne,
  • a także środki zdobywane przez kredytobiorcę na skutek wypracowanych nadgodzin. 

Dochody z tych źródeł banki traktują jako wpływy stałe, przez co pozytywnie wpływają one na wydanie korzystnej decyzji dla osoby starającej się o uzyskanie kredytu.

Jakich wpływów bank nie zaakceptuje podczas udzielania kredytu?

Przy decyzji o udzieleniu kredytu dla banku nie mają znaczenia wpływy, które są uznawane za nietrwałe, należą do nich m.in.: 

  • alimenty,
  • zasiłki dla bezrobotnych,
  • zasiłki wychowawcze,
  • stypendia,
  • świadczenia typu 300+, 500+ czy 800+,
  • dodatki mieszkaniowe,
  • ryczałt na samochód,
  • a także inne nieudokumentowane źródła dochodu. 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Nie zawsze decyzja o przyznaniu kredytu przez bank będzie pozytywna. W takiej sytuacji osoba starająca się o świadczenie nie jest na straconej pozycji, zawsze może postarać się poprawić swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić? 

Przede wszystkim należy podjąć działania mające na celu zwiększenie miesięcznych dochodów. Liczy się także spłacenie posiadanych zobowiązań czy zrezygnowanie z posiadania karty kredytowej. Warto również pomyśleć o zaciągnięciu kredytu wraz z osobą, która może poprawić zdolność kredytową.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdolność kredytowa | kredyt gotówkowy | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »