Premier chwalił się walką z inflacją. "A wzrosła przez krasnoludki", punktuje S. Mentzen

Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego rządu. Chwalił się w nim między innymi tym, że jego poprzedni gabinet przyczynił się do szybkiego spadku inflacji. "A wzrosła przez działania krasnoludków" - skomentował jego wypowiedź Sławomir Mentzen z Konfederacji.

W poniedziałek Mateusz Morawiecki wygłosił kolejne expose w swojej karierze. W Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu po tym, jak na premiera desygnował go prezydent Andrzej Duda.

Dotychczasowy Prezes Rady Ministrów nie tylko przedstawiał wizję swojej polityki na nową kadencję. Mówił też o osiągnięciach swojego gabinetu, który władzę sprawował do tej pory. Chwalił się m. in. tym, że jego rząd przyczynił się do szybkiego spadku inflacji.

Reklama

Ten fragment jego expose skomentował Sławomir Mentzen, lider Konfederacji. "Robi się coraz ciekawiej. Przed chwilą Morawiecki pochwalił się, że doprowadzili do szybko spadającej inflacji. A inflacja to oczywiście wzrosła przez działania krasnoludków" - napisał na portalu X/Twitter.

Odniósł się w ten sposób ironicznie do faktu, że inflacja do dwucyfrowych poziomów wzrosła właśnie za czasów rządu Morawieckiego. Jej spadek (z 18,4 proc. w ujęciu rocznym w lutym do 6,5 proc. w listopadzie) poprzedził więc szybki wzrost. Przypomnimy, że w październiku 2019 roku, kiedy władzę objął drugi rząd Morawieckiego, inflacja wynosiła 2,5 proc., czyli dokładnie tyle, ile wynosi cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego.

"Z radością zagłosuję przeciw wotum zaufania"

Mentzen zabrał także głos w Sejmie, zabierając głos w imieniu swojego klubu poselskiego.

- W 2015 roku kiedy przejęliście władzę zakończyła się transformacja polskiej gospodarki. Zakończyła się z wynikiem negatywnym. Zaczęliśmy iść w kierunku socjalizmu i etatyzmu - mówił na początku swojego wystąpienia. Jak komentował, okres rządów Morawieckiego cechował się "drastycznym wzrostem podatków dla przedsiębiorców" i "ingerencjami w gospodarkę i rynek pracy".

- Urzędnicy znają się na zarządzaniu, inwestowaniu, innowacji tak jak ja na balecie. Nie dostrzegliby okazji inwestycyjnej nawet gdyby im stanęła na stopie i walnęła prosto w nos. Ale nawet ja byłem zaskoczony rozmiarem porażki waszych rządów - komentował lider Konfederacji. - Gdzie są polskie samochody elektryczne? Nie wbiliście nawet łopaty, w miejsce, gdzie miała stać fabryka (...). Nie rozpoczęliście budowy CPK i elektrowni jądrowych - wyliczał Mentzen.

- Czas waszych rządów to okres plag egipskich plag dla polskiej gospodarki. Chciałbym pogratulować wszystkim przedsiębiorcom, którzy to przetrwali. Jak PiS was nie zabił, to już nic was nie zabije - podsumowywał. - Z największą radością i satysfakcją zagłosuję przeciw wotum zaufania dla premiera Morawieckiego - dodał na koniec Sławomir Mentzen.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Mateusz Morawiecki | Sławomir Mentzen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »