Premier: Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego gotowy

Wniosek o trybunał stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest przygotowany, a zostanie złożony w najbliższych dniach - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

- Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest przygotowany i gotowy, zostanie złożony w najbliższych dniach - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu we wtorek 19 marca.

Co obóz rządzący zarzuca Adamowi Glapińskiemu?

Tym samym potwierdzają się informacje, które pod koniec lutego napłynęły z obozu rządzącego. Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń informował wówczas PAP, że Koalicja Obywatelska planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) do końca marca. - Pracujemy nad wstępnym wnioskiem o pociągnięciu prezesa NBP do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu i jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić. Merytorycznie opracowany wniosek planujemy złożyć w Sejmie do końca marca - przekazał Cichoń.

Reklama

Wcześniej agencja Bloomberga podawała, że premier Donald Tusk dał polityczne "zielone światło" dla rozpoczęcia działań mających doprowadzić do postawienia Adama Glapińskiego przed TS.

Obóz rządzący zarzuca prezesowi NBP m.in. zaangażowanie w działalność polityczną przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Pojawia się również argument wprowadzenia w błąd co do wyników finansowych banku centralnego za 2023 r. (wpłata z ewentualnego zysku NBP zasila budżet państwa). Jeszcze w sierpniu ub. r. NBP informował rząd Mateusza Morawieckiego, że wynik finansowy banku centralnego za 2023 r. będzie dodatni i w związku z tym NBP przekaże do budżetu państwa około 6 mld zł. Pod koniec ubiegłego roku zaczęły jednak pojawiać się informacje, że NBP odnotuje wielomiliardową stratę. Wreszcie sam NBP przyznał w komunikacie, że wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego na koniec 2023 roku o ok. 31 mld zł.

Prezes NBP przed Trybunałem Stanu - jak wygląda procedura?

Wstępny wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu może złożyć w Sejmie prezydent, co najmniej 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Następnie wniosek ten trafia do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Komisja przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Taka uchwała powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy - Adam Glapiński nie mógłby więc pełnić swoich obowiązków, gdyby izba niższa polskiego parlamentu faktycznie taką uchwałę przyjęła.

Trybunał Konstytucyjny uznał w styczniu br. za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy o TS stanowiące, że uchwała Sejmu podjęta bezwzględną większością głosów o postawieniu przed TS prezesa NBP zawiesza go w czynnościach. TK uznał, że postawienie prezesa NBP przed TS powinno nastąpić uchwałą Sejmu podjętą co najmniej większością 3/5 głosów i ustawodawca powinien wprowadzić w tej sprawie stosowne zmiany w aktach prawnych. W ocenie TK Sejm do czasu zmian w prawie nie może rozpatrywać wniosków o TS dla prezesa NBP. Premier Donald Tusk ocenił natomiast, że werdykt TK nie jest wiążący.

Rynki póki co nie zareagowały na informację o tym, że szef polskiego centralnego banku miałby stanąć przed TS. Około godziny 15:40 czasu polskiego złoty konsekwentnie oscyluje wokół poziomu 4,32 zł za euro. Rentowność 10-letnich obligacji spada do 5,495 proc. o godzinie 15:45 po tym, jak po godz. 11:00 zanotowała maksymalny jak dotąd poziom dzisiejszego dnia - 5,577 proc.

EUR/PLN

4,3288 -0,0106 -0,25% akt.: 12.06.2024, 20:52
  • Kurs kupna 4,3270
  • Kurs sprzedaży 4,3305
  • Max 4,3446
  • Min 4,3214
  • Kurs średni 4,3288
  • Kurs odniesienia 4,3394
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »