Proces sprzedaży VeloBanku rozpędza się. BFG otrzymał pierwsze oferty

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, odpowiedzialny za sprzedaż 100 proc. udziałów w VeloBanku, otrzymał pierwsze, niezobowiązujące oferty na nabycie akcji banku. Teraz instytucja podda ocenie zgłoszone kandydatury. Wśród potencjalnych kupców, już przed tygodniem media wymieniały najbogatszego Polaka - Michała Sołowowa.

"Po rozpoczęciu procesu sprzedaży VeloBank S.A. 30 czerwca 2023 roku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał niewiążące oferty i jest w trakcie ich oceny, co kończy pierwszą rundę procesu sprzedaży" - poinformowano na stronie internetowej BFG. 

Jednocześnie kolejny etap procesu sprzedaży ma rozpocząć się zgodnie z harmonogram, co oznacza, że BFG wyłoni ze zgłoszeń inwestorów, którzy będą mogli przedstawić już konkretne oferty i plan na rozwój VeloBanku. Potencjalni nabywcy będą mogli odkupić pełen pakiet akcji banku, tj. 100 proc. udziałów.

Reklama

BFG posiada obecnie 51 proc. akcji VeloBanku, natomiast pozostałe 49 proc. jest w rękach Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, złożonego przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce. Natomiast sam wystawiony na sprzedaż bank powstał w związku z przymusową restrukturyzacją Getin Banku. 

Media: Najbogatszy Polak chce zainwestować w bank

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, jednym z potencjalnych zainteresowanych na zakupienie pełnej puli akcji VeloBanku ma być Michał Sołowow. O sprawie jako pierwsza poinformowała redakcja Bussiens Insider Polska. Z informacji, do których dotarli dziennikarze wynika, że MS Galleon - spółka zarządzana przez najbogatszego Polaka - pobrała odpowiednie dokumenty od BFG, które umożliwiły spółce wystąpienie z pierwszą, niezobowiązującą ofertą.  

Na tydzień przed zakończeniem pierwszej fazy sprzedaży, ubiegać się o zakup VeloBanku miało blisko dziesięciu inwestorów. Wśród nich faworytem miał być właśnie Sołowow, z uwagi na chęć zapewnienia przez BFG stabilnego planu rozwoju banku na najbliższe lata. Stąd opcja, w której to miliarder zostaje nowym właścicielem instytucji miałby być korzystniejsza, niż sprzedanie banku w ręce chociażby funduszu inwestycyjnego, który chciałby w krótkiej perspektywie zarobić na tej transakcji.

Jeżeli doszłoby do sprzedaży udziałów banku Sołowowi, byłaby to dla miliardera pierwsza inwestycja w sektorze bankowym. Do tej pory najbogatszy Polak prowadził interesy w innych branżach. Jest on właścicielem m.in. giganta chemicznego Synthos, producenta wyposażenia łazienek Cersanit oraz producenta podłóg drewnianych Barlinek

W ostatnim czasie miliarder zaangażował się także w inwestycje w zakresie energetyki jądrowej. W tym celu powołał wraz z Orlenem spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy, która planuje postawienie w Polsce małych reaktorów jądrowych przy pomocy amerykańskiej firmy GE Hitachi Nuclear.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: velobank | BFG | Michał Sołowow
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »