Prognoza Credit Agricole: Wzrosty cen mięsa i susza podbiją inflację w Polsce
Wyraźne przyspieszenie wzrostu cen mięsa oraz susza, obserwowana w Polsce i wśród części głównych światowych producentów i eksporterów żywności, podbiją roczny wskaźnik cen żywności w 2022 r. do 15 proc. - prognozują ekonomiści Credit Agricole. Ich zdaniem inflacja CPI w Polsce wyniesie średnio 12,4 proc. w 2022 r. i 7,4 proc. w 2023 r.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
"Finalna inflacja w kwietniu ukształtowała się 0,7 pkt. proc. powyżej naszej wcześniejszej prognozy, co skłoniło nas do rewizji naszego średnioterminowego scenariusza inflacyjnego. Głównym źródłem błędu w kwietniu było niedoszacowanie tempa wzrostu cen żywności. Zrewidowaliśmy zatem w górę naszą ścieżkę cen żywności i napojów bezalkoholowych. Obecnie oczekujemy, że dynamika cen w tej kategorii zwiększy się w 2022 r. do 15,0 proc. wobec 3,2 proc. w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 9,5 proc. Jednocześnie dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnie swoje maksimum lokalne w IV kw. na poziomie ok. 19 proc. rdr." - napisano w raporcie.
Autorzy raportu zaznaczają, że do rewizji prognozy cen żywności przyczyniły się silniejsze od oczekiwanych wzrosty cen mięsa i susza.
"Pierwszą przyczyną rewizji naszej prognozy jest silniejsze od naszych oczekiwań, wyraźne przyspieszenie wzrostu cen mięsa, które jest obserwowane zarówno w przypadku drobiu, jak również wieprzowiny. Wzrostowi cen sprzyja zwiększony popyt na mięso wraz z wygasaniem pandemii przy jego obniżonej podaży - produkcja trzody chlewnej w ostatnich kwartałach charakteryzowała się niską opłacalnością produkcji, co skłaniało rolników do jej ograniczania, podczas gdy produkcja drobiu nie powróciła jeszcze do poziomów sprzed znaczących strat wyrządzonych przez ptasią grypę w 2021 r.
W warunkach niedoboru mięsa na rynku rolnicy są w stanie w większym stopniu przerzucać rosnące koszty pasz na kolejne odcinki łańcucha dostaw, co dodatkowo podbija ceny" - napisano.
"Drugą przyczyną rewizji naszej ścieżki cen żywności w górę jest susza obserwowana w Polsce oraz wśród części głównych światowych producentów i eksporterów żywności (m.in. w Europie Zachodniej, USA i Brazylii). Będzie ona dodatkowo oddziaływać w kierunku wzrostu cen zbóż i roślin oleistych, a w konsekwencji cen pasz i mięsa. Z kolei lokalnie będzie sprzyjać wzrostowi cen owoców i warzyw" - dodano.