Program "Moja Elektrownia Wiatrowa" już działa. Jakie są warunki, ile wynosi dotacja?

Po wielkiej popularności fotowoltaiki przeszedł czas na inne źródła pozyskiwania dla siebie prądu. Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, już od poniedziałku 17 czerwca 2024 można składać wnioski do programu "Moja elektrownia wiatrowa".

"Moja elektrownia wiatrowa" - co warto wiedzieć programie?

Program ten umożliwia osobom fizycznym postawienie własnej siłowni wiatrowej. "Moja elektrownia wiatrowa" jest kierowany do osób będących właścicielami lub współwłaścicielami lokalu mieszkalnego czy budynku.

Dofinansowanie, które można otrzymać w ramach programu, może być przeznaczone na zakup i montaż elementów niezbędnych do uruchomienia siłowni wiatrowej lub siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii.

NFOŚIGW poinformował, że program ten będzie działał do 2029 roku. Budżet przewidziany na "Moją elektrownię wiatrową" wynosi 400 mln złotych.

Reklama

Wnioski można składać od 17 czerwca 2024.

Ile pieniędzy można otrzymać?

Maksymalna wysokość dotacji to 30 tysięcy złotych na jedną mikroinstalację o mocy 1-20 kW. Do kosztów kwalifikowanych wlicza się maksymalnie do 5 tysięcy na 1kW.

Jeśli chodzi o zakup magazynu energii elektrycznej, to można uzyskać 17 tysięcy złotych. Przewidziana w programie pojemność minimalna to 2 kW. Tutaj podobnie jest ograniczenie kosztów - zwrot uzyskamy tylko do 3 tysięcy złotych na 1 kW. 

Co konkretnie można sfinansować?

Zgodnie z informacjami z NFOŚIGW, dotację można uzyskać na wykonanie projektu i dokumentacji niezbędnej do uruchomienia siłowni wiatrowej, zakup oraz montaż całej instalacji wraz z koniecznymi elementami (okablowanie, maszt, inwerter, licznik etc.).

Z dotacją można zakupić również magazyn energii i elementy potrzebne do połączenia go z siłownią.

Wszystkie kupowane urządzenia muszą być fabrycznie nowe. Nie mogą być wyprodukowane wcześniej niż przed dwoma laty przed montażem. Wszystkie muszą posiadać odpowiednie certyfikaty (oznaczenie CE i B).

Ponieważ prawo budowlane zostało w tym zakresie uproszczone, postawienie wiatraka do 12 metrów wysokości nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Można to zrobić wyłącznie zgłaszając inwestycję do odpowiedniego dla lokalizacji urzędu.

Ile kosztuje postawienie siłowni wiatrowej?

Zasada jest prosta: im większa moc siłowni, tym koszty również wyższe. W programie  "Moja elektrownia wiatrowa" najmniejsza elektrownia może mieć moc 1 kW, a największa - 20 kW.

Zdecydowanie przydomowa elektrownia wiatrowa to większy wydatek niż instalacja fotowoltaiczna o podobnych parametrach.

Siłownia o średniej mocy 4 kW kosztuje około 30 tys. zł, więc przy spełnieniu warunków opisanych w programie, można liczyć na otrzymanie dotacji na ok. 15 tysięcy złotych, a resztę musimy wyłożyć ze swojej kieszeni.

Specjaliści są zdania, że dla domu jednorodzinnego wystarczająca będzie elektrownia wiatrowa o mocy do 5 kW. Oczywiście projektując siłownię należy sprawdzić swoje zużycie prądu w ubiegłych latach i uwzględnić przyszłe inwestycje. Jeśli np. zamierzamy również inwestować w pompę ciepła, to zużycie prądu znacząco wzrośnie.

Reasumując, jeśli ktoś planował od pewnego czasu postawić wiatrak przy swoim domu, to obecnie będzie to wyjątkowo opłacalne. Cała pula pieniędzy przeznaczona na ten cel jest wysoka, więc są duże szanse zakwalifikowania się do programu. 

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odnawialne źródła energii | energia wiatrowa | wiatraki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »