Ranking lokat bankowych w listopadzie 2023 r. Są takie oprocentowane wyżej niż inflacja

Kolejna decyzja RPP o stopach procentowych już za kilka dni O ile ich obniżki cieszą kredytobiorców, którym spadają raty, to dla oszczędzających są gorszą wiadomością. To dlatego, że wraz ze stopami spadają zyski z lokat i innych depozytów. Sprawdzamy, które banki oferują teraz najwyżej oprocentowane lokaty.

Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Po prawie roku utrzymywania stóp na wysokim poziomie, RPP zdecydowała się we wrześniu i październiku na dwie obniżki, łącznie o 100 pkt. bazowych. 

Wraz z obniżkami stóp procentowych zmniejszają się raty kredytów, których wysokość jest obliczana w oparciu o WIBOR. Ale jest też druga strona medalu. Spada oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych. 

W Interii sprawdzamy, jakie oprocentowanie na lokatach oferują banki na początku listopada, jeszcze przed kolejną decyzją RPP. Następne posiedzenie Rady jest zaplanowane na 7-8 listopada. 

Reklama

Najlepsze lokaty. Oprocentowanie wyższe niż inflacja

Lokaty są teraz, po dwóch obniżkach stóp z rzędu, niżej oprocentowane niż jeszcze dwa miesiące temu. Zwykle banki utrzymały w ofercie swoje sztandarowe produkty, ale wiele z nich obniżyło oprocentowanie, pozostawiając bez zmian inne warunki.

Oszczędności na lokatach wziętych w listopadzie mają za to szansę wolniej tracić na wartości niż wcześniej. To dlatego, że w ofertach banków jest sporo produktów, których oprocentowanie jest zbliżone do obecnego poziomu inflacji. Jest nawet kilka takich, których oprocentowanie jest takie samo jak poziom inflacji, a nawet kilka takich z oprocentowaniem wyższym niż poziom wzrostu cen.  

Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rocznymwynika z najnowszego wstępnego odczytu GUS. Nam udało się znaleźć aż dziewięć lokat z oprocentowaniem wyższym niż 6,5 procent. 

Warto jednak pamiętać, że oszczędności z lokat są obciążone tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych. Od odsetek z lokaty zapłacimy więc podatek w wysokości 19 procent. 

Ranking lokat. Słabiej z oprocentowaniem

Jak spało oprocentowanie lokat? Wystarczy porównać najlepsze lokaty z 15 sierpnia - kiedy publikowaliśmy jedną z edycji rankingu - z obecnie najkorzystniejszymi produktami. W sierpniu spośród lokat niepowiązanych z inwestycjami, aż pięć było oprocentowanych na 8 lub więcej procent w skali roku. 

W listopadzie już tylko jeden bank oferuje taką lokatę. Chodzi o lokatę dla nowych klientów Banku Nowego. Produkt o nazwie NOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT jest oprocentowany na 8,6 proc. w skali roku. Oszczędności w maksymalnej kwocie 10 tys. zł można zdeponować na tej lokacie na jeden miesiąc. 

Tę i pozostałe 20-parę ofert - wraz z warunkami - zamieściliśmy w poniższej tabeli. Można dzięki niej porównać: 

  • wysokość oprocentowania (w skali roku), 
  • długość lokaty, 
  • warunki dotyczące posiadania konta w danym banku, 
  • minimalne i maksymalne kwoty depozytów.

Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Oferty były aktualne na 2 listopada 2023 roku. Te z najwyższym oprocentowaniem prezentujemy w rankingu: 

Najlepsze lokaty bankowe. LISTOPAD 2023

Nazwa BankuNazwa LokatyOprocentowanie w skali rokuOkres trwania lokatyKwota lokatyCzy wymaga założenia rachunku w banku?Tylko dla nowych klientów?
 Bank NowyNOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT 8,60 1 miesiąc1-10 tys. zł TAK TAK
 Nest BankLokata Witaj 7,10 6 miesięcy1-25 tys. zł TAK TAK
 Bank PekaoLokuj z Żubrem 7,00 3 miesiące1-50 tys. zł TAK NIE
 Kasa StefczykaWitaj w Kasie 7,00 3 miesiące300 zł - 50 tys. zł TAK TAK
 VeloBankMobilna na Start 7,00 2 miesiące1-50 tys. zł NIE TAK
 Bank NowyNOWYdepozyt ZYSK 3M 6,80 3 miesiące1 tys. - 1 mln zł TAK NIE
 Bank NowyNOWYdepozyt 3M GWARANTOWANY 6,80 3 miesiące1-100 tys. zł TAK TAK
 Inbank Lokata na Start 6,75 3 miesiące1-50 tys. zł NIE TAK
 Toyota Bank Plus 3M 6,60 3 miesiące2-400 tys. zł TAK NIE
 Kasa StefczykaLokata na Nowe Środki (3M) 6,50 3 miesiące300 zł - 100 tys. zł TAK NIE
 Toyota BankPlus 6M 6,50 6 miesięcy2-400 tys. zł TAK NIE
 Bank NowyNOWYdepozyt 6M GWARANTOWANY 6,30 6 miesięcy1-100 tys. zł TAK TAK
 Toyota BankPlus 9M 6,30 9 miesięcy2-400 tys. zł TAK NIE
 Toyota BankPlus 12M 6,20 12 miesięcy2-400 tys. zł TAK NIE
 Bank NowyNOWYdepozyt ZYSK 4M 6,10 4 miesiące1 tys. - 1 mln zł TAK NIE
 Kasa StefczykaLokata Mobilna na nowe środki 6,10 1 miesiąc1-50 tys. zł TAK NIE
 Bank NowyNOWYdepozyt ZYSK 6M 6,00 6 miesięcy1 tys. - 1 mln zł TAK NIE
 Bank NowyNOWYdepozyt 9M GWARANTOWANY 6,00 9 miesięcy1-100 tys. zł TAK TAK
 BFFFacto 6,00 3 lub 6 miesięcyod 5 tys. zł NIE NIE
 Citi HandlowyTwoja Lokata 6,00 3 miesiące1-20 tys. zł TAK NIE
 NeoBankneoLOKATA NOWY DEPOZYT PLUS 3M 6,00 3 miesiąceod 1 tys. zł do 1 mln zł TAK NIE
 Toyota BankPlus 1M, 24M lub 36M 6,00 1, 24 lub 36 miesięcy2-400 tys. zł TAK NIE
 VeloBankNowe Środki 6,00 3 miesiące1-150 tys. zł NIE NIE
       Źródło: Banki

Najlepsze lokaty bankowe. LISTOPAD 2023

Jak widać w tabeli, w większości banków trzeba posiadać konto, aby skorzystać z oferty lokat. Ale są wyjątki. BFF, Inbank i VeloBank nie mają takiego wymagania. 

Niektóre oferty są także tylko dla nowych klientów. Tak jest np. w przypadku kilku najwyżej oprocentowanych lokat, w tym zwycięzcy rankingu. Z ofert z najwyższym oprocentowaniem, z których mogą skorzystać dotychczasowi klienci, można wyróżnić np. lokatę Lokuj z Żubrem Banku Peako czy inną z lokat oferowanych przez Bank Nowy.   

Wysokość oprocentowania lokat w dalszych miesiącach może się zmieniać. Wszystko będzie zależało od kolejnej decyzji RPP o stopach procentowych. W przypadku kolejnej obniżki, można spodziewać się, że oprocentowanie lokat znowu spadnie. Jakiej decyzji ze strony RPP w listopadzie spodziewają się analitycy opisywaliśmy w tym artykule. 

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »