Ropa na rynkach w środę tańsza niż w poprzednich dniach

Notowania ropy Brent w środę spadają o ponad 4 proc. w stosunku to wtorku, baryłka kosztuje ok. 123 dolarów. Spadki rzędu 3,5 proc. notuje również amerykańska ropa WTI, która jest notowana poniżej 120 dol. za baryłkę. Ceny mają tendencję spadkową, okresowo nawet o 12 proc.

Ceny Brent w środę przed południem sięgały 132 dol. za baryłkę, jednak później zaczęły się spadki, sięgające 10 dolarów.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Podobnie zachowuje się ropa WTI, której notowania w środę sięgnęły 127 dol. za baryłkę, by później spaść o 10 dolarów, a następnie zdrożeć do ok 119 dol.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

W dniu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. 

ROPA CRUDE

78,19 -1,07 -1,35% akt.: 10.05.2024, 22:55
  • Max 79,97
  • Min 78,14
  • Stopa zwrotu - 1T 0,65%
  • Stopa zwrotu - 1M -6,75%
  • Stopa zwrotu - 3M 3,86%
  • Stopa zwrotu - 6M 5,27%
  • Stopa zwrotu - 1R 8,14%
  • Stopa zwrotu - 2R -22,26%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Ropa Brent natychmiast

82,72 -1,16 -1,38% akt.: 10.05.2024, 22:56
  • Max 84,53
  • Min 82,70
  • Stopa zwrotu - 1T 0,53%
  • Stopa zwrotu - 1M -6,00%
  • Stopa zwrotu - 3M 2,68%
  • Stopa zwrotu - 6M 5,33%
  • Stopa zwrotu - 1R 8,89%
  • Stopa zwrotu - 2R -20,10%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Arabia Saudyjska i ZEA odmówiły rozmów z USA w sprawie cen ropy

Biały Dom bezskutecznie próbował zorganizować rozmowy prezydenta Joe Bidena z przywódcami Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdy USA starają się zbudować międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy i powstrzymać wzrost cen ropy - przekazał dziennik "Wall Street Journal".

Następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman i następca tronu w emiracie Abu Zabi Muhammad ibn Zajid odmówili rozmowy z Bidenem w ostatnich tygodniach - powiedzieli gazecie anonimowi przedstawiciele państw Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych.

Rijad zasygnalizował, że jego relacje z Waszyngtonem pogorszyły się za administracji Bidena i teraz oczekuje więcej wsparcia dla interwencji w wojnę domową w Jemenie, pomocy przy opracowywaniu programu nuklearnego i nietykalności dla księcia Muhammada w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazuje "WSJ", księcia czeka w USA wiele procesów sądowych, w tym jeden w sprawie zabójstwa. ZEA podzielają saudyjskie obawy dotyczące Jemenu. Oba rządy są również zaniepokojone możliwym reaktywowaniem przez światowe mocarstwa umowy nuklearnej z Iranem.

Ceny ropy przekraczają 130 dolarów za baryłkę, a tym samym są najwyższe od prawie 14 lat. Arabia Saudyjska i ZEA to jedyni dwaj główni producenci ropy, którzy są w stanie wydobyć miliony baryłek więcej. Dzięki tej ropie możliwe byłoby uspokojenie rynku, na czym zależy USA - komentuje "Wall Street Journal".

Arabia Saudyjska i ZEA odmówiły wcześniej wydobywania większej ilości ropy, argumentując, że stosują się do planu produkcji zaakceptowanego przez OPEC oraz inną grupę producentów ropy kierowaną przez Rosję. Współpraca energetyczna z Rosjanami wzmocniła OPEC i zbliżyła Saudyjczyków i Emiratczyków do Moskwy - twierdzi "WSJ".

Przywódcy obu krajów rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w zeszłym tygodniu, po odrzuceniu rozmów z Bidenem. Później obaj rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a anonimowy przedstawiciel Arabii Saudyjskiej przekazał, że USA zaproponowały, aby książę Muhammad stał się pośrednikiem w konflikcie ukraińsko-rosyjskim. 

Wenezuela: Do końca marca nie będzie decyzji w sprawie cofnięcia embarga na paliwa

Wydawany w Caracas dziennik “El Nacional", odnotowując ocieplające się wraz z wojną na Ukrainie stosunki USA z Wenezuelą, twierdzi w środę, że zdjęcie amerykańskiego embarga na paliwa nie będzie możliwe przed końcem marca. Zaznacza jednak, że istnieje duża szansa na “powrót Wenezueli do gry na światowym rynku paliw" już w pierwszej połowie roku.

Wenezuelska ropa naftowa jest potrzebna krajom Zachodu w związku z nałożeniem embarga na import ropy z Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

Gazeta podała, że zaplanowany na najbliższy okres projekt negocjacji Caracas i Waszyngtonu przewiduje, że kolejne spotkanie obu stron nastąpi dopiero pod koniec marca.

Cytowany przez “El Nacional" politolog z Wenezueli Rommer Ytriago stwierdził, że w sytuacji porozumienia z USA i zdjęcia nałożonego w 2019 roku embarga na paliwa, Caracas mogłoby produkować ponad 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie.

Wenezuela wydobywa obecnie 750-800 tys. baryłek ropy naftowej dziennie, a jak wskazują eksperci, cytowani przez dziennik “New York Times" i agencję AFP, po ewentualnym zniesieniu embarga przez USA zdolności produkcyjne mogłyby wzrosnąć do 950 tys. Dla porównania Rosja wydobywa 11 mln baryłek dziennie.

W sobotę, jak potwierdziło biuro prasowe prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, doszło w Caracas do pierwszego spotkania ze stroną amerykańską. Miało ono przebiegać “w atmosferze serdeczności". W rezultacie tych rozmów wenezuelski reżim zgodził się na zwolnienie z więzienia dwóch obywateli USA.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa crude | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »