Spodziewamy się spadku inflacji w lipcu do 15,3 proc. - ekspert

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział: "Spodziewamy się spadku inflacji w lipcu do 15,3 proc." Dodał, że jeśli rząd przedłuży tarczę antyinflacyjną na 2023 r, to wskaźnik cen towarów i usług nie powinien wzrosnąć bardziej niż w czerwcu br. (15,5 proc.).

W piątek GUS ma opublikować szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br.

- Z szacunków PKO BP wynika, że w inflacja w lipcu spadła do 15,3 proc., głównie za sprawą niższych ceny paliw - powiedział Bujak. Przypomniał, że w ciągu miesiąca zmniejszyły się one o ok. 6-7 proc., co pozwoliło obniżyć wskaźnik towarów i usług konsumpcyjnych o 0,2 proc. Ponadto - jak zauważył - widać pewne wyhamowanie wzrostu cen żywności, co będzie ważnym czynnikiem pozwalającym ustabilizować inflację w miesiącach letnich. - Jeśli żywność i paliwa nie będą podsycać wskaźnika cen i usług (CPI), to prognozowany przez nas spadek inflacji bazowej w reakcji na osłabienie popytu w gospodarce, utrwali spadkowy trend inflacyjny, który zaczął się zarysowywać w lipcu br. - wskazał.

Zapytany, czy spodziewa się wzrostu inflacji po nowym roku m.in. z racji zapowiadanych podwyżek cen prądu, Bujak powiedział, "że podwyżka cen nośników energii przy obniżeniu dynamiki cen paliw i żywności, nie powinna spowodować ponownego wzrostu inflacji ogółem". Zaznaczył jednak, że warunkiem tego jest przedłużenie w całości tarczy antyinflacyjnej. - Jeżeli tarcza zostanie przedłużona w całości na cały przyszły rok, to większego w wzrostu inflacji niż w czerwcu br., nie zobaczymy - powiedział ekonomista.

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

W czerwcu br. inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła 9,1 proc. rdr wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m był to najwolniejszy wzrost inflacji bazowej od grudnia 2021 r.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Polsce | GUS | tarcza antyinflacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »