Stopy procentowe w strefie euro. "Wewnętrzna presja cenowa jest silna"

Stopy procentowe w strefie euro pozostaną bez zmian. Taką decyzję podjął w czwartek Europejski Bank Centralny (EBC). Okazała się ona zgodna z oczekiwaniami analityków.

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Pozostaną one bez zmian. To oznacza, że główna stopa procentowa w strefie euro - refinansowa - dalej wynosi 4,5 procent. Jest więc tym samym najwyższa w historii. 

"Rada Prezesów jest zdeterminowana w dążeniu do tego, by inflacja szybko powróciła do średniookresowego docelowego poziomu 2 proc. Uważa, że podstawowe stopy procentowe EBC znajdują się na poziomach, które wnoszą istotny wkład w trwający proces dezinflacji" - podano w komunikacie po ogłoszeniu decyzji

Reklama

"W przyszłych decyzjach Rada Prezesów dopilnuje, by podstawowe stopy procentowe EBC pozostały wystarczająco restrykcyjne tak długo, jak będzie to konieczne. Gdyby aktualna ocena perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej miała dalej umocnić Radę Prezesów w przekonaniu, że inflacja trwale zbliża się do poziomu docelowego, należałoby złagodzić obecną restrykcyjną politykę pieniężną" - dodano na temat możliwości rozpoczęcia cyklu obniżek stóp. 

Zdaniem analityków mBanku, to zapowiedź obniżki stóp procentowych w czerwcu, na kiedy jest zaplanowane kolejne posiedzenie prezesów EBC.

"Tak jak spodziewaliśmy się, jest miękka zapowiedź ruchu w czerwcu. Naszym zdaniem EBC dokona pierwszej obniżki za 8 tygodni" - skomentowali ekonomiści banku w mediach społecznościowych.

Obniżki spodziewają się także analitycy PKO BP, jak zaznaczyli, "jeżeli dynamika płac będzie nadal spadać".

Jest decyzja EBC. Bank nie zaskoczył ekonomistów

Decyzja banku centralnego strefy euro nie zaskoczyła rynku. Przed posiedzeniem Rady Prezesów EBC ekonomiści spodziewali się, że stopy w Eurolandzie pozostaną bez zmian. Sugerowali się m.in. sprawozdaniem z marcowego posiedzenia Rady. 

"Z minutes wynika, że w ocenie Rady Prezesów dyskusja o obniżkach stóp byłaby na obecnym etapie przedwczesna, ale umacniają się argumenty za rozważeniem obniżek stóp procentowych. Odnotowano, że Rada będzie miała zdecydowanie więcej informacji w czerwcu, zwłaszcza w zakresie tempa wzrostu płac, co sugeruje, że pierwsze cięcie stóp najprawdopodobniej nastąpi właśnie w czerwcu" - wskazywali analitycy banku ING po publikacji sprawozdania.

Ekonomiści tego banku oczekiwali, że EBC na razie nie zdecyduje się na obniżkę stóp. Ale za to na konferencji prasowej szefowa banku Christine Lagarde może ich zdaniem zakomunikować, że jest na to szansa na kolejnym posiedzeniu. 

Stopy procentowe w strefie euro. Decyzja ma znaczenie dla eksportu

Podobnego rozwoju wydarzeń spodziewali się analitycy banku inwestycyjnego Saxo Bank. - Nasze prognozy, jeśli chodzi o EBC, to: główna stopa procentowa utrzymana na poziomie 4,5 proc. A podczas konferencji prasowej przygotowanie gruntu pod potencjalną obniżkę stóp procentowych w czerwcu - wskazywali w czwartek rano.

- Jeśli EBC wyprzedziłby Fed w obniżkach stóp procentowych, może to osłabić euro - dodawali w swoim komentarzu. Osłabienie wspólnej waluty mogłoby ich zdaniem wesprzeć sektor eksportowy europejskiej gospodarki. 

EUR/PLN

4,2671 0,0103 0,24% akt.: 16.01.2025, 22:51
  • Kurs kupna 4,2654
  • Kurs sprzedaży 4,2687
  • Max 4,2706
  • Min 4,2552
  • Kurs średni 4,2671
  • Kurs odniesienia 4,2568
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

EUR/USD

1,0302 0,0008 0,08% akt.: 16.01.2025, 22:51
  • Kurs kupna 1,0302
  • Kurs sprzedaży 1,0302
  • Max 1,0315
  • Min 1,0261
  • Kurs średni 1,0302
  • Kurs odniesienia 1,0294
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

W USA kolejna decyzja o stopach procentowych jest oczekiwana dopiero 1 maja. Na decyzję Fed mogą wpłynąć ostatnie dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Zaskoczyły one analityków. Marcowa inflacja konsumencka (CPI) wzrosła do 3,5 proc. licząc rok do roku. Rynek tymczasem spodziewał się wzrostu do 3,4 procent.

USD/PLN

4,1421 0,0052 0,13% akt.: 16.01.2025, 22:51
  • Kurs kupna 4,1407
  • Kurs sprzedaży 4,1435
  • Max 4,1578
  • Min 4,1315
  • Kurs średni 4,1421
  • Kurs odniesienia 4,1369
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Opublikowane w środę dane poskutkowały umocnieniem kursu dolara. Oddaliły bowiem perspektywę w miarę szybkich obniżek stóp procentowych w największej gospodarce świata.

Inflacja w strefie euro spadła. Ale EBC nie obniżył stóp

Z kolei dane o inflacji w strefie euro, które poznaliśmy na kilka dni przed decyzją Rady Prezesów EBC, okazały się nieco lepsze od konsensusu. Ceny w krajach posługujących się wspólną walutą wzrosły o 2,4 proc. w ujęciu rocznym wobec poziomu 2,6 proc. w lutym. Ekonomiści spodziewali się nieco wyższego odczytu - na poziomie 2,5 procent. 

Do kwestii inflacji w Eurolandzie odniosła się także Rada Prezesów w oficjalnym komunikacie. "Napływające informacje zasadniczo pokrywają się z jej wcześniejszą oceną średniookresowych perspektyw inflacji. Nastąpił dalszy spadek inflacji, pod wpływem niższej inflacji cen żywności i towarów. Większość miar inflacji bazowej słabnie, tempo wzrostu płac stopniowo się zmniejsza, a firmy pokrywają część rosnących kosztów pracy z zysków" - wskazano. "Ale wewnętrzna presja cenowa jest silna i utrzymuje inflację cen usług na wysokim poziomie" - dodano w oficjalnym komunikacie EBC.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »