Tego dnia rozstrzygnie się dymisja Daniela Obajtka? Ważna data w Orlenie

Orlen zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie na 6 lutego 2024 r. Akcjonariusze mają wówczas wyrazić m.in. zgodę na sprzedaż całości udziałów w spółce Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System, państwowego operatora gazociągów przesyłowych. Czy także tego dnia z fotelem prezesa Orlenu pożegna się Daniel Obajtek? Wiele na to wskazuje, ale prawdopodobne są także inne scenariusze.

Jak zauważył w swoim wpisie w serwisie X (dawny Twitter) dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" Tomasz Jóźwik, Skarb Państwa - większościowy udziałowiec Orlenu - będzie miał okazję, by dodać do porządku obrad kilka punktów. Może chociażby zażądać odwołania dotychczasowej rady nadzorczej i powołania nowego składu tego gremium - a nowy skład z kolei odwoła prezesa Orlenu Daniela Obajtka ze stanowiska.

"Data 6 lutego bardzo dobrze wpisuje się w terminy Kodeksu Spółek Handlowych, jeśli spółka sama nie zwołałaby walnego" - dodaje dziennikarz. 

Reklama

Orlen musi uzyskać zgodę akcjonariuszy na sprzedaż 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland (to operator systemu magazynowania gazu) na rzecz Gaz-System, ponieważ transakcja ta realizuje warunek postawiony koncernowi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy wydawaniu zgody na fuzję Orlenu z PGNiG. Stąd też spółka musiała zwołać NWZ w tej sprawie.

W spółkach, gdzie Skarb Państwa ma nie więcej niż 50 proc. udziałów, nowy rząd Donalda Tuska - by wymienić prezesa - musi zawnioskować w imieniu Skarbu Państwa do zarządów tych przedsiębiorstw o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które wymieni radę nadzorczą, co jest niezbędne do dokonania zmian w zarządzie. Wyznaczenie przez Orlen NWZ na dzień 6 lutego jest więc bez wątpienia nowemu gabinetowi na rękę.

Zmiany kadrowe w Orlenie. Daniel Obajtek sam poda się do dymisji?

Ale wymiana kadr może przebiec w Orlenie jeszcze inaczej - zauważa Jóźwik. "Zakładam, że wcześniej prezes, a może i cały zarząd, podadzą się do dymisji. Wciąż w grze jest scenariusz, że już jutro z rady nadzorczej wyleci Pani Janina Goss (uprawnienie Skarbu Państwa), wejdzie tam nowy człowiek i doprowadzi do odwołania prezesa Obajtka". 

Dodajmy, że Janina Goss to przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, która do rady nadzorczej Orlenu została powołana w styczniu br. Jest ona także członkinią zarządu powiązanej z PiS spółki Srebrna. Jej kadencja w RN Orlenu trwa do 2025 r., jednak w statucie koncernu widnieje zapis, zgodnie z którym Skarb Państwa może powołać i odwołać jednego członka rady nadzorczej. Wystarczy do tego odpowiednie pismo Ministra Aktywów Państwowych (w rządzie Donalda Tuska został nim Borys Budka).

Sam Daniel Obajtek już wiosną br. powiedział wprost, że jeśli PiS nie wygra wyborów parlamentarnych, on zrezygnuje z bycia prezesem Orlenu. - Sam odejdę, nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i mam swoją godność - stwierdził wówczas.

Kto zastąpi Daniela Obajtka na stanowisku prezesa multienergetycznego koncernu? Pierwsze doniesienia medialne mówią o tym, że może to być Robert Soszyński, były prezes państwowego zarządcy rurociągów naftowych PERN i wiceprezydent Warszawy.

Borys Budka, minister aktywów państwowych: Oczekuję od prezesa Obajtka dymisji

Do sprawy przyszłości szefa Orlenu odniósł się także nowy szef resortu aktywów państwowych, Borys Budka. W czasie swojej pierwszej konferencji prasowej od momentu objęcia ministerstwa polityk wskazał, że oczekuje od Obajtka podania się do dymisji.

"Taka zapowiedź (gotowości złożenia dymisji z funkcji prezesa Orlenu) padła publicznie, więc mam nadzieję, że to się szybko stanie. Prezes Obajtek mówił, że jest przedstawicielem odchodzącej opcji politycznej, doceniając szczerość tej deklaracji oczekiwałbym na bardzo szybkie podjęcie kroków, czyli podanie się do dymisji" - powiedział minister Budka.

- Dla wszystkich jest powszechnie wiadomo, że funkcję prezesa Orlenu pełnił tylko dlatego, że był członkiem tego obozu politycznego - dodał.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Daniel Obajtek | Orlen | dymisja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »