Termin mija 31 października. Spóźnisz się i ZUS wstrzyma wypłatę pieniędzy

Zostało tylko 14 dni, aby dopełnić formalności i nie stracić pieniędzy wypłacanych przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych czeka na niezbędne dokumenty wyłącznie do 31 października. Później zlecenie wypłat środków w ramach renty rodzinnej zostanie wstrzymane. Powodem jest utrata prawa do świadczenia w przypadku studentów. Nie wszyscy muszą dostarczać zaświadczenia, ale każdy uprawniony musi zadbać, aby urzędnicy otrzymali właściwy wniosek.

ZUS wypłaca Polakom pieniądze w ramach wielu świadczeń. Urzędnicy zlecają nie tylko comiesięczne przelewy emerytur, ale także dodatkowej 13. i 14. emerytury. Jednym z popularniejszych świadczeń, jakie trafiają do uprawnionych, jest renta rodzinna. Wiele osób lada dzień stracić może prawo do tego finansowego wsparcia

ZUS wstrzyma wypłaty świadczenia, termin coraz bliżej

Renta rodzinna to jedno z wielu świadczeń wypłacanych przez ZUS. Już za 14 dni uprawnionych do jej pobierania może być mniej. Powodem będzie nie tylko fakt wygaśnięcia prawa do przyznania tego rodzaju wsparcia finansowego, ale zwyczajne niedopełnienie wymogów formalnych. 

ZUS czeka na dokumenty tylko do 31 października. Urzędnicy czekają na wnioski i zaświadczenie o kontynuowaniu nauki w przypadku studentów. Brak poświadczenia, iż uprawniona do renty rodzinnej osoba rozpoczęła studia (lub je kontynuuje) jest jednoznaczne z wygaśnięciem prawa do wypłacania pieniędzy.  

Reklama

Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w informacji przekazanej Polskiej Agencji Prasowej podkreślił, iż niektórzy studenci są zwolnieni z dostarczenia zaświadczenia o tym, że kontynuują naukę na uczelni wyższej. Dotyczy to tylko grupy osób, które we wcześniejszych wnioskach dostarczyły dokumenty określające całkowity okres nauki (planowaną datę zakończenia studiów). Niemniej mimo wszystko, wniosek o wypłatę renty rodzinnej w nowym okresie nadal musi pojawić się we właściwym oddziale ZUS

ZUS może kontrolować studentów

Nie ma jednak szans, aby oszukać system i pobierać pieniądze mimo przerwania studiów. Studenci uprawnieni do renty rodzinnej nie mogą wykluczać, iż urzędnicy przeprowadzą kontrolę. Potwierdza to rzecznik ZUS. Wojciech Dąbrówka jednoznacznie wskazuje, że dojdzie do sprawdzenia autentyczności złożonej deklaracji na temat edukacji. Przedmiotem będzie potwierdzenie faktu, iż dany student uprawniony do renty rodzinnej nadal kontynuuje naukę. 

W przypadku braku przekazania informacji o przerwaniu nauki i dalszemu pobieraniu świadczenia doprowadzi do przekazywania pieniędzy osobie nieuprawnionej. Natomiast to skutkuje wezwaniem do zwrotu wypłaconej bezpodstawnie renty rodzinnej. Do kwoty doliczone zostaną odsetki za okres bezprawnie pobieranego świadczenia

Renta rodzinna: komu przysługuje i ile wynosi?

Ile w ramach renty rodzinnej wypłaca ZUS? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zgodnie ze stawką ustanowioną 1 marca 2024 r., najniższa wartość wypłacanej renty rodzinnej nie może być mniejsza niż 1780,96 zł. Przepisy powstałe w oparciu o Ustawę z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidują trzy progi wysokości świadczenia. Wynoszą one kolejno: 

  • 95 proc. świadczenia zmarłego, jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej, 
  • 90 proc. świadczenia zmarłego w przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby, 
  • 85 proc. świadczenia zmarłego, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba. 

Świadczenie jest przeznaczone dla dzieci zmarłego (w przypadku zaistnienia okoliczności przewidujących wypłatę renty rodzinnej), które nie ukończyły 16 lat. Przepisy przewidują jednak, iż ZUS wypłacać będzie im pieniądze aż do ukończenia 25. roku życia w przypadku, gdy będą kontynuować naukę w szkole wyższej. Cenzus wieku nie obowiązuje, gdy dziecko zmarłego stało się niezdolne do pracy jeszcze zanim ukończyło 16. rok życia, lub gdy kontynowowało naukę, ale - analogicznie - pojawiły się okoliczności wykluczające możliwość podjęcia pracy. Innymi uprawnionymi do renty rodzinnej są: 

  • małżonek - wdowa lub wdowiec, 
  • rodzeństwo zmarłego,
  • wnuki zmarłego, 
  • inne dzieci, które zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie przez zmarłego na co najmniej 12 miesięcy przed śmiercią.
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »