To wyposażenie domu może być obowiązkowe. W MSWiA jest petycja strażaków

Państwowa Straż Pożarna złożyła w MSWiA propozycję w sprawie dodatkowego wyposażenia mieszkań. Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP informuje, że strażacy chcą, aby w każdym domu w Polsce pojawił się czujnik dymu. Ministerstwo już prowadzi prace.

Obowiązkowy czujnik dymu w domach?

Strażacy od lat apelują, aby w domach instalować czujniki dymu. Tym razem Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej chce, aby te urządzenia stały się obowiązkowe. RMF24.pl cytując rzecznika PSP, przypomina, że obowiązek instalacji czujników dymu wprowadzony został już w Niemczech i we Francji. St. bryg. Karol Kierzkowski uważa, że taki obowiązek powinien wynikać z rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. 

Reklama

Propozycja zakłada, że w nowych mieszkaniach miałyby być montowane czujki dymu od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Z kolei istniejące mieszkania należałoby wyposażyć w czujki dymu w następnych latach. Przewidywany okres przejściowy ma trwać około pięć lat.

Czujniki od zaraz w nowych budynkach

Propozycja strażaków wpłynęła do MSWiA w drugiej połowie września. St. bryg. Kierzkowski przypomniał, że prace nad tym rozwiązaniem rozpoczęły się na przełomie sierpnia i września br. po tragicznym pożarze w Poznaniu, gdzie zginęło dwóch strażaków, a jedenastu innych i trzy osoby cywilne zostało poszkodowanych.

- Ponadto przewiduje się wprowadzenie wymogu stosowania czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego" - dodaj rzecznik PSP.

Od tego zdarzenia MSWiA dokonuje weryfikacji i być może zaproponuje rozwiązanie prawne, które zobliguje do montażu czujek dymu. "Być może trzeba będzie dokonać pewnej reasumpcji przepisów. Podejmiemy ryzyko, żeby takie urządzenia ewentualnie były montowane przynajmniej w nowo wznoszonych obiektach" - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »