Waloryzacja emerytur także dla polityków. Prezes PiS zyska więcej niż premier

Waloryzacja rent emerytur zbliża się wielkimi krokami - od 1 marca seniorzy będą mogli liczyć na większe wpływy do swoich portfeli. Podwyżki świadczeń otrzymają również czołowi polscy politycy, w tym premier Donald Tusk oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Liderzy dwóch największych partii nie są jednak najbogatszymi parlamentarnymi emerytami. Na wyższe świadczenia, a zarazem większą podwyżkę, mogą liczyć np. minister rolnictwa Czesław Siekierski (PSL) i senator Stanisław Karczewski (PiS).

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w marcu wyniesie 12,13 proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), po tym, jak w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał ostatnie dane potrzebne do wyliczenia wskaźnika wzrostu tegorocznych świadczeń, czyli realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku w stosunku do 2022 r. - wyniósł on 1,1 proc.

Reklama

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyliczany jest dodatkowo na podstawie średniorocznej inflacji konsumenckiej lub tzw. inflacji "emeryckiej", przy czym wybierany jest wskaźnik korzystniejszy.

Oznacza to, że 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna oraz renta socjalna będzie wynosić 1780,96 zł brutto, czyli wzrośnie o 192,52 zł. "Dla świadczeń na poziomie np. 2300 - będzie to 278,76 zł podwyżki waloryzacyjnej, dla świadczeń w wysokości 2500 zł - 303 zł, dla 3000 zł - 363,60 zł" - podało MRPiPS. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że ten rok będzie ostatnim, w którym seniorzy mogą liczyć na dwucyfrowe podwyżki ze względu na spadającą inflację. 

Waloryzacja emerytur 2024 rónież dla polityków. Ile zyska Donald Tusk a ile Jarosław Kaczyński?

Waloryzacja emerytur obejmie również polityków - w tym premiera Donalda Tuska i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

Ile zyska Donald Tusk

Jak wylicza "Fakt", premier Tusk otrzymuje trzy emerytury, w tym świadczenie z ZUS. "Przeszedł na nie w 2022 roku i jak wynika z oświadczenia majątkowego, otrzymał wtedy 52200 zł. Jeśli na świadczenie przeszedł od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, dostaje ok. 5800 zł brutto miesięcznie" - podaje dziennik. Do tego szef rządu pobiera również unijną emeryturę (w 2022 roku wynosiła ona 283 tys. zł), świadczenie z Belgii (1500 zł) oraz pensję premiera (ponad 20 tys. zł brutto). 

Dzięki marcowej waloryzacji lider PO może liczyć na około 700 zł brutto więcej co miesiąc do swojej emerytury.

Ile zyska Jarosław Kaczyński

Jeszcze więcej zyskać ma prezes PiS. Emerytura byłego szefa rządu wynosi około 8 tys. zł brutto. Waloryzacja sprawi, że od 1 marca ZUS będzie wypłacać Kaczyńskiemu, co miesiąc o około 970 zł brutto więcej niż do tej pory.

Inny politycy też zyskają na waloryzacji

Na tegorocznej waloryzacji rent i emerytur zyskają również inni posłowie i senatorowie zasiadający w polskim parlamencie.  

  • Czesław Siekierski (PSL), minister rolnictwa otrzymuje 10850 zł brutto miesięcznie. Za sprawą waloryzacji, jego świadczenie wzrośnie o 1315 zł brutto miesięcznie; 
  • Stanisław Karczewski (PiS), był marszłek Senatu - świadczenie 11500 zł, od marca 1400 zł brutto więcej; 
  • Marek Kuchciński (PiS), były marszałek Sejmu - świadczenie 4500 zł, od marca 545 zł brutto więcej; 
  • Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), marszałkini Senatu - świadczenie 3400 zł, od marca ok. 412 zł brutto więcej; 
  • Elżbieta Witek (PiS), była marszałek Sejmu - świadczenie 4900 zł, od marca prawie 600 zł brutto więcej. 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja emerytur | Donald Tusk | Jarosław Kaczyński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »