W Rosji może zostać wprowadzony stan wojenny?

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów potępiło rosyjską inwazję na Ukrainę. Na froncie wojennym Rosjanie odnoszą tylko nieznaczne postępy, a Ukraińcy po raz pierwszy od początku wojny przeszli do kontrataku. Według doradcy prezydenta Ukrainy 4 marca w Rosji może zostać wprowadzony stan wojenny, co pozwoliłoby władzom na zdławienie protestów społecznych związanych z konsekwencjami zachodnich sankcji.

Liczba uchodźców z Ukrainy w ciągu niespełna tygodnia wzrosła do miliona, z czego ponad połowa trafiła do Polski. Prawdopodobnie dziś na terenie Białorusi odbędzie się druga tura rozmów między Ukrainą a Rosją. UE przedstawiła listę 7 rosyjskich banków, które zostaną wyłączone z systemu SWIFT.

Sankcje obowiązywać będą po 10 dniowym okresie przejściowym, służącym operacyjnemu dostosowaniu się banków europejskich. Sankcje nie obejmują Sberbanku oraz Gazprombanku, które są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do UE.

Według francuskiego ministra finansów B.Le Maire UE planuje również włączyć kryptowaluty na listę sankcji, tak aby Rosja w ten sposób nie mogła omijać dotychczasowych ograniczeń.

Reklama

UE nałożyła kolejne sankcje na Białoruś w związku z uczestnictwem tego państwa w agresji na Ukrainę. Sankcje obejmują m.in. zakaz importu wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, bitumicznych i gazowych produktów węglowodorów, potażu, drewna i cementu.

Zakazany będzie też eksport na Białoruś dóbr i technologii podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) oraz zaawansowanych towarów i technologii. Wieczorem kolejne sankcje ogłosiły USA. Obejmują one m.in. działania rozszerzające ograniczenia w eksporcie do Białorusi, rozszerzenie wcześniej nałożonych  sankcji na przemysł rafineryjny oraz 22 podmioty, które uznano za istotne ze względu na ich współpracę z rosyjską armią.

Agencje Fitch oraz Moody’s, podobnie jak wcześniej S&P, obniżyły wczoraj rating Rosji do śmieciowego poziomu. Na londyńskiej giełdzie w dalszym ciągu spadają kursy akcji rosyjskich spółek. Rosja wypłaciła wczoraj kupon obligacji skarbowych, ale zagraniczni inwestorzy nie mają możliwości wypłaty tych środków.

Nie jest jasne, czy oznacza to techniczną niewypłacalność Rosji. Dziś czwartą sesję z rzędu wstrzymany będzie handel na rosyjskich giełdach.

Główny ekonomista EBC, P.Lane

EBC zaimplementuje wdrożone przez UE sankcje oraz będzie dostarczał odpowiednią ilość płynności oraz zrobi wszystko co konieczne, aby zapewnić stabilność finansową w strefie euro. P.Lane osadził bieżącą debatę w kontekście strategii polityki pieniężnej EBC. Przypomniał, że nowych informacji i oceny bieżącej sytuacji należy oczekiwać na posiedzeniu Rady Prezesów w przyszłym tygodniu i w nowych projekcjach. Poza przypomnieniem strategii i forward guidance, P.Lane podkreślił znaczenie elastyczności w prowadzonej polityce (również w doborze instrumentów) oraz dopuszczalności krótkoterminowych odchyleń inflacji od celu przy stabilizacji inflacji w średnim okresie.

PKO Bank Polski S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »