Wiek emerytalny w Europie. Jak długo na emeryturę muszą pracować za granicą?

Wiek emerytalny jest progiem różniącym się w zależności od państwa. Umożliwia on rozpoczęcie pobierania emerytury, jednak dalsza praca zarobkowa i opłacanie składek nadal jest możliwe. Wówczas późniejsze uzyskanie statusu emeryta może poskutkować wyższym świadczeniem. W jakim wieku obywatele poszczególnych krajów europejskich mogą zakończyć aktywność zawodową?

Jaki jest wiek emerytalny w Polsce? Jak zmieniał się w ostatnich latach?

Wiek emerytalny w Polsce zmieniał się dwukrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Od 1 października 2017 roku ponownie wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Wysokość emerytury zależy od stażu pracywpłacanych składek na ubezpieczenie emerytalne, corocznych waloryzacji i oczekiwanego dalszego trwania życia, które podaje co roku GUS. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych średnia wysokość emerytury w Polsce w 2022 roku wynosiła 2767,47 zł.

Reklama

Przed wprowadzeniem dotychczasowego wieku emerytalnego, zarówno kobiety, jak i mężczyźni mieli docelowo pracować do 67 roku życia. Zmiany w przepisach chciano wcielić w życie stopniowo, a wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn miało nastąpić w 2040 roku. W międzyczasie zmienił się rząd, którego decyzją nastąpił powrót do poprzedniego progu

Jaki jest wiek emerytalny we Francji? Dlaczego trwają protesty?

Obecnie we Francji trwają protesty związane z podniesieniem wieku emerytalnego. Wynikają one z przyjętej reformy, która zakłada zmianę tego progu z 62 lat na 64 lata (w przypadku kobiet i mężczyzn). Społeczeństwo nie jest zadowolone z takiego obrotu spraw. Wobec tego na ulicach wielu francuskich miast trwają protesty, które nie raz przeradzają się w zamieszki i walki z policją.

Zgodnie z nowymi przepisami wiek emerytalny we Francji będzie stopniowo podnoszony od 1 września 2023 roku. Reforma zakłada również przyjęcie niższego wieku emerytalnego dla osób z niepełnosprawnościami oraz poszkodowanych w wyniku wypadku przy pracy. Wówczas możliwe jest przejście na emeryturę najwcześniej po skończeniu 55 lat (przy spełnieniu określonych w przepisach warunków). Średnia emerytura we Francji wynosi około 1500 euro miesięcznie

Jaki jest wiek emerytalny w Niemczech?

Obecnie wiek emerytalny w Niemczech stopniowo wzrasta, z 65 lat do 67 lat. Osoby urodzone po 1964 roku będą objęte tym drugim progiem. Istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, nawet w wieku 63 lat. Wówczas wymagane jest odprowadzanie składek przez minimum 35 lat. Wcześniejsze otrzymywanie świadczeń wiąże się jednak z potrąceniami, które wynoszą 3,6 proc. za każdy rok. 

Jaka jest średnia wysokość świadczenia emerytalnego w Niemczech? W 2022 roku było to około 1500 euro miesięcznie.  

Jaki jest wiek emerytalny we Włoszech?

We Włoszech wiek emerytalny wynosi 67 lat, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednakże osoby, które dopiero wchodzą na włoski rynek pracy, będą musiały pracować aż do 71 roku życia lub do 68 roku życia w przypadku odpowiednio niższego, wcześniejszego świadczenia. Wiek emerytalny we Włoszech jest również niższy dla osób z niepełnosprawnościami.

Ile wynosi średnia emerytura we Włoszech? Jest to około 1300 euro miesięcznie. Warto wspomnieć, że włoski system emerytalny jest jednym z najdroższych na świecie. 

Jaki wiek emerytalny w Hiszpanii?

W Hiszpanii kobiety i mężczyźni odchodzą na emeryturę w wieku 65 lat. Jednak zgodnie z trwającą reformą, której celem jest zapewnienie stabilności publicznemu systemowi emerytalnemu, od 2013 roku wiek ten jest stopniowo podwyższany - o dwa miesiące w skali roku - by w 2027 roku osiągnąć 67 lat

Zgodnie z reformą, w 2022 r. na emeryturę mogły odejść osoby, które ukończyły 65 lat pod warunkiem, że przepracowały 37 lat i 6 miesięcy. Jeśli nie, muszą czekać, aż skończą 66 lat i 2 miesiące. W tym roku też mogą odejść 65-latki, o ile mają za sobą 38 lat i 6 miesięcy pracy. Jeśli nie mają takiego stażu, muszą poczekać z odejściem aż skończą 66 lat i 4 miesiące. W ten sposób, od teraz do 2027 r., ustawowy wiek emerytalny będzie podnoszony w tempie 2 miesięcy rocznie, aż do osiągnięcia 67 lat

Jaki jest wiek emerytalny w Anglii?

System emerytalny w Anglii zakłada możliwość przejścia na emeryturę osób, które ukończyły 66 lat (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Próg ten ma stopniowo wzrastać do 68 lat - w tym wieku przejdą na emeryturę osoby urodzone po 1978 roku.  

Emerytura angielska jest oparta na trzech filarach - państwowym, zakładowym i osobistym. Wobec tego seniorzy mogą pobierać świadczenia z funduszy tworzonych przez pracodawcę, własnych oszczędności oraz od państwa.

Czytaj też:

ZUS ostrzega seniorów. Emerytura może się spóźnić, a niektórzy mogą nie dostać wcale

Ta grupa mocno odczuje skutki rekordowej waloryzacji emerytur. Nowe zasady

Ta grupa emerytów dostaje ponad 5500 zł miesięcznie. Ty też możesz do niej należeć?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | wiek emerytalny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »