Wiek emerytalny w Europie. Jak długo na emeryturę muszą pracować za granicą?
Wiek emerytalny jest progiem różniącym się w zależności od państwa. Umożliwia on rozpoczęcie pobierania emerytury, jednak dalsza praca zarobkowa i opłacanie składek nadal jest możliwe. Wówczas późniejsze uzyskanie statusu emeryta może poskutkować wyższym świadczeniem. W jakim wieku obywatele poszczególnych krajów europejskich mogą zakończyć aktywność zawodową?
Wiek emerytalny w Polsce zmieniał się dwukrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Od 1 października 2017 roku ponownie wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Wysokość emerytury zależy od stażu pracy, wpłacanych składek na ubezpieczenie emerytalne, corocznych waloryzacji i oczekiwanego dalszego trwania życia, które podaje co roku GUS. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych średnia wysokość emerytury w Polsce w 2022 roku wynosiła 2767,47 zł.
Przed wprowadzeniem dotychczasowego wieku emerytalnego, zarówno kobiety, jak i mężczyźni mieli docelowo pracować do 67 roku życia. Zmiany w przepisach chciano wcielić w życie stopniowo, a wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn miało nastąpić w 2040 roku. W międzyczasie zmienił się rząd, którego decyzją nastąpił powrót do poprzedniego progu.
Obecnie we Francji trwają protesty związane z podniesieniem wieku emerytalnego. Wynikają one z przyjętej reformy, która zakłada zmianę tego progu z 62 lat na 64 lata (w przypadku kobiet i mężczyzn). Społeczeństwo nie jest zadowolone z takiego obrotu spraw. Wobec tego na ulicach wielu francuskich miast trwają protesty, które nie raz przeradzają się w zamieszki i walki z policją.
Zgodnie z nowymi przepisami wiek emerytalny we Francji będzie stopniowo podnoszony od 1 września 2023 roku. Reforma zakłada również przyjęcie niższego wieku emerytalnego dla osób z niepełnosprawnościami oraz poszkodowanych w wyniku wypadku przy pracy. Wówczas możliwe jest przejście na emeryturę najwcześniej po skończeniu 55 lat (przy spełnieniu określonych w przepisach warunków). Średnia emerytura we Francji wynosi około 1500 euro miesięcznie.
Obecnie wiek emerytalny w Niemczech stopniowo wzrasta, z 65 lat do 67 lat. Osoby urodzone po 1964 roku będą objęte tym drugim progiem. Istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, nawet w wieku 63 lat. Wówczas wymagane jest odprowadzanie składek przez minimum 35 lat. Wcześniejsze otrzymywanie świadczeń wiąże się jednak z potrąceniami, które wynoszą 3,6 proc. za każdy rok.
Jaka jest średnia wysokość świadczenia emerytalnego w Niemczech? W 2022 roku było to około 1500 euro miesięcznie.
We Włoszech wiek emerytalny wynosi 67 lat, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednakże osoby, które dopiero wchodzą na włoski rynek pracy, będą musiały pracować aż do 71 roku życia lub do 68 roku życia w przypadku odpowiednio niższego, wcześniejszego świadczenia. Wiek emerytalny we Włoszech jest również niższy dla osób z niepełnosprawnościami.
Ile wynosi średnia emerytura we Włoszech? Jest to około 1300 euro miesięcznie. Warto wspomnieć, że włoski system emerytalny jest jednym z najdroższych na świecie.
W Hiszpanii kobiety i mężczyźni odchodzą na emeryturę w wieku 65 lat. Jednak zgodnie z trwającą reformą, której celem jest zapewnienie stabilności publicznemu systemowi emerytalnemu, od 2013 roku wiek ten jest stopniowo podwyższany - o dwa miesiące w skali roku - by w 2027 roku osiągnąć 67 lat.
Zgodnie z reformą, w 2022 r. na emeryturę mogły odejść osoby, które ukończyły 65 lat pod warunkiem, że przepracowały 37 lat i 6 miesięcy. Jeśli nie, muszą czekać, aż skończą 66 lat i 2 miesiące. W tym roku też mogą odejść 65-latki, o ile mają za sobą 38 lat i 6 miesięcy pracy. Jeśli nie mają takiego stażu, muszą poczekać z odejściem aż skończą 66 lat i 4 miesiące. W ten sposób, od teraz do 2027 r., ustawowy wiek emerytalny będzie podnoszony w tempie 2 miesięcy rocznie, aż do osiągnięcia 67 lat.
System emerytalny w Anglii zakłada możliwość przejścia na emeryturę osób, które ukończyły 66 lat (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Próg ten ma stopniowo wzrastać do 68 lat - w tym wieku przejdą na emeryturę osoby urodzone po 1978 roku.
Emerytura angielska jest oparta na trzech filarach - państwowym, zakładowym i osobistym. Wobec tego seniorzy mogą pobierać świadczenia z funduszy tworzonych przez pracodawcę, własnych oszczędności oraz od państwa.
Czytaj też:
ZUS ostrzega seniorów. Emerytura może się spóźnić, a niektórzy mogą nie dostać wcale
Ta grupa mocno odczuje skutki rekordowej waloryzacji emerytur. Nowe zasady
Ta grupa emerytów dostaje ponad 5500 zł miesięcznie. Ty też możesz do niej należeć?