553,30 zł dodatku na wniosek. Świadczenie z ZUS możesz dostać w 30 dni

Dodatek dla sieroty zupełnej to specjalnie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi już 553,30 zł. O wypłatę dodatku mogą starać się wszyscy bez względu na wiek, a warunkiem jest utrata rodziców. Obecna kwota dodatku dla sieroty zupełnej będzie obowiązywać przez kolejny rok do 1 marca 2024.

Dodatek dla sieroty zupełnej może brzmieć jak nieśmieszny żart, ale to obowiązująca forma wsparcia dla osób, które utraciły swoich rodziców. Dodatek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie to nie jest szeroko znane, choć obowiązuje od wielu lat i jest realną pomocą świadczoną przez ZUS osobom, które straciły rodziców.

Reklama

Dodatek dla sieroty zupełnej. Kto może starać się o świadczenie?

Sama nazwa wskazuje, że dodatek dla sierot zupełnych jest formą pomocy świadczonej osobom, które nie posiadają rodziców. Jednak wypłata dodatku może mieć również miejsce, gdy tylko matka wnioskodawcy nie żyje. W takim wypadku jednak ojciec beneficjenta musi być postacią nieznaną.

Dodatek dla sieroty zupełnej nie jest wypłacany jednak każdej osobie, która nie ma rodziców. Świadczenie może zostać przyznane jedynie w wypadku, gdy istnieje uprawnienie do pobierania przez daną osobę renty rodzinnej. Jeśli te warunki są spełnione, nie ma znaczenia wiek osoby uprawnionej do dodatku. Oznacza to więc, że dodatek dla sierot zupełnych może być wypłacany razem z innymi świadczeniami.

Waloryzacja dodatku dla sieroty zupełnej. Świadczenie wzrasta co roku od 1 marca

Podobnie jak emerytury i inne świadczenia, wysokość dodatku dla sieroty zupełnej zwiększa się co roku 1 marca. Świadczenie socjalne jest waloryzowane wraz z rentą rodzinną. W okresie od 1 marca 2022 do 28 lutego 2023 wysokość dodatku plasowała się na poziomie 481,97 zł. Od 1 marca po waloryzacji świadczenia wysokość dodatku dla sierot zupełnych to już 553,30 zł. Wskazana kwota będzie obowiązywać do 29 lutego 2024 roku.

Co ciekawe, w wypadku dodatku dla sieroty zupełnej świadczenie to trafia do każdej sieroty w rodzinie, bez względu na liczbę uprawnionych. Nie ma więc znaczenia, czy małżeństwo miało dziecko, dwójkę potomstwa czy pięcioro. Jeśli rodzice umrą, a ich dzieci zyskają prawo do renty rodzinnej, każda z pociech będzie mogła otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej. Oprócz pisma potrzeba specjalnego dokumentu

Aby zawnioskować o dodatek dla sierot zupełnych w ZUS, należy przedstawić wniosek - druk ERRD. Do wniosku należy jednak dorzucić specjalny dokument, a mianowicie - dokumenty potwierdzające datę zgonu rodziców.

Sprawa wygląda trochę inaczej w wypadku wnioskowania o dodatek dla sieroty zupełnej w wypadku, gdy tylko matka nie żyje, ale ojciec jest nieznany. Musimy wskazać, że status ojca jest nieznany. Powinniśmy więc w takim wypadku przedłożyć obok aktu zgonu matki także akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Dokumenty powinniśmy złożyć w dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. ZUS tłumaczy, że odpowiednią dokumentację należy dostarczyć do wybranej jednostki Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychWniosku nie trzeba składać osobiście. W tym celu można skorzystać z pomocy pośrednika, ale równie dobrze możemy wysłać wniosek pocztą.

Decyzja o wydaniu dodatku dla sieroty zupełnej w 30 dni. Od decyzji ZUS możesz się odwołać

ZUS zapewnia, że wnioski o przyznanie dodatku dla sieroty zupełnej rozpatruje w ciągu 30 dni od ich złożenia. Może się jednak zdarzyć, że ZUS odrzuci wniosek o wypłatę świadczenia. Wtedy wnioskodawcy przysługuje bezpłatne odwołanie od negatywnej decyzji.

Odwołanie trzeba złożyć pisemnie lub ustnie w tej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która decydowała w sprawie wypłaty dodatku dla sieroty zupełnej. Jeśli jednak nie złożymy odwołania od decyzji ZUS w ciągu miesiąca od jej wydania, wówczas następuje uprawomocnienie. W efekcie dodatek dla sieroty zupełnej przepadnie.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek | dodatek dla sieroty zupełnej | ZUS | świadczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »