Reklama

Wskaźnik koniunktury w przemyśle zmniejszył się o 0,2 pkt

Ożywienie koniunktury w przemyśle przetwórczym zostało zahamowane. W maju odnotowano spadek produkcji i portfela zamówień - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Słabnące oddziaływanie czynników cyklicznych może spowodować dalsze zwolnienie tempa aktywności gospodarczej, dodają eksperci.

"Wskaźnik koniunktury w maju zmniejszył swoją wartość w stosunku do kwietnia. Spadek był niewielki, wyniósł zaledwie 0,2 punktu, ale oznacza zahamowanie trwającej od kilku miesięcy tendencji wzrostowej. Został on spowodowany głównie pogorszeniem koniunktury w sektorze publicznym" - napisano w komentarzu do badań.

W skali roku miał miejsce wzrost wartości wskaźnika.

"Był on niewielki, nie przekraczający jednego punktu procentowego. Wskazuje to na słabnącą siłę oddziaływania czynników cyklicznych. Przedsiębiorstwa informują o spadku produkcji oraz portfela zamówień, zarówno krajowych jak i eksportowych. Zmniejsza się zatrudnienie, maleją ceny, pogarsza się także sytuacja finansowa przedsiębiorstw" - napisano.

Reklama

"W stosunku do badania z lutego zmniejszyła się wielkość produkcji na eksport. Przedsiębiorstwa niżej oceniają także korzyści z produkcji eksportowej oraz konkurencyjność swoich towarów na rynkach zagranicznych" - dodano.

Z badań IRG SGH wynika, że w maju, mimo odnotowanych spadków sald głównych pytań ankiety, nastroje przedsiębiorstw poprawiły się. Przewidywania na najbliższą przyszłość nie są jednak optymistyczne.

"Saldo pytania o ogólną kondycję gospodarki zwiększyło się o 7 punktów. Pozostaje jednak ujemne. Poprawia się także sytuacja przedsiębiorstw małych i średnich. Przewidywania na najbliższą przyszłość nie są jednak optymistyczne. Przedsiębiorstwa spodziewają się dalszego spadku produkcji i zamówień, co może doprowadzić do dalszego zahamowania poprawy koniunktury" - napisano.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »