Wszystkie nakrętki przytwierdzone do butelek. A do których konkretnie? To musisz wiedzieć

Połowa roku przynosi jeszcze jedną dużą zmianę, która dotknie niemal każdego z nas. Od 1 lipca 2024 roku przedsiębiorcy zobowiązani są do przytwierdzania nakrętek do butelek swoich napojów. To efekt wejścia w życie unijnej dyrektywy.

Dyrektywa Single Use Plastics ma skończyć z produkcją niewielkich plastikowych śmieci, które zanieczyszczają później nasze morza i oceany. Choć zmiany mogą irytować, wielu z nas już przyzwyczaiło się do nakrętki na stałe przymocowanej do butelki. Zbieramy najważniejsze informacje w sprawie zmian, które właśnie weszły w życie. 

Czy wszystkie nakrętki będą przytwierdzone do butelek?

Dyrektywa unijna przewiduje, że przymocowanie nakrętek dotyczy butelek jednorazowych o pojemności do 3 litrów. Nakrętek nie powinniśmy zatem odrywać nakrętek od butelek po sokach, napojach, ale także od kartonów po mleku czy tubek do wyciskania. Wiele firm już wcześniej wdrożyło zapisy dyrektywy w życie, jednak w praktyce zaczyna ona obowiązywać dopiero z dniem 1 lipca br. W sklepach jednak nadal znajdziemy butelki jednorazowe bez przytwierdzonych nakrętek. Będzie tak aż do wyczerpania zapasów magazynowych, co może trwać nawet kilka miesięcy. 

Reklama

Co zrobić z oderwaną nakrętką?

Celem wejścia w życie dyrektywy jest włączenie drobnych nakrętek do systemu recyklingu w Unii Europejskiej. Obecnie najczęściej nakrętki oderwane od butelek trafiają do frakcji drobnych w sortowni, skąd nie mogą już trafić do ponownej obróbki. Nowe przepisy to zatem próba zachęcenia nas do pozostawienia nakrętki w towarzystwie butelki:

"Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce" - wyjaśnił Interii Biznes resort klimatu. 

Linie recyklingowe są przygotowane do przetwarzania tego typu produktów, a nawet jeśli do recyklingu ostatecznie nie dojdzie, to niewielka nakrętka z nie zostanie już przeniesiona przez wodę czy glebę. 

Czy zbiórki charytatywne będą zakazane?

Media obiegły także fałszywe informacje, jakoby wdrożenie unijnej dyrektywy miało być równoznaczne z zakazem organizowania zbiórek charytatywnych nakrętek. Resort klimatu w przesłanej Interii Biznes odpowiedzi dementuje jednak te doniesienia:

"Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzać jakichkolwiek zakazów związanych z prowadzonymi działalnościami charytatywnymi", czytamy. Zakaz dotyczy bowiem wprowadzania do obrotu opakowań bez mocowania. Dalsze decyzje konsumenta to już jego indywidualna sprawa. 

Przedsiębiorcy domagają się kampanii. Czy to możliwe?

Od wielu miesięcy z ust klientów i przedsiębiorców słyszymy wiele głosów krytyki w związku z nowymi przepisami. Przedsiębiorcy już kilka tygodni temu alarmowali, że dostosowania maszyn do nowych wymogów mogło być kosztem rzędu od 1 do nawet 30 mln zł, jak w przypadku firmy Mlekpol. Koszty byli jednak gotowi ponieść, jednak frustracja klientów może ich kosztować znacznie więcej: 

- Cokolwiek byśmy nie zrobili, musimy nauczyć konsumenta, przekonać go do tego. Przykładem z ostatnich miesięcy są właśnie przytwierdzane nakrętki i mnóstwo - mówiąc delikatnie - zniecierpliwienia ze strony konsumentów. A przecież robimy to dla dobra konsumentów i nas wszystkich - mówił Marek Sumiła, prezes zarządu Żywiec Zdrój.

Stąd apel o szeroką kampanię informacyjną do strony rządowej. Dziś wiemy już, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie podziela tej opinii. Jak czytamy w przesłanej nam odpowiedzi: "Adresatem obowiązku są wprowadzający napoje (producenci, importerzy), nie bezpośrednio konsumenci". Resort przygotuje jedynie dodatkowe infografiki, które pojawią się na rządowych stronach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: unijna dyrektywa | nakrętki | zmiana prawa | ekologia | recykling
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »