Zawiadomienie do prokuratury ws. "Czystego Powietrza". Chodzi o 6 tys. wniosków z całej Polski

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach programu "Czyste Powietrze" - poinformował fundusz we wtorek po południu. Chodzi o nawet 6 tys. wniosków o dotacje z całej Polski. Wykonawcy mieli złożyć wnioski o dotacje w imieniu beneficjentów o wartości ok. 600 mln zł.

Przypomnijmy, składanie nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze" zostało zawieszone w ubiegłym tygodniu, m.in. ze względu na zatory w płatnościach i nadużycia. Program w nowej odsłonie wróci 31 marca 2025 r. 

Jak twierdzi NFOŚiGW, skutki nieuczciwych działań wykonawców ponoszą beneficjenci programu. To m.in. oddawane dotacje (wraz z odsetkami), zmniejszane dofinansowanie, a także wysokie rachunki za ogrzewanie. 

Reklama

Zawiadomienie do prokuratury ws. "Czystego Powietrza". Chodzi o 6 tys. wniosków z całej Polski

Kontrole przeprowadzone przez NFOŚiGW wykazały podejrzenie nadużyć w działaniu firm wykonawczych. "Skala tych nieprawidłowości i zebrane materiały poskutkowały przygotowaniem przez NFOŚiGW zawiadomienia do prokuratury, które dotyczy przede wszystkim możliwości popełnienia oszustwa, wyłudzenia, podrobienia lub przerobienia dokumentu, poświadczenia nieprawdy oraz posłużenia się dokumentem potwierdzającym nieprawdę" - przekazał fundusz w oświadczeniu przesłanym Interii we wtorek po południu.

Wedle przekazanych informacji, zidentyfikowane zostały przypadki m.in. zawyżania rachunków za usługi i materiały, realizacji nieefektywnych inwestycji czy wymuszania udzielenia pełnomocnictwa

Jak poinformował NFOŚiGW, firmy, których dotyczy zawiadomienie, w imieniu swoich beneficjentów wnioskowały najczęściej o najwyższy poziom dofinansowania, który w programie wynosi 136,2 tys. zł. Beneficjenci nie posiadają jednak często żadnych lub prawie żadnych dokumentów dotyczących realizowanego przedsięwzięcia. 

Do tego beneficjenci w większości przypadków mieli nie mieć świadomości, co obejmuje wniosek o dofinansowanie, w tym, jakie oświadczenia są tam składane. "Po podpisaniu pełnomocnictwa już o niczym nie są informowani" - poinformował fundusz. 

Nieprawidłowości w "Czystym Powietrzu". W całej Polsce złożono 103 zawiadomienia

O nieprawidłowościach w programie "Czyste Powietrze" informowały także WFOŚiGW, które w całej Polsce złożyły 103 zawiadomienia do prokuratury lub na policję, w związku z nadużyciami w programie - przekazał fundusz. Najwięcej z nich, bo aż 47, zostało złożonych w województwie kujawsko-pomorskim.

"Ponadto beneficjenci programu 'Czyste Powietrze' składają bezpośrednio do organów ścigania zawiadomienia, że padli ofiarami oszustw ze strony wykonawców" - poinformował NFOŚiGW. 

W I półroczu 2024 r. w przeprowadzono u beneficjentów 4 tys. 656 kontroli, w tym nieprawidłowości programu stwierdzono w 12 proc. skontrolowanych umów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyste powietrze | zawiadomienie do prokuratury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »