Zmiany w ulgach podatkowych. Podatników czekają spore korzyści

W zeznaniu PIT za 2023 rok jest kilka nowości - wprowadzone zostały korekty w ulgach podatkowych, które objęły sposób ich naliczania. Zmiany objęły m.in. rodziny osób niepełnosprawnych, których przestały obowiązywać roczne limity przychodów. Rozszerzona została także ulga rehabilitacyjna - od tej pory przysługuje również dziadkom i wnukom.

Ulgi podatkowe pozwalają obniżyć wysokość podatku w zeznaniu PIT. Te mechanizmy nie tylko umożliwiają zmniejszenie podstawy opodatkowania, ale także powodują bezpośrednie zmniejszenie kwoty podatku należnego, co w przypadku wystąpienia nadpłaty skutkuje jego zwrotem.

PIT za 2023 rok. Ulga na dziecko z niepełnosprawnością po nowemu

Zmiany objęły m.in. ulgę na dziecko z niepełnosprawnością. 

Reklama

Do tej pory na pierwsze i drugie dziecko można było odliczyć po 1112,04 zł rocznie. Na trzecie dziecko ulga wynosiła 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne dziecko już po 2700 zł.

Małżonkowie mogli odliczyć ulgę jeżeli ich łączny roczny przychód nie przekraczał 112 tys. zł. Natomiast jeżeli rodzice nie byli małżeństwem - dochód osoby, która chciała skorzystać z ulgi na dziecko, nie mógł przekroczyć 56 tys. zł rocznie. 

W tym roku po raz pierwszy został zniesiony limit dochodowy na dziecko z niepełnosprawnością - oznacza to, że rodzice mogą skorzystać z ulgi niezależnie od osiąganych dochodów

Z ulgi mogą skorzystać nie tylko osoby będące rodzicami, ale także prawni opiekunowie oraz ci, którzy pełnią funkcje rodziców zastępczych. Ulga przysługuje osobom będącym w związku małżeńskim, a także wychowującym dzieci samotnie. 

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej

Zmiany objęły również ulgę rehabilitacyjną

Poszerzona została grupa osób, która może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Do tej pory mogli z niej skorzystać zarówno niepełnosprawni, jak i osoby utrzymujące ich - np. rodzice, współmałżonkowie, rodzeństwo, dzieci.

Z odliczenia mogą korzystać także osoby, które utrzymują współmałżonka, dziecko własne i przysposobione, dziecko obce przyjęte na wychowanie, pasierb, rodzice, rodzeństwo, rodzice współmałżonka, ojczym, macocha, zięć lub synowa. 

Od 1 lipca 2023 roku ulga została poszerzona na dziadków i wnuków - zarówno wnuków opiekujących się dziadkami z niepełnosprawnością i na odwrót, czyli dziadków opiekujących się wnukami z niepełnosprawnością. 

Na jej podstawie można odliczyć m.in. opłacone turnusy rehabilitacyjne, prywatne zajęcia fizjoterapeutyczne, zakup wózka inwalidzkiego czy nawet dostosowanie samochodu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. 

Nowe ulgi podatkowe za 2023 rok

Zarówno w przypadku ulgi rehabilitacyjnej, jak i ulgi na dziecko z niepełnosprawnością, przepisy weszły w życie 1 lipca, jednak obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Oznacza to, że w zeznaniu za zeszły rok dziadkowie oraz wnukowie mogą odliczyć wydatki ze wszystkich 12 miesięcy minionego roku, a rodzice mogą odliczyć pełną kwotę (czyli 1 112,04 zł). 

Więcej o ulgach podatkowych przysługujących podatnikom przeczytasz tutaj.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »