Zwolnienie z abonamentu RTV możesz uzyskać na wniosek. Poczta Polska ujawnia, jak to zrobić

Abonament RTV to opłata, którą muszą regulować posiadacze telewizorów i radioodbiorników. Regulowanie tej opłaty poddawane jest kontrolom, ale szeroka grupa osób może zostać zwolniona od tego obowiązku. Na oficjalnych stronach sama Poczta Polska tłumaczy jak można uzyskać zwolnienie z opłat abonamentowych. W tym celu konieczny jest szczególny status i odpowiednie dokumenty.

  • Zwolnienie z opłat abonamentu RTV jest możliwe w przypadku szerokiego grona osób.
  • Poczta Polska sama tłumaczy na swojej oficjalnej stronie kto i jak może uzyskać zwolnienie z regulowania opłaty na poczet publicznych nadawców.
  • Zwolnienie z abonamentu RTV może nastąpić na podstawie wieku, stanu zdrowia, ale także zatrudnienia czy wysokości emerytury.

Abonament RTV to opłata, którą Polacy posiadający radio, telewizor (lub obydwa te odbiorniki), są zobowiązani odprowadzać do Poczty Polskiej. Każdy posiadacz odbiorników zdolnych do przechwytywania sygnałów publicznych nadawców jest zobowiązany taki sprzęt zarejestrować. Spółka ta przekazuje pieniądze Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Reklama

Obecnie za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) powinniśmy zapłacić 27,30 zł miesięcznie, a z tytułu posiadania samego radia 8,70 zł. Aby opłacać abonament należy najpierw zarejestrować nasz sprzęt. Dokonać tego można osobiście w placówce Poczty Polskiej lub na jej stronie internetowej.

Kontrole abonamentu RTV. Jakie kary za niepłacenie opłat?

Opłacanie abonamentu RTV jest pilnowane przez urzędników z Poczty Polskiej specjalnie delegowanych do tego zadania. Kontrolerzy po zapukaniu do naszych drzwi powinni okazać odpowiednią legitymację służbową. Na jej mocy mogą przeprowadzić kontrolę, choć sama Poczta Polska wskazuje, że zdecydowanie częściej kontrolowane są przedsiębiorstwa.

Jeśli wpuścimy kontrolerów do domu, a w trakcie kontroli wykryją, że posiadamy radioodbiornik lub telewizor, które są niezarejestrowane, może czekać nas kara finansowa. Osobom, które powinny, a nie płacą abonamentu RTV grozi kara w wysokości 819 zł za nieopłacony telewizor i 261 zł za nieopłacone radio. Kary te zmieniają się w poszczególnych latach na mocy decyzji KRRiT dotyczącej wysokości opłat, ale zawsze wynoszą 30-krotność opłaty abonamentowej za jeden miesiąc.

Kto nie musi opłacać abonamentu RTV? Poczta Polska wskazuje zwolnionych z opłat

Nie zawsze jednak kontrola, która wykaże nieprawidłowości, kończy się ukaraniem kontrolowanego. Ustawodawca przewiduje bowiem szeroką grupę zwolnionych od opłacania abonamentu RTV.

Do tej zaliczają się między innymi emeryci, których emerytura nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wielu seniorów jest więc wyłączonych z obowiązku opłacania abonamentu, ponieważ przeciętna emerytura w 2023 roku wyniosła 2900 zł brutto, tymczasem przeciętna wypłata 7200 zł brutto.

W kwestii zwolnienia z abonamentu RTV liczy się przede wszystkim wiek, ale także stan zdrowia czy nawet zatrudnienie. Wyłączone z obowiązku opłacania abonamentu są osoby:

  • po 75. roku życia,
  • po 60. roku życia z prawem do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.
  • zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
  • zarejestrowani jako bezrobotni,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Spełniający którąkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek nie są jednak z automatu zwolnieni z płacenia abonamentu RTV. Jeśli zarejestrowali odbiorniki, nie mogą po prostu przestać płacić. Muszą bowiem złożyć właściwe oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Konieczne jest dołączenie do niego dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia z opłat abonamentowych.

Jak uzyskać zwolnienie z opłacania abonamentu RTV? Poczta Polska tłumaczy

Jak czytamy na oficjalnej stronie Poczty Polskiej najprościej sprawa wygląda w przypadku osób, które przekroczyły 75. rok życia. W ich wypadku Poczta Polska nie ściąga żadnych opłat, ponieważ te osoby są chronione z mocy prawa i nie jest konieczne przedstawianie w placówce Poczty Polskiej żadnego dokumentu.

Jednak w wypadku członków pozostałych grup uprawnionych do zwolnienia konieczna jest wizyta na poczcie. I tak na przykład bezrobotni muszą pokazać dokument z urzędu pracy, który zaświadcza o ich statusie osoby bezrobotnej. Podobnie osoby z niepełnosprawnością powinny na pocztę zanieść pismo zaświadczające o ich stopniu niepełnosprawności, który zalicza je do I grupy inwalidzkiej.

Również inwalidzi wojenni i wojskowi swój status uprawniający do zwolnienia z abonamentu RTV muszą przedstawić na poczcie odpowiedni dokument potwierdzający szczególny status. W ich wypadku wystarczy książeczka inwalidy wojennego lub wojskowego wystawiona przez organ emerytalno-rentowy, natomiast kombatanci powinni przedstawić legitymację osoby represjonowanej.

Jeśli natomiast pobieramy emeryturę niższą od połowy przeciętnego wynagrodzenia, na poczcie powinniśmy stawić się z dokumentami, które potwierdzą nasz wiek i z pismem z organu emerytalno-rentowego (ZUS, KRUS), który wskazuje wysokość emerytury w danym roku. Osoby przed wiekem emerytalnym też mają szansę na zwolnienie z opłat abonamentu RTV, a w ich wypadku konieczne jest przedstawienie decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia przedemerytalnego lub też zaświadczenia o pobieraniu takiego świadczenia przedemerytalnego.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | Poczta Polska | opłata | zwolnienie z podatku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »