Zwrot podatku 2023. Kiedy dostanę pieniądze z Urzędu Skarbowego?

Zwrot podatku to zdecydowanie najprzyjemniejszy element rozliczania z fiskusem. Przy okazji rozliczania się z Urzędem Skarbowym płatnicy zastanawiają się, kiedy dostaną pieniądze. W 2023 r. łączna kwota, która zostanie rozdysponowana, wyniesie ponad 17,5 mld złotych. Kiedy oczekiwać przelewu ze zwrotem podatku?

Wspomniane 17,5 mld złotych zostanie rozdysponowane pomiędzy ponad 15 milionów podatników. Te informacje przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska na poniedziałkowej konferencji pt. "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach".

Oprócz tego minister finansów poinformowała też, ile trzeba czekać dni, aby otrzymać zwrot podatku 2023. Przelewy są już wysyłane. Dotąd zwrócono podatnikom około 2 mld złotych. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zwrotu podatku 2023.

Reklama

Co to jest zwrot z podatku?

Zwrot podatku jest wypłacany w sytuacji, kiedy podatnik przelał do kasy Urzędu Skarbowego większą zaliczkę niż przewidują rzeczywiste zobowiązania podatkowe. Moment powstania nadpłaty podatku został zdefiniowany w art. 73 Ordynacji Podatkowej.

Czytaj również: Wypłaty 13. emerytury już niedługo. Uważaj na taką wiadomość

Zwrot z podatku jest wypłacany również osobom, które korzystają z ulg i odliczeń. Warto wiedzieć, że Urząd Skarbowy ma maksymalnie 90 dni na wysłanie pieniędzy od momentu przesłania przez podatnika deklaracji za miniony rok.

Gdzie jest wysyłany zwrot podatku?

Jeśli w przypadku zeznania podatkowego nastąpi nadpłata, to Urząd Skarbowy odda należne pieniądze podatnikowi. Zwrot jest realizowany na trzy sposoby: przelew na rachunek bankowy, przekaz pocztowy lub odbiór pieniędzy w kasie urzędu.

Czytaj również: Kilkaset złotych więcej do emerytury. Kluczowa jest jedna data

Najczęstszym rozwiązaniem jest zwrot pieniędzy bezpośrednio na rachunek bankowy. W takim przypadku trzeba podać numer osobistego rachunku bankowego do organu podatkowego. Jeśli wcześniej wskazany okazał się nieaktualny, to można go wykazać w składanym zeznaniu lub przesłać zgłoszenie z aktualizacją danych. 

W sytuacji, kiedy podatnik nie podał numeru konta bankowego i nie przesłał zaktualizowanych informacji, to Urząd Skarbowy prześle pieniądze ze zwrotu podatku przekazem pocztowym. Dobrze wiedzieć, że kwota będzie pomniejszona o koszty jej zwrotu. Jeśli podatnik chce odebrać pieniądze w kasie Urzędu Skarbowego, to powinien umieścić informację na ten temat w zeznaniu podatkowym.

Kiedy zwrot podatku 2023 będzie na moim koncie?

Podatnicy zastanawiają się, kto będzie czekał najdłużej na zwrot podatku. Z reguły zwrot nadpłaty jest przesyłany w trakcie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania, jeżeli zostało ono wysłane za pośrednictwem dokumentu papierowego. Natomiast po 45 dnia zwrot otrzymają podatnicy, którzy przesłali deklarację w formie elektronicznej. Można to zrobić za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub e-Deklaracje.

Warto też wiedzieć, że podatnicy mają możliwość sprawdzenia statusu zwrotu podatku. Nie trzeba oczekiwać z niepewnością, kiedy pieniądze pojawią się na rachunku bankowym. Wystarczy zalogować się do platformy e-Urząd Skarbowy. Następnie trzeba uruchomić usługę "Zwroty podatków" i uzyskać informację na temat statusu, daty wykonania przelewu lub wykorzystaniu nadpłaty na poczet innych zobowiązań podatkowych.

Czytaj również:

Jak sprawdzić, kiedy dostanę zwrot podatku w 2023 roku?

Aktualne ceny warzyw 2023. Ile kosztuje papryka, a jakie są ceny pomidorów?

Kursy walut. Za euro w poniedziałek po południu płacono 4,69 zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-podatki | Zwrot podatku | e-Urząd Skarbowy | rozliczenie podatków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »