Numer konta bankowego to nie jest przypadkowy ciąg cyfr. Wiesz, co oznaczają?
Już niemal 90 procent dorosłych Polaków posiada konto bankowe. Elektroniczny zapis posiadanych przez nas środków oraz należności prowadzony przez bank pomaga zarządzać pieniędzmi. Każde konto bankowe ma indywidualny numer w formie ciągu cyfr. Numer konta bankowego nie jest jednak przypadkowy dlatego sprawdzamy, co dokładnie oznaczają cyfry konta bankowego i w jaki sposób je czytać.
Na numer konta bankowego składa się 26 cyfr. Ich liczba w Polsce wynika ze standaryzacji rachunków bankowych i są on ułożone w konkretnym formacie.
Jak wygląda numer konta bankowego? Ten ułożony jest w formacie AABBBBBBBBCCCCCCCCCCCCCCCC.
Oczywiście to, jak wygląda numer konta bankowego, nie jest przypadkowy i pierwsze dwie cyfry, które reprezentują AA, to suma kontrolna, która służy do sprawdzenia poprawności numeru. Powstaje na podstawie ustaleń algorytmu, który wylicza pierwsze dwie cyfry numeru konta bankowego, opierając się o pozostałe cyfry w ciągu.
CZYTAJ TAKŻE: Zakładasz nowe konto bankowe? Poznaj kluczowe informacje!
Kolejne cyfry w ciągu czyli BBBBBBBB, reprezentują konkretny bank. To pierwsze cztery cyfry. Kolejne trzy przypisane są do jednego z jego oddziałów, w którym założono rachunek. Ostatnia to kontrolna cyfra odpowiadająca za poprawność numeru konta.
Natomiast ostatnie szesnaście cyfr to już losowo nadawany indywidualny numer rachunku i powstaje losowo podczas jego otwarcia.
Znając numer konta bankowego, możemy bez problemu zidentyfikować bank, w którym rachunek został otwarty. Do tego potrzebujemy cyfr numer trzy, cztery, pięć oraz sześć danego konta. To one, jak wspomnieliśmy, odpowiadają za informacje o banku.
Jak wyglądają numery rozliczeniowe polskich banków? Aktualne numery banków prezentują się następująco:
- 1010 Narodowy Bank Polski;
- 1020 PKO BP;
- 1030 Bank Handlowy (Citi Handlowy);
- 1050 ING Bank Śląski;
- 1090 Santander Bank Polska;
- 1130 BGK;
- 1140 mBank;
- 1160 Bank Millennium;
- 1240 Pekao SA;
- 1320 Bank Pocztowy;
- 1540 BOŚ Bank;
- 1580 Mercedes-Benz Bank Polska;
- 1610 SGB - Bank;
- 1680 Plus Bank;
- 1840 Societe Generale;
- 1870 Nest Bank;
- 1930 Bank Polskiej Spółdzielczości;
- 1940 Credit Agricole Bank Polska;
- 2030 BNP Paribas;
- 2120 Santander Consumer Bank;
- 2160 Toyota Bank;
- 2190 DNB Bank Polska;
- 2480 Getin Noble Bank;
- 2490 Alior Bank;
- 2710 FCE Bank Polska;
- 2720 Inbank;
- 2770 Volkswagen Bank;
- 2800 HSBC;
- 2910 Aion Bank.
Jeżeli mamy problem ze znalezieniem identyfikatora, możemy pomóc sobie, korzystając na przykład z wyszukiwarki Narodowego Banku Polskiego. Tutaj znajdują się numery instytucji finansowych nadawanych przez NBP.
NRB, czyli polski standard określający sposób numeracji rachunków bankowych, sprawdza się na naszym lokalnym podwórku. Do międzynarodowych transakcji służy numer IBAN. Jego pełna nazwa to International Bank Account Number, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego. Co to takiego?
Numer IBAN jako standardowy międzynarodowy numer konta składa się z dwucyfrowego kodu kraju (ISO), dwucyfrowej liczby kontrolnej, bankowego kodu kraju oraz numeru konta. Polski numer IBAN składa się z 28 znaków. Oprócz 26 cyfr składających się na numer konta, dodatkowe dwie to dwie litery PL z przodu rachunku.
CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy powinni szykować się na gorsze czasy. Najtrudniej mają zatrudnieni w HoReCa
Oczywiście dla każdego kraju IBAN tworzy się go inaczej, poprzez dodanie dwóch dużych liter identyfikujących dany kraj do standardowego numeru rachunku. Maksymalna dozwolona liczba znaków dla numeru IBAN wynosi 30 znaków.
Długość kodu IBAN może być różna w zależności od kraju. Za stworzenie systemu IBAN odpowiedzialny jest Europejski Komitet Standardów Bankowych. Wszystko po to, aby ułatwić obsługę płatności przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej. W Polsce taki obowiązek pojawił się w lipcu 2004 roku.
Numer IBAN jest ważny o tyle, że bez tego nie jesteśmy w stanie wykonać zagranicznego przelewu w systemie SWIFT. O tym zrobiło się głośno podczas zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę, kiedy Zachód groził agresorowi odcięciem od międzynarodowego systemu. Na czym polega i jak działa?
Często transferowi środków w formacie IBAN towarzyszy obowiązek posiadania kodu SWIFT. To skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Najprościej rzecz ujmując, kod służy do identyfikowania instytucji finansowej, do której trafić ma przelew. Kod SWIFT nazywany jest również kodem BIC.
CZYTAJ TAKŻE: Branża budowlana stoi na skraju wyczerpania. Wszyscy czekają na waloryzację
Zazwyczaj kod SWIFT to ciąg ośmiu znaków. Często pierwsze cztery oznaczają konkretny bank lub instytucję, kolejne dwa identyfikują kraj, w którym działa instytucja. Następne dwa to jej lokalizacja, a ostatnie litry lub cyfry to lokalizacja oddziału.
Jak wyglądają kody rozliczeniowe polskich banków SWIFT? Dla poszczególnych banków te skróty to:
- Alior Bank: ALBPPLPW;
- Bank Ochrony Środowiska: EBOSPLPW;
- Bank Pocztowy: POCZPLP4;
- BNP Paribas: PPABPLPK;
- Citi Handlowy: CITIPLPX;
- Credit Agricole: AGRIPLPR;
- Eurobank: EBSAPLPW;
- Getin Bank: GBGCPLPK;
- Idea Bank: IEEAPLPA;
- ING Bank Śląski: INGBPLPW;
- mBank: BREXPLPWMBK;
- NeoBANK: GBWCPLPP;
- Nest Bank: NESBPLPW;
- Pekao SA: PKOPPLPW;
- PKO Bank Polski: BPKOPLPW;
- Santander Bank Polska: WBKPPLPP.
Posługiwanie się dodatkowym kodem ma ułatwić i przyspieszyć transfer środków do banku, bez konieczności "przechodzenia" przez sieć innych banków, które pośredniczą w transakcji. Co wiąże się z niższymi, ewentualnymi kosztami przelewu.
Jak sprawdzić numer konta bankowego? Najprościej zalogować się na stronę internetową swojego banku, gdzie w zakładce "mój profil" lub "moje rachunki" znajduje się ciąg 26 cyfr. Można zrobić to również poprzez aplikację mobilną banku, gdzie również znajduje się numer konta bankowego.
Sprawdzić numer konta bankowego można również zaglądając do umowy. Na jej stronach musi się on znaleźć. Jeżeli nasza mobilność jest ograniczona, a umowa przepadła, można ostatecznie skontaktować się telefonicznie z konsultantem banku. Ten, po weryfikacji, pomoże sprawdzić numer konta bankowego.
CZYTAJ TAKŻE:
Umożliwienie płatności bezgotówkowych - czy wystarczy przelew na rachunek bankowy?
Czterodniowy tydzień pracy? Kto za, kto przeciw?
Wnioski o 300 zł na szkolną wyprawkę trzeba złożyć do końca sierpnia