Czy w mieszkaniu na poddaszu mieszka się wygodnie?

Mieszkanie ze skosami może być miejscem przytulnym, rodzinnym i ładnie urządzonym. Równie dobrze pokój na poddaszu może być eleganckim i nowoczesnym fragmentem mieszkania. Wszystko zależy od wyobraźni i od wielkości poddasza. Aranżacja poddasza może być okazją do poznania nowych trendów obowiązujących w nowoczesnej architekturze wnętrz. Poznaj zalety i wady mieszkania na poddaszu oraz wybrane pomysły aranżacyjne.

Mieszkalne, czyli jakie?

Poddasze użytkowe to takie, które ze względu na swą budowę i charakterystykę nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Cechą charakterystyczną jest oczywiście skośny sufit i okna dachowe. Poddasze nieużytkowe może natomiast pełnić jedynie rolę strychu lub przestrzeni wentylacyjnej. Poddasze nieużytkowe nie nadaje się do celów mieszkalnych. Dlaczego? Zwykle jest to spowodowane zbyt małą wysokością poddasza oraz jego słabą konstrukcją (nieprzewidującą większych obciążeń).

Poddasze użytkowe może być dostosowane na potrzeby ludzi w różny sposób. Może być to poddasze mieszkalne, ale niekoniecznie. Może również pełnić rolę pomieszczeń pomocniczych, pomieszczeń technicznych czy gospodarczych. W takich pomieszczeniach mogą być przechowywane urządzenia do obsługi technicznej budynku, a także do przechowywania różnego typu przedmiotów.

Reklama

Konstrukcja stropu odgrywa tu decydującą rolę. Konstrukcja nośna musi utrzymać ciężar wszystkich konstrukcji i elementów, które mają się znaleźć na poddaszu. Pomieszczenie musi posiadać ocieplenie, wentylację i ogrzewanie, aby w ogóle mogła być mowa o stałym przebywaniu tam ludzi. Te wszystkie kryteria musi spełnić poddasze, aby móc nosić dumnie nazwę "poddasze użytkowe" i móc przemienić się w poddasze zdatne do zamieszkania.

Aby na poddaszu była możliwość zamieszkania, bardzo istotna jest wysokość pomieszczeń. Średnia wysokość pomieszczeń przy stałym przebywaniu w nich ludzi nie powinna być mniejsza niż 2,2 metra. Ważne są także schody - nie mogą to być wyłącznie schody składane czy drabina.

W telegraficznym skrócie można to podsumować w następujący sposób: poddasze mieszkalne może się stać nim tylko w sytuacji, jeśli równocześnie jest zaklasyfikowane jako poddasze użytkowe. Urządzenie takiego mieszkania na poddaszu nieużytkowym jest niemożliwe - nie zezwalają na to przepisy prawa oraz zwykłe bezpieczeństwo użytkowników.

Od czego zacząć?

Jeśli poddasze ma służyć do celów mieszkalnych, należy go odpowiednio przystosować do tego celu. Ocieplenie jest sprawą bardzo ważną, chyba że zostało przeprowadzone wcześniej. Pomieszczenie musi mieć ogrzewanie, a także muszą zostać doprowadzone wszelkie media. Jeśli ocieplenie mamy już za nami, należy zająć się pozostałymi równie ważnymi sprawami, aby poddasze było wygodne i funkcjonalne.

Aranżacja napotyka na swojej drodze szereg problemów. Jednym z nich jest ustawność mebli, tak aby pokój na poddaszu wykorzystywał możliwie największą dostępną przestrzeń. Jeśli poddasze użytkowe zostało zaprojektowane z użyciem ścianki kolankowej, jego aranżacja będzie dużo łatwiejsza. Jeśli projekt domu nie zawierał takiego rozwiązania, należy postawić tak zwane przedścianki.

Zabudowa z użyciem tych elementów wydatnie poprawi ustawność pomieszczeń. Przedścianki odcinają skosy, aby powstało miejsce, które można zagospodarować, na przykład poprzez wstawienie specjalnych szafek na wymiar, lub innych niskich mebli. Przy stawianiu przedścianki ważny jest kąt nachylenia dachu.

Zabudowa, założenie potrzebnych instalacji oraz odpowiednie ocieplenie poddasza będzie wymagało od nas wynajęcia ekipy budowlano-remontowej. Stosowane pozwolenia będą wymagane, jeśli będziemy ingerować w konstrukcję budynku.

Koszty przystosowania poddasza będą znaczne. Trzeba brać pod uwagę również zakup i montaż odpowiednich okien oraz ewentualne postawienie ścian działowych, jak również robociznę. Całościowy koszt jest trudny do oszacowania i zależy od wielu zmiennych. Równorzędne znaczenie ma metraż poddasza oraz zakres wykonywanych prac. Jeżeli chciałbyś poznać szczegółowe ceny poszczególnych prac, przeczytaj ten artykuł.

Oczywiście to wszystko nie będzie nas dotyczyć, jeśli zakupimy mieszkanie, które zostało już wcześniej zaadaptowane na cele mieszkalne. W takim przypadku zostanie nam tylko aranżacja, ponieważ zabudowa, ocieplenie i inne prace budowlane nie będą leżały w naszej gestii.

Pobierz za darmo program PIT 2016

Usługi projektowania wnętrz

Nie każdy ma zmysł artystyczny i bujną wyobraźnię przestrzenną. Dlatego warto rozważyć zamówienie usług projektowania wnętrz, szczególnie w przypadku poddasza, które niełatwo urządzić samodzielnie.

W Polsce jest bardzo dużo firm i pracowni architektury wnętrz. Firmy zajmujące się profesjonalnym projektowaniem wnętrz przeprowadzą nas krok po kroku aż do osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku w postaci doskonale urządzonego poddasza.

Wystrój wnętrza i aranżacja wymaga kreatywności oraz wyczucia estetycznego. Obecnie usługi biur projektowania wnętrz mają charakter kompleksowy. Oprócz projektu, w grę wchodzi również realizacja pod klucz. Niejednokrotnie, szczególnie w większych miastach Polski, będziemy mieli okazję zamówić w tym samym biurze autorski projekt mebli, które na późniejszym etapie zostaną wykonane przez zakład stolarski.

Usługi związane z projektowaniem idą jednak dużo dalej. Projekt koncepcyjny unaoczni nam najlepsze rozwiązania dla naszego poddasza. Częstokroć aby zwiększyć komfort mieszkania na poddaszu w zimie, projekt będzie zawierał różne usprawnienia. Dodatkowo możemy liczyć na dokładną specyfikację sprzętów kuchennych, łazienkowych i sypialnych. W pakiecie możemy również otrzymać propozycje wykończenia obejmujące schody na poddasze czy dodatkowe ocieplenie poddasza.

Obecnie architekci wnętrz współpracują ściśle z konstruktorami oraz ekipami specjalistów wykończeniowych, hydraulikami oraz zakładami stolarskimi. Ceny usług nie są niskie, jednak poddasze wymaga specjalnego potraktowania. Warto zainwestować w miejsce, w którym spędzimy długie lata.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: poddasze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »