Na polu szukał sprzętu rolniczego, znalazł skarb. Dzban był pełen polskich monet sprzed 400 lat

Skarb całkiem przypadkiem na polu w Lubelszczyźnie znalazł pewien rolnik, który wybrał się na poszukiwanie zgubionych części od maszyn rolniczych. Zamiast nich znalazł coś, czego wcale się nie spodziewał - dzban pełen monet sprzed 400 lat. Odkrycie ważyło 3 kg, a zdaniem ekspertów monety datowane są na XVII wiek. Ta historia i jej podobne przypominają, że przypadkowo skarb znaleźć możemy w sytuacji, gdy kompletnie się tego nie spodziewamy, a ostatnie wydarzenia pokazują, że monety z przeszłości lubią przypadkiem wpadać w ręce.

  • Skarb składający się z około tysiąca monet w dzbanie znalazł przypadkiem polski rolnik na swoim polu.
  • Przypadkowe odkrycia skarbów zdarzają się co jakiś czas na całym świecie. W ostatnim czasie głośno było szczególnie o zabytkowych monetach. 
  • W stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych odnaleziono monety z okresu wojny secesyjnej, a we Włoszech, w Livorno, pieniądze z okresu Imperium Rzymskiego.

Skarb znaleźć po zaplanowanych poszukiwaniach to osiągnięcie, ale nie robi ono takiego wrażenia, jak sytuacja, gdy wpada nam w ręce całkiem przypadkiem. O takim odkryciu można mówić w przypadku skarbu odnalezionego przez rolnika we wsi Zaniówka na Lubelszczyźnie. Mężczyzna trafił na niego, gdy za pomocą wykrywacza metali szukał zagubionej części od jednej ze swoich maszyn rolniczych. Wykrywacz pomógł mu wygrzebać z ziemi zabytki wywodzące się z XVII wieku. 

Reklama

Skarb z XVII wieku na polskiej wsi. W Zaniówce znalazł dzban, a w nim monety

Skarb znaleziony został przez rolnika, który odkrycia dokonał na swoim polu. Jak podaje "National Geographic Polska", o znalezionym skarbie natychmiast poinformowano specjalistów, którzy zjawili się na miejscu. Po ich identyfikacji i zabezpieczeniu znaleziska określono, że odnalezionym skarbem jest ceramiczny dzban wypełniony około 1000 monet z okresu I Rzeczypospolitej. Bardzo stare polskie i litewskie monety zostały przekazane do działu archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

"Jest to skarb, na który składa się depozyt szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku. Całość ma masę ok. 3 kg. Monety o różnym stopniu zachowania, oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku, tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (monety zespolone po kilka sztuk wskutek procesów utleniania) - 62 sztuki" - podał lubelski konserwator zabytków w komunikacie.

Skąd skarb wziął się w ziemi? Eksperci: Monety miały zostać ukryte

O tym, że skarb znalazł się ukryty w ziemi nie bez powodu świadczy fakt, że wewnątrz dzbana z monetami odkryto także fragmenty tkaniny, która miała zabezpieczyć dodatkowo pieniądze. Także okres, na który datowane są odnalezione monety wskazuje na to, że ukrycie skarbu pod ziemią mogło być formą zachowania bogactwa przed chciwymi rękami najeźdźców, których w XVII wieku w Polsce nie brakowało. W końcu niemal 400 lat temu Polska borykała się ze zbrojnymi starciami ze Szwecją, Rosją czy wewnętrznymi powstaniami Kozaków.

Czujnym lepiej być zawsze. Spotkanie ze skarbem może być niespodzianką

O odkryciu skarbu w Zaniówce lubelski wojewódzki konserwator zabytków poinformował na początku marca tego roku. Historię tę jednak warto przypomnieć, ponieważ co rusz w podobny sposób, czyli całkowitym przypadkiem odkrywane są skarby i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W ubiegłym tygodniu głośno było chociażby o mieszkańcu Kentucky, który także odnalazł w ziemi skarb sprzed 150 lat.

Obywatel Stanów Zjednoczonych zamieszkały na wschodzie kraju w stanie Kentucky przekopywał swoją działkę, gdy nagle przypadkiem w ziemi znalazł 700 złotych monet. Pieniądze zostały zidentyfikowane jako pieniądze z okresu wojny secesyjnej, a zakopane zostały około 1863 roku, najprawdopodobniej przez właściciela, który obawiał się zrabowania majątku przez żołnierzy Konfederacji.

Jeszcze wcześniej, bo w maju, świat obiegły informacje o odkryciu turysty, który we Włoszech w nadmorskiej miejscowości Livorno (północno-zachodnie Włochy) znalazł monety sprzed 2000 lat. Odkrycia skarbu dokonano przypadkiem podczas przechadzki w lesie, gdy spacerujący po wykarczowanym właśnie lesie mężczyzna wśród liści na ziemi dostrzegł błyszczące się monety. Eksperci, którzy przybyli na miejsce, znaleźli w sumie 175 sztuk środków płatniczych pochodzących z okresu Imperium Rzymskiego.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skarb | monety | pole | rolnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »