Co się dzieje z cenami mieszkań? Najnowsze dane

W Katowicach i Gdańsku kupujących mieszkania od deweloperów mogły zachęcić niższe ceny. Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że średnia cena metra kwadratowego w tych miastach spadła już drugi miesiąc z rzędu - w styczniu o 1 proc., a w lutym o 2 proc. W Krakowie i Łodzi średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań utrzymała poziom ze stycznia. Były też jednak i podwyżki średniej, np. w Warszawie aż o 5 proc., ale to wynik wprowadzenia do sprzedaży drogich apartamentów, które zawyżyła średnią.

W największych miastach średnie ceny metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki zapadły w zimowy sen. Uśpione są też inwestycje deweloperskie.

Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl zaobserwowali, że ci deweloperzy, którym "nie minął zapał do budowania mieszkań", dedykują je głównie zamożnym klientom.

Nawet 24 tys. zł za m kw. w Warszawie

W Krakowie i Łodzi średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w lutym utrzymała poziom ze stycznia. Były też jednak i podwyżki średniej, np. w Warszawie aż o 5 proc. Dlaczego?

- Między innymi dlatego, że jeden z warszawskich deweloperów wprowadził do sprzedaży ponad 330 mieszkań ze średnią ceną ok. 24 tys. zł za m kw., a więc znacznie powyżej średniej w tym mieście, która wynosiła w lutym niespełna 14 tys. zł. Na rynku pojawiła się także pula mieszkań ze średnią ceną blisko 17,5 tys. zł za metr - wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Reklama

Na razie nic nie wskazuje na to, by spełniło się oczekiwanie wyraźnej korekty średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań. Tym bardziej, że w ubiegłym miesiącu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) złagodziła warunki oceny zdolności kredytowej potencjalnych nabywców mieszkań. Decyzję KNF można też odczytywać jako sygnał, że w najbliższych miesiącach bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest spadek inflacji, a w konsekwencji - stóp procentowych.

Jednak w niektórych miastach niechęć potencjalnych kupujących do zawierania transakcji spowodowała obniżkę cen. W Katowicach i Gdańsku kupujących mieszkania od deweloperów mogły zachęcić niższe ceny. Z danych serwisu RynekPierwotny.pl wynika, że średnia cena metra kwadratowego w tych miastach spadła drugi miesiąc z rzędu, w styczniu o 1 proc., a w lutym o 2 proc. 

Mieszkania tylko dla bogatych?

Marek Wielgo przypomina w swoim raporcie, że średnia cena metra kwadratowego w ofercie rośnie, gdy ubywa w niej mieszkań najtańszych, a równocześnie przybywa drogich i bardzo drogich. W lutym z taką sytuacją mieliśmy też do czynienia w Poznaniu, gdzie w sprzedaży pojawiły się mieszkania ze średnią ceną 17,3 tys. zł za m kw.

Równie spektakularne zmiany w strukturze cenowej oferty firm deweloperskich odnotowaliśmy we Wrocławiu, gdzie odsetek mieszkań z ceną przekraczającą 12 tys. zł za m kw. wzrósł w ciągu 12 miesięcy z 22 proc. do 42 proc. - czytamy w raporcie.

Podwyżki stóp procentowych zdusiły popyt głównie ze strony tych, którzy kupują mieszkania za kredyt. Wzięcie mają wciąż mieszkania i apartamenty budowane w atrakcyjnej lokalizacji i wysokim standardzie, na które mogą sobie pozwolić osoby zamożne, często nie potrzebujące wsparcia kredytowego.

Stabilizacja cen na rynku wtórnym

Z kolei na rynku wtórnym luty był już trzecim z rzędu miesiącem stabilizacji średniej ceny - przekonują eksperci.

Jak wynika z danych GetHome.pl w Krakowie i Wrocławiu średnia cena metra kwadratowego wzrosła o symboliczny 1 proc., zaś w Katowicach podwyżka wyniosła 2 proc., co można tłumaczyć wyprzedawaniem się najtańszych lokali.

W pozostałych metropoliach średnia utrzymała poziom ze stycznia, który pod tym względem był bardzo podobny. Na rynku wtórnym zaszły zmiany w strukturze cenowej oferty, choć nie były one tak duże jak na rynku pierwotnym.

Najbardziej spektakularną zmianę zaobserwowaliśmy we Wrocławiu, gdzie w lutym ubiegłego roku 40 proc. mieszkań w ofercie agencji pośrednictwa kosztowało więcej niż 10 tys. zł za m kw. W lutym tego roku udział takich lokali wynosił 57 proc. Z kolei z 17 proc. do 9 proc. skurczył się odsetek mieszkań z ceną ofertową poniżej 8 tys. zł za metr.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | zakup mieszkania | domy | kredyty mieszkaniowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »