Jest rekomendacja KNF. Znamy już ostatni, ale kluczowy element dla "Kredytu 2 proc."

Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji S z wytycznymi ważnymi dla tzw. "Kredytu 2 proc.". Tym samym potwierdziły się informacje Interii Biznes. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że zalecenia regulatora poznamy właśnie w poniedziałek, 19 czerwca.

Zgodnie z tym, co napisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w poniedziałek, 19 czerwca, Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji S. 

Przyjęcie nowelizacji podyktowane jest koniecznością jej dostosowania do "zmieniających się przepisów prawa oraz realizacją polityki regulacyjno-nadzorczej Komisji Nadzoru Finansowego" - podał nadzór.

Zmiany wprowadzane w Rekomendacji S dotyczą między innymi:

Reklama
  • uwzględnienia gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, objętego programem rządowym; 
  • uwzględnienia kredytu mieszkaniowego objętego rządowym programem dopłat do oprocentowania; 
  • bufora na wzrost stóp procentowych, uwzględnianego w procesie wyznaczania zdolności kredytowej klienta;  
  • wprowadzenia nowych oczekiwań co do uwzględniania modeli szacujących ryzyko przedterminowych spłat kredytów; 
  • wprowadzenia nowych oczekiwań względem informacji o ryzykach związanych z kredytem hipotecznym, które powinny być przekazywane klientom.

Banki już mogą przygotowywać oferty

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że banki i oddziały instytucji kredytowych dostosują swoją działalność do zmian Rekomendacji S w terminie do 1 lipca 2024 r. 

Od tych zaleceń zależy w dużym stopniu, jak banki będą liczyć zdolność kredytową przy rządowym kredycie, czyli jaka kwotę będzie można realnie pożyczyć przy danych zarobkach i sytuacji rodzinnej. Był to jeden z głównych znaków zapytania. Bez wytycznych instytucje finansowe nie mogły przygotować odpowiednich kalkulatorów. 

Już 24 maja Interia Biznes podała, że KNF finalizuje prace nad zmianami, a bankowcy mówili, że w przypadku kredytu na 2 proc. z dopłatami państwa do rat są podstawy, aby zdolność kredytowa była wyższa, ale potrzebują formalnych wytycznych nadzoru, które to umożliwią.

Rządowy kredyt wchodzi w życie od początku lipca. Dopłaty do kredytu są przewidziane na 10 lat. W tym czasie będzie miał on stałe oprocentowanie, choć ustalane na dwa pięcioletnie okresy. 

Kredyt na 2 proc. będzie mógł zostać udzielony w maksymalnej kwocie 600 tys. zł w przypadku małżeństwa lub rodziny z dziećmi, a w przypadku singla do 500 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kredyt 2 proc. | KNF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »