Rewolucja w przepisach. Koniec z budowaniem osiedli w szczerym polu
Infor.pl przypomina, że w 2026 roku zaczną obowiązywać gminne plany ogólne, których elementem są standardy dostępności infrastruktury społecznej. Precyzują one, w jakiej odległości od szkoły musi znajdować się działka, aby móc zbudować na niej osiedle domków jednorodzinnych czy pojedynczy budynek mieszkalny.
W lipcu 2023 roku uchwalono nowelizację ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Większość zapisów zawartych w noweli obowiązuje od września 2023 roku, ale ten dotyczący planów ogólnych wejdzie w życie w 2026 roku. Jak czytamy w artykule muratordom.pl gminu muszą uchwalić plany ogólne przed 1 stycznia 2026 r.
Jednym z elementów planów ogólnych są gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Jest on jednak fakultatywny. Oznacza to, że gminy wcale nie mają obowiązku uwzględnić go w planach ogólnych.
Jeżeli się jednak na to zdecydują, to muszą określić standardy dostępu do publicznych szkół podstawowych i obszarów zieleni publicznej. Dodatkowo mogą uwzględnić też standardy dostępności do żłobków, obiektów kultury, przedszkoli.
Gminy, które zdecydują się na uwzględnienie standardów dostępność w planie ogólnym, będą mogły wydawać zezwolenia na zabudowę mieszkalną tylko wówczas jeśli działka spełnia powyższe warunki dostępności. Jak podaje infor.pl domy i osiedla mieszkalne nie będą mogły być budowane na działkach, których odległość od szkoły wyniesie więcej niż:
- 1500 m w miastach,
- 3000 m poza miastami
Serwis wyjaśnia, że tak wynika z nowego art. 13f ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zdaniem infor.pl problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu będą mogli mieć właściciele działek na wsiach, gdzie brakuje szkół, a wraz z pogłębianiem kryzysu demograficznego kolejne placówki są likwidowane. Infor.pl podkreśla przy tym, że gmina może przyjąć inne limity odległości. Zapis ten może też wyeliminować pewną patologię na rynku budownica - budowanie osiedli w "szczerym polu", czyli na obszarach, na których nie ma niczego.
Możliwe, że przepisy dotyczące planów ogólnych wejdą w życie później. W poniedziałek, 17 lutego w wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), w którym termin uchwalenia planów ogólnych przesunięto na 30 czerwca 2026 roku.
"Mając na uwadze stan zaawansowania prac nad planami ogólnymi, istnieje obawa, że dla wielu gmin termin ten będzie niewystarczający i do tego czasu prace nie zostaną zakończone" - wskazało ministerstwo. Rada Ministrów ma zająć się projektem w I kwartale 2025 roku.