Sytuacja w budownictwie w IV kw. znacznie się pogorszyła

Jak wynika z najnowszego badania ​Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. w IV kw. 2022 r. sytuacja w budownictwie pogorszyła się. Zakłady budowlane bardzo źle oceniają obecną sytuację gospodarczą w Polsce. Zdaniem autorów raportu w najbliższym czasie dekoniunktura w budownictwie może się jeszcze pogłębić.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Rynek przed wybuchem kryzysu jak podczas Covid-19

"W IV kw. 2022 r. wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) ma ujemną wartość -13,3 pkt., niższą o 12 pkt. od wartości w poprzednim kwartale i o 10,6 pkt. mniejszą niż w IV kwartale 2021 r.

Obecna wartość wskaźnika jest zbliżona do poziomu sprzed trzech lat (wówczas -11,3 pkt.), tj. z okresu dekoniunktury poprzedzającej wybuch kryzysu COVID-19, lecz znacznie niższa od wartości z IV kwartału 2018 r. (o 11,3 pkt.) i IV kwartału 2017 r. (o 21,8 pkt.)" - napisano w komentarzu do badania.

Reklama

"Oznacza to, że obecną sytuację w polskim budownictwie kształtują nie tylko czynniki sezonowe (rozpoczęcie sezonu zimowego, niekorzystnego dla branży budowlanej), ale przede wszystkim bieżąca, ogólna sytuacja gospodarcza" - dodano.

Jak wskazują autorzy badania, wzrost cen - zwłaszcza nośników energii - i stóp procentowych obniżyły zdolność kredytową potencjalnych nabywców nieruchomości, a wysoka niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju skłania gospodarstwa domowe do tworzenia oszczędności.

Załamanie popytu i problem z cenami materiałów

"Przełożyło się to na spadek popytu mieszkaniowego. Po stronie podaży utrzymują się problemy z dostawami surowców i materiałów budowlanych oraz ich wysokie ceny. Przed trzema laty odsetek firm wskazujących wzrost cen jako główną barierę w działalności wynosił 38,3 proc., obecnie sięga 76,5 proc. (vs 71,1 proc. w poprzednim kwartale)" - wskazano.

"Ogólnie rzecz biorąc, zakłady budowlane bardzo źle oceniają obecną sytuacją gospodarczą w Polsce. Wartość salda tych opinii jest bardzo niska, wynosi -69,7 pkt., tj. o 30,1 pkt. mniej niż przed rokiem i o 5,9 pkt. mniej niż w poprzednim kwartale. Niewiele lepiej ankietowani oceniają sytuację w budownictwie - wartość salda jest równa -66,3 pkt., o 49 pkt. mniej niż rok temu" - dodano.

Prognozy bardzo pesymistyczne

Z badania IRG SGH wynika, że przewidywania na kolejne miesiące są pesymistyczne. "Biorąc pod uwagę, że kolejny kwartał jest okresem najniższej aktywności budowlanej w cyklu rocznym, a w otoczeniu gospodarczym nie widać oznak poprawy sytuacji, należy spodziewać się pogłębienia się dekoniunktury w budownictwie w najbliższym czasie" - napisano w raporcie z badania.

(śródtytuły od redakcji)


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »