Czy dzierżawca nieruchomości odpowiada za podatki właściciela nieruchomości?

Posiadanie prawa własności do nieruchomości nie jest w dzisiejszych czasach warunkiem koniecznym pozwalającym na korzystanie z niej. Umowy wynajmu lub dzierżawy stały się codziennością. Jak zatem, w takiej sytuacji, podejść do kwestii, związanych z zaległościami podatkowymi związanymi z nieruchomością, z której korzysta podatnik na postawie umowy dzierżawy?

Posiadanie prawa własności do nieruchomości nie jest w dzisiejszych czasach warunkiem koniecznym pozwalającym na korzystanie z niej. Umowy wynajmu lub dzierżawy stały się codziennością.  Jak zatem, w takiej sytuacji, podejść do kwestii, związanych z zaległościami podatkowymi związanymi z nieruchomością, z której korzysta podatnik na postawie umowy dzierżawy?

Korzystanie z nieruchomości nie będących własnością podatnika jest sporym udogodnieniem, nie wymaga bowiem początkowych zasobów finansowych, potrzebnych na jej zakup lub budowę. Niestety, korzystanie z lokalu na podstawie jakiejkolwiek umowy cywilno prawnej, na przykład umowy dzierżawy, to nie tylko same korzyści. Niekiedy zdarza się, że przysparza to podatnikom wielu problemów, także natury podatkowo-finansowej. Podatnik powinien być świadomy jakie konsekwencje ciążą na nim, w momencie jakichkolwiek zaniedbań podatkowych, związanych z daną nieruchomością, których dopuścił się właściciel.

Reklama

Prawna odpowiedzialność dzierżawcy

Zakres odpowiedzialności podatkowej ciążący na podatniku został określony w przepisach Ordynacji Podatkowej. W myśl prawa, osoba korzystająca z nieruchomości nie będącej jego własnością, na podstawie umowy dzierżawy, odpowiada za wszystkie zaległości z tytułu należności podatkowych wynikających z opodatkowania tejże nieruchomości, całym swoim majątkiem solidarnie z właścicielem. Analogicznie, ponosi ona odpowiedzialność za zobowiązania względem organu podatkowego użytkownika wieczystego użytkowanej nieruchomości, jak również samoistnego jej posiadacza.

Należy jednakże podkreślić, że występuje tutaj bardzo istotne ograniczenie, mianowicie, regulacja ta tyczy się tylko i wyłącznie zaległości podatkowych powstałych podczas trwania dzierżawy lub okresu użytkowania przez podatnika danej nieruchomości.

Odpowiedzialność jest ograniczona

Ponadto warto zauważyć, że przepis ten stosuje się w przypadku, gdy między dzierżawcą lub użytkownikiem a podatnikiem posiadającym prawo majątkowe do danego lokalu lub nieruchomości istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub majątkowym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym lub wynikające ze stosunku pracy.

Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: podatek | nieruchomości | dzierżawca | Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »