Nie tylko zwrot podatku. Zwrot możesz dostać też za gaz

Osoby, które ogrzewają dom gazem, mogą ubiegać się o zwrot VAT za paliwo gazowe. W 2024 r. refundacja przysługuje na paliwa gazowe dostarczone od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Komu przysługuje zwrot podatku VAT za gaz? Jak złożyć wniosek o refundację VAT za paliwo gazowe w 2024?

Kto może otrzymać zwrot VAT za gaz w 2024?

Zwrot VAT za paliwo gazowe przysługuje osobom, które prowadzą gospodarstwa domowe, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł lub bojler gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy lub kominek gazowy zasilany paliwami gazowymi.

Poza tym zwrot za gaz można otrzymać tylko wtedy, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w terminie do 21.12.2022 r., lub po tym dniu w przypadku wpisania albo zgłoszenia nowego źródła ogrzewania.

Ponadto zwrot VAT za paliwo gazowe przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Aby otrzymać zwrot za gaz, miesięczne dochody nie mogą przekraczać:

Reklama
  • 2100 zł - w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł (liczone na osobę) - w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Warto pamiętać, że dla wniosków złożonych od 1 stycznia do 31 lipca 2024 r. należy brać pod uwagę dochód osiągnięty w 2022 r., zaś dla wniosków złożonych po 31 lipca 2024 r., pod uwagę bierze się dochód osiągnięty w 2023 roku.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o refundację podatku VAT za gaz?

O zwrot podatku za gaz dostarczony w ubiegłym roku można było ubiegać się do 29 lutego br. Od 1 marca wniosek może jedynie obejmować fakturę VAT otrzymaną w terminie do 30 dni poprzedzających złożenie wniosku.

W roku bieżącym natomiast o zwrot VAT można ubiegać się po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz. Wnioski można składać do 30 września 2024 r., w dowolnym momencie po otrzymaniu faktury. O zwrot podatku VAT za paliwo gazowe można również ubiegać się po 30 września 2024 r. w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury VAT, potwierdzającej dostarczenie gazu do danego gospodarstwa domowego.

Jak złożyć wniosek o refundację VAT za paliwo gazowe w 2024?

Aby otrzymać zwrotu podatku za paliwo gazowe, osoba która zawarła umowę sprzedaży paliwa gazowego oraz która ponosi koszty zawarte na fakturze, musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania. Wniosek można złożyć zarówno osobiście, przez aplikację mObywatel jak i drogą elektroniczną przez skrzynkę ePUAP. W przypadku składania wniosku przez internet dokument musi zostać podpisany podpisem zaufanym, osobistym (e-dowodem) lub podpisem kwalifikowanym.

Wzór wniosku o refundację VAT na paliwo znajduje się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. We wniosku należy uzupełnić informacje, takie jak m.in. dane osobowe wnioskodawcy, numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku VAT, dane dotyczące dochodów wnioskodawcy i/lub członków gospodarstwa domowego oraz dane osobowe pozostałych członków gospodarstwa.

Do wniosku należy również dołączyć fakturę VAT za paliwo gazowe wraz z dowodem jej opłacenia.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | zwrot podatku | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »