Do kiedy PIT w 2024? Już niebawem zacznie się rozliczanie z fiskusem

Nowy rok wiąże się z obowiązkiem złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Obowiązek ten ciąży na każdej osobie, która osiągała w poprzednim roku podatkowym opodatkowane dochody. Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT w 2024 r. i jak to zrobić?

Jaki PIT wypełnić za 2023 rok?

Każdy podatnik, który w ciągu roku uzyskał opodatkowane dochody, jest zobowiązany złożyć roczną deklarację PIT, w zależności od źródła dochodu oraz wybranej formy opodatkowania.

Osoby, które uzyskują przychód z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło, składają PIT-37 lub PIT-36, jeżeli samodzielnie obliczają i uiszczają zaliczki na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu, składają PIT-28, na podstawie podatku liniowego PIT-36L, a na podstawie karty podatkowej PIT-16 i 16A. PIT-28 muszą również złożyć podatnicy, którzy uzyskują dochody z najmu prywatnego.

PIT-38 natomiast składają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli dochody z tytułu m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, czy udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną. PIT-39 zaś składają osoby, które osiągnęły przychód z tytułu zbycia nieruchomości.

Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT w 2024?

Już od 15 lutego 2024 r. podatnicy będą mogli zalogować się do elektronicznego systemu e-PIT, gdzie mają możliwość zmodyfikowania, zaakceptowania lub odrzucenia deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, lub samodzielnego rozliczenia PIT-u.

Reklama

Poniżej przedstawiamy terminy składania deklaracji podatkowych za rok 2023:

●      do 28 lutego 2024 r. - PIT-16 i PIT-16A,

●      do 30 kwietnia 2024 r. - PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Do kiedy można złożyć korektę PIT?

Jeżeli złożyłeś deklarację podatkową z błędem, to wówczas masz 5 lat od końca roku, w którym minął termin płatności podatku, na wysłanie korekty deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego.

Korektę należy dostarczyć do urzędu osobiście lub drogą pocztową na tym samym druku z zaznaczeniem, że jest na niej korekta. Korektę PIT można również wysłać drogą elektroniczną przez portal e-PIT. W tym celu należy wybrać sekcję “Zaznacz cel składania zeznania" i wybrać “korekta zeznania", a następnie poprawić błędnie wypełnione pole, dodać nowe informacje lub usunąć te, które zostały błędnie wprowadzone.

Kiedy zwrot nadpłaconego podatku w 2024 r.?

Termin zwrotu nadpłaconego podatku uzależniony jest od sposobu złożenia deklaracji podatkowej. Podatnicy, którzy złożą deklarację tradycyjnie w urzędzie skarbowym lub drogą pocztową, powinni otrzymać zwrot nadpłaconego podatku w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od dnia otrzymania deklaracji przez urząd.

Podatnicy, którzy złożą PIT drogą elektroniczną, otrzymają zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni od dnia otrzymania deklaracji przez urząd. Jeszcze szybciej zwrot dostaną podatnicy rozliczający się elektronicznie, którzy są posiadaczami Karty Dużej Rodziny. Wówczas na zwrot nadpłaconego podatku będą czekać maksymalnie 30 dni.

Niezłożenie deklaracji PIT w terminie. Złóż czynny żal

Podatnik, który nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, lub nie złożył deklaracji podatkowej w terminie, może podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej oraz karze grzywny wynoszącej do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności, albo obu karom łącznie.

Sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karno-skarbowej jest jednak złożenie tzw. czynnego żalu, czyli dokumentu, w którym przyznajemy się do popełnionego przestępstwa lub wykroczenia. Czynny żal będzie jednak skuteczny tylko wtedy, gdy zostanie złożony, zanim organy skarbowe wykryją przestępstwo lub wykroczenie, lub podejmą czynności zmierzające do ich wykrycia.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | rozliczenie podatków | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »