Zwrot podatku 2024. Kiedy dostanę pieniądze z urzędu skarbowego?
Wypełniając PIT roczny możemy spodziewać się powstania nadpłaty albo niedopłaty podatku dochodowego. Jeśli to urząd skarbowy jest stroną, która ma nam zwrócić nadpłacone środki, z pewnością oczekujemy, aby szybko wpłynęły nam na konto. Czy da się przyspieszyć zwrot podatku z PIT?
Po pierwsze i najważniejsze - nie zwlekaj z wysłaniem swojego zeznania podatkowego. Zazwyczaj im szybciej podatnik złoży PIT, tym krócej będzie oczekiwać na swój zwrot.
Jest to zwłaszcza istotne w sytuacji, gdy kwota nadpłaconego podatku jest wysoka - od 5 tysięcy wzwyż. Takie kwoty zawsze muszą być odpowiednio zweryfikowane i zaakceptowane przez urzędników. Do kwoty 5 tysięcy złotych od roku 2022 nadpłaty zwracane są automatycznie i to zazwyczaj w kilka dni roboczych.
System Auto zwrot nie wymaga pracy urzędników, dlatego znacznie przyspiesza czas wypłacenia środków podatnikowi. System ten używany jest również w przypadku nadpłacenia VAT.
Kolejnym sposobem na przyspieszenie wypłacenia twojego zwrotu jest złożenie deklaracji PIT online. Wysyłka dokumentów za pośrednictwem internetu może skracać nawet o 50 proc. czas ustawowo przewidziany na zwrot podatku.
Zgodnie z prawem, ustawowy czas oczekiwania na zwrot podatku to 3 miesiące. W przypadku deklaracji złożonych online zazwyczaj jest to maksymalnie 45 dni. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny zwrot środków następuje do 30 dni.
Przy zwrotach, których kwota nie przekracza 5 tysięcy złotych i wypłata sporządzana jest automatycznie - wiele zależy od liczby procedowanych wniosków.
Im zatem wcześniej “wpadniesz" w kolejkę, tym szybciej zostanie twoja sprawa obsłużona. Wciąż zbyt wiele osób wstrzymuje się do ostatniej chwili ze złożeniem deklaracji - dlatego jeśli również i ty pozostawiasz sobie czas do końca kwietnia, licz się z możliwością długiego oczekiwania.
Nie ma jednak powodu, aby nadmiernie się spieszyć. Nawet, jeśli złożysz swoją deklarację pod koniec stycznia, to i tak termin zwrotu podatku będzie liczony od 15 lutego 2024 roku. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, urzędy skarbowe wysyłkę pierwszych zwrotów zaczną 16 lutego.
Chociaż zdarza się to niebywale rzadko, urząd skarbowy może wypłacić zwrot nadpłaty po terminie. Jednak w takim przypadku podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę i oczywiście, nie jest związane z żadnymi dodatkowymi nieprzyjemnymi konsekwencjami dla podatnika.
Jeśli jednak podejrzanie długo nie otrzymujemy zwrotu podatku, warto zrobić “rachunek sumienia". Podatnik może nie otrzymać nadpłaty, jeśli ma zaległości podatkowe, w tym odsetki za zwłokę, czy jest obciążony kosztami upomnienia. Nadpłata może zostać również zajęta w postępowaniu egzekucyjnym. Zatem dobrze jest zastanowić się, czy nie mamy żadnych zaległości, w tym nieopłaconych mandatów, na których poczet mógł zostać przekazany nasz zwrot podatku.
O wszystkich tych krokach urząd skarbowy informuje podatnika listownie przesyłką poleconą. Natomiast numer konta do zwrotu podatku podatnik podaje w momencie składania PIT. Jeśli zależy nam na czasie i wygodzie, zdecydowanie nie powinniśmy podawać jako formy zwrotu przekazu pieniężnego pocztowego - wtedy do czasu oczekiwania na zwrot, należy również doliczyć czas podróży przesyłki.
KO