Opodatkowanie SMS-ów charytatywnych

Fiskus zarabia krocie na SMS-ach wysyłanych w ramach akcji dobroczynnych. Zarówno posłowie, jak i podmioty, które prowadzą działalność charytatywną, już wielokrotnie apelowały do ministerstwa finansów o zwolnienie tych wiadomości tekstowych z opodatkowania VAT. Jednakże resort stale odmawia, tłumacząc, iż jest to niezgodne z unijną dyrektywą o VAT, która nie przewiduje możliwości zwolnienia dla usług telekomunikacyjnych.

Kwestia opodatkowania 22% stawką podatku od towarów i usług SMS-ów, wysyłanych w ramach akcji dobroczynnych od dawna budzi liczne kontrowersje. Wielu darczyńców zrezygnowało z wspierania w ten sposób instytucji charytatywnych, z uwagi na wydatek na rzecz Skarbu Państwa, jaki musieli oni w związku z tym ponieść. Bowiem np. w sytuacji gdy za pomocą wysyłanego SMS-a ofiarodawca chce przekazać konkretnej fundacji lub stowarzyszeniu kwotę 10 zł, to w ramach podatku VAT urzędowi skarbowemu musi oddać dodatkowe 2,2 zł. Stan ten powoduje zaniechanie udziału w takich akcjach dobroczynnych.

2 lipca br. ministerstwo finansów udzieliło odpowiedzi na interpelacja poselską nr 3417 w sprawie obciążania 22% stawką podatku od towarów i usług wiadomości tekstowych - SMS-ów, wysyłanych w ramach akcji charytatywnych. Resort podtrzymuje w niej swoje dotychczasowe stanowisko, a mianowicie wskazuje, że wysyłanie SMS-ów w ramach akcji dobroczynnych jest traktowane jako usługa telekomunikacyjna. Natomiast dyrektywa Rady UE o VAT nie przewiduje możliwości zwolnienia od podatku dla tego typu usług, a ponadto zakłada, iż powinny być one opodatkowane podstawową stawką.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wielu ekspertów prawa podatkowego podnosi zarzut bezzasadności powyższej interpretacji. Wskazują oni bowiem, że zwolnienie SMS-ów, przekazywanych na cele dobroczynne, od 22% stawki podatku VAT jest możliwe, a prawo wspólnotowe nie wyklucza zwolnienia lub ustalenia innej podstawy opodatkowania dla tego typu wiadomości. Stanowisko to jest oparte na hipotetycznej sytuacji, w której operator, nie pobierając żadnej opłaty za korzystanie ze swoich łączy, nie rości sobie praw do otrzymania żadnej kwoty za tego rodzaju usługę i przekazuje całą otrzymaną należność organizacji charytatywnej. W tym przypadku występuje on jako podmiot, który wystawia jedynie swoiste wezwanie do zapłaty, działając w imieniu i na rzecz instytucji charytatywnej.

W tym miejscu należy również wskazać, że w innych krajach członkowskich UE charytatywne SMS-y są zwolnione z podatku od towarów i usług. W Czechach stawka VAT na takie wiadomości tekstowe wynosi 0 %. Bowiem podmioty prowadzące działalność dobroczynną otrzymują w tym kraju specjalne numery telefonów, na które to są przesyłane SMS-y, objęte zerową stawką VAT. Przyjęte u naszych sąsiadów rozwiązanie jest zgodne z Szóstą Dyrektywą Rady UE, która stanowi, że zwalnia się z opodatkowania VAT dostawę towarów i świadczenie usług ściśle związanych z działaniami na rzecz opieki i pomocy społecznej, przez instytucje i organizacje uznane za charytatywne przez zainteresowane państwa członkowskie. Ponadto, podobne rozwiązania wprowadzają ustawodawcy w Niemczech, Słowacji, Bułgarii i Wielkiej Brytanii.

Mając na uwadze powyższe trudno jest nie powątpiewać w zasadność stanowiska polskiego ustawodawcy. Zatem warto byłoby, aby rozważył on jeszcze raz przedmiotową kwestię i wprowadził stosowne regulacje do obecnie przygotowywanego projektu zmiany ustawy o VAT. W przeciwnym razie akcje oparte na wysyłaniu SMS-ów, z których dochód jest przekazywany na wspieranie działalności charytatywnej zaczną zanikać. Choć sama ich idea jest przez Polaków popierana. Bowiem podkreślają oni, że chcą pomagać potrzebującym, jednakże zniechęca do tego wydatek na rzecz Fiskusa, jaki są zobowiązani w związku z tym ponieść.

Magdalena Łakomy
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Reklama
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: opodatkowanie | resort | zwolnienie | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »