PIT-2 nie tylko na etacie. Na umowie zleceniu zyskasz 300 zł miesięcznie

Od nowego roku będzie obowiązywać nowy formularz PIT-2. Głównymi zmianami jest poszerzenie listy beneficjentów o m.in. osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie oraz zwiększenie liczby pracodawców, u których można złożyć deklarację. W praktyce oznacza to, że więcej osób skorzysta z przesunięcia środków ze zwrotu podatku na comiesięczne wypłaty.

  • 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać nowy wzór formularza PIT-2. 
  • Deklaracje będą mogli składać nie tylko pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, ale również ci, których z pracodawcą wiąże umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakty menadżerskie oraz członkowie zarządów i rad nadzorczych.

Oznacza to dla do tej pory pomijanych grup możliwość skorzystania z przesunięcia środków objętych kwotą wolną od podatku - od lipca 2022 r. kwota ta wzrosła o 3600 zł w skali roku - na comiesięczne zwroty wypłacane wraz z pensją. Wysokość takiego "dodatku" wyniesie do 300 zł miesięcznie, pobieranych w ramach zaliczki od podatku dochodowego.  

Reklama

W przypadku niezłożenia dokumentu, cała kwota jest zwracana po złożeniu rocznego zeznania podatkowego i po rozliczeniu się z fiskusem, czyli na przykładzie przyszłego roku, zwrot do 3600 zł wpłynąłby na konto w I połowie 2024 roku.  

PIT-2: deklaracja u więcej niż jednego pracodawcy

Drugą ważną zmianą w kontekście PIT-2 jest możliwość złożenia deklaracji do maksymalnie trzech pracodawców, a nie do jednego, jak to miało miejsce do tej pory. Jest to istotne dla chociażby nauczycieli, którzy wraz z wejściem w życie przepisów "Polskiego Ładu" w styczniu 2022 r. otrzymali pensje niższe od tych z 2021 r.

Stało się tak, ponieważ specyfika zawodu wykonywanego przez pedagogów w większości przypadków oznacza zatrudnienie w dwóch lub więcej szkołach. Brak możliwości złożenia PIT-2 zabrał więc nauczycielom opcję skorzystania z przesunięcia środków z tytułu zaliczki od podatku dochodowego, jako comiesięcznych wypłat, przy jednoczesnym nałożeniu na nich innych, nowych podatków. 

Od nowego roku taki problem zostanie po części rozwiązany. Należy jednak pamiętać, że złożenie trzech deklaracji u trzech pracodawców nie będzie wiązało się z otrzymaniem po 300 zł z każdej umowy. Złożenie do trzech PITów-2 rozbije jedynie kwotę 300 zł na trzy razy po 100 zł.  

Co to jest PIT-2? Muszę go złożyć ponownie?

Poza wymienionymi powyżej zmianami, nowy formularz umożliwia też wyodrębnienie ulg i sposobów skorzystania z nich. Od nowego roku będzie można chociażby zmniejszyć kwotę zaliczki otrzymywanej co miesiąc na 150 zł (1/24 kwoty zmniejszającej podatek) lub na 100 zł (1/36 kwoty zmniejszającej podatek), aby różnice otrzymać wraz ze zwrotem podatku.

Dodatkowo będzie można złożyć oświadczenie o zmianie preferencyjnego opodatkowania dochodów - opcja dla osób po ślubie lub samotnie wychowujących dziecko - czy o skorzystaniu z jednej z ulg, np. dla seniorów, dla młodych czy ulgi dla rodzin 4+.  

Choć zmian wydaje się wiele, tak główne założenie PIT-2 jest niezmienne. Deklaracja nadal pozostaje oświadczeniem składanym przez pracownika do pracodawcy w celu obliczenia miesięcznych zaliczek PIT, które można uzyskać w comiesięcznym rozliczeniu. Kwota ta obliczana jest od pobieranych zaliczek na poczet podatku dochodowego z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku, która wynosi od 1 stycznia 2022 r. 30 tys. zł w skali roku.  

Zmiany wchodzące wraz z nowym rokiem nie oznaczają dla wszystkich konieczności złożenia deklaracji po raz drugi. W przypadku osób, które pracują w tym samym miejscu co przed rokiem, dokument składany w 2022 r. nadal jest w mocy. 

O złożeniu PIT-2 mogą za to pomyśleć osoby, które zmieniły pracę w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz pracownicy, których sytuacja rodzinna lub finansowa uległy zmianie (ślub, narodziny dziecka lub zarobki przekraczające 120 tys. zł rocznie).  

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | PIT-2 | ulgi podatkowe | fiskus | urząd skarbowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »