Czy darowizna chroni przed zachowkiem? Wszystko o prawie do zachowku
Zachowek jest tematem, który warto wyjaśnić, bo kwestie dotyczące spadku bardzo często powodują duże zamieszanie. Szczególnie problematyczne są sprawy spadkowe, w których do spadku spisanych zostało wiele osób. Czy darowizna chroni przed zachowkiem? Jaką wysokość zachowku mogą otrzymać bliscy?
- Zachowek jest minimalną wartością finansową, która przysługuje rodzinie zmarłego niezależnie od treści testamentu. Powoduje dużo sporów i dyskusji na temat nieposzanowania decyzji zmarłego.
- Co w sytuacji, w której za życia przekazana została komuś darowizna i jak na to może zareagować reszta rodziny? Czy może wnioskować o zwrot spadku w postaci zachowku?
Prawo zaleca, by wszelkie darowizny pieniężne przekazane zostały poprzez złożenie aktu notarialnego.
Istnieje również opcja, która wciąż pozostawi darowiznę ustawowo ważną. Sytuacja taka może mieć miejsce przy wysyłce przelewu na konto lub spisaniu umowy.
W przypadku przedmiotów sprawa bywa nieco bardziej złożona. W przypadku darowizny mniejszej niż 9637 zł powinniśmy spisać umowę przekazania.
Przy wyższej wartości cenowej przedmiotu, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. W przeciwnym razie darowizna jest nieważna.
Przy ustalaniu zachowku dużą rolę odgrywają darowizny przekazane za życia danej osoby. Darowizny doliczane są do całej wartości spadku, aczkolwiek wykluczają się w dwóch przypadkach.
Według Kodeksu Cywilnego nie uznaje się darowizn drobnych zwyczajowych (np. prezent na urodziny). Dodatkowo w spadek nie wlicza się darowizny dokonanej później niż w ciągu ostatniej dekady.
W rozliczaniu darowizn do wartości spadku nie sprawdza się przedmiotu oraz powodu jego przekazania. Istotną rolę odgrywa jedynie cena, ustalana według obecnie obowiązujących stawek.
Rozliczenie wartości zachowku względem darowizn zależne jest od kilku czynników. Wśród nich z pewnością należy zwrócić uwagę na poziom pokrewieństwa ze zmarłą osobą.
W końcu zachowek powstał, by chronić majątek oraz prawa do spadku najbliższych zmarłego. Wypłacony zostaje tym, którzy nie zostali uwzględnieni w testamencie.
Zachowek przysługuje obecnemu małżonkowi, dzieciom, rodzicom oraz wnukom.
Co w przypadku rodzeństwa? Czy mogą oni również zgłaszać się z prawem do zachowku po zmarłym bracie lub siostrze?
Mogą być oni wpisani na listę spadkobierców. Mimo wszystko prawo nie uwzględnia rodzeństwa przy roszczeniach praw o zachowek.
Zachowek dla rodzeństwa można uzyskać wyłącznie za pomocą procesu sądowego.
Zdarza się sytuacja, a której dziadkowie przekazują swoje mieszkania wnuczkom. Powód takiego stanu rzeczy bywa różny. Większa możliwość opieki nad schorowaną osobą starszą lub lepszy kontakt.
Przepisanie na wnuka mieszkania może nastąpić za pomocą darowizny zarejestrowanej u notariusza.
Spadkobierca powinien pamiętać o jej rozliczeniu w Urzędzie Skarbowym jako podatek od wzbogacenia. Jak natomiast w takiej sytuacji przedstawia się kwestia zachowku dla reszty najbliższej rodziny zmarłego?