Podatek od darowizny 2023. W tym roku więcej osób zdoła go uniknąć

Ile wynosi podatek od darowizny? W 2023 roku weszły w życie korzystne zmiany, które pozwolą większej liczbie Polaków uniknąć jego płacenia. Wszystko przez inną niż w 2022 roku wysokość kwoty wolnej od podatku, która tym samym zwiększyła także ustalony próg dotyczący podatku od darowizny.

Ile wynosi podatek od darowizny? Wszystko zależy od darowizny objętej podatkiem. Jednak mamy dobre wieści - w 2023 roku więcej osób uniknie płacenia należności. Przypomnijmy, że podatek od darowizny płacić muszą osoby, które nabyły własność praw majątkowych lub rzeczy w drodze darowizny czy też z polecenia darczyńcy, ale obowiązek powstaje wyłącznie w momencie przekroczenia określonego w prawie pułapu.

Reklama

Kiedy podatek od darowizny? Są trzy grupy podatkowe

Podatek od darowizny musimy zapłacić, gdy darowizna przekroczy wartość określoną progiem kwotowym. Są trzy takie progi dla trzech grup podatkowych, a przynależność do danej grupy podatkowej określana jest przez stopień pokrewieństwa między przekazującym darowiznę i jej odbiorcą. Poszczególne progi podatkowe dla wskazanych grup prezentują się w następujący sposób:

  • I grupa podatkowa - 10434 zł,
  • II grupa podatkowa - 7878 zł,
  • III grupa podatkowa - 5308 zł.

Kto wchodzi do poszczególnych grup podatkowych? Do I grupy zaliczają się teściowie, zięć oraz synowa, czyli osoby spośród najbliższej rodziny. Do II grupy zaliczają się członkowie dalszej rodziny darczyńcy, wśród których są m.in. ciotki oraz wujkowie. Grupę trzecią tworzą natomiast najdalsi z członków rodziny oraz osoby niespokrewnione z darczyńcą.

Kto nie musi płacić podatku od darowizn?

Ciekawostką jest fakt, że jest grupa obdarowanych, którą wlicza się do zerowej grupy podatkowej. Do grupy 0 zaliczają się członkowie najbliższej rodziny, jak małżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo, dziadek, babcia, wnuk, wnuczka czy też macocha, pasierb i ojczym. Osoby te co do zasady nie muszą odprowadzać żadnego podatku od darowizny, o ile takową darowiznę zgłoszą w urzędzie skarbowym.

Jaki podatek od darowizny? Ile zapłacimy podatku od darowizny?


Nie sposób wskazać jednej kwoty podatku od darowizny, ponieważ wysokość taksacji zależy od wartości, o jaką darowizna przekracza wskazany dla danej grupy podatkowej próg. 

O najniższej wartości podatku można mówić w przypadku stawki 3 proc., a nakładany on jest na darowizny, które przekroczyły kwotę wolną do 11 128 zł w I grupie podatkowej. Następnie ten podatek rośnie do 333 zł 90 gr i 5 proc. od nadwyżki ponad 11 128 zł w wypadku przekroczenia kwoty wolnej do 22 256 zł i osiąga postać 890 zł 30 gr i 7 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł, gdy przekroczy próg 22 256 zł.

W II grupie podatkowej podatek od darowizny wynosi 7 proc. w wypadku, gdy kwota wolna od podatku została przekroczona przez darowiznę do 11 128 zł. Następnie w przypadku przekroczenia tego progu do wartości 22 256 zł podatek wynosi 779 zł i 9 proc. od nadwyżki ponad 11 128 zł, a przy przekroczeniu progu 22 256 zł wartość podatku kształtuje się na poziomie 1 780 zł 60 gr i 12 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł.

W III grupie podatkowej musimy zapłacić 12 proc. podatku od darowizny w wypadku, gdy przekroczenie kwoty wolnej od podatku nie jest większe niż 11 128 zł. W wypadku, gdy kwota przekroczenia jest większa i mieści się w przedziale do 22 256 zł płacimy 1 335 zł 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 11 128 zł, a przy przekroczeniu ponad 22 256 zł mamy do zapłacenia 3 115 zł 90 gr i 20 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł.

Kto płaci podatek od darowizny i ile ma na to czasu?

Podatek od darowizny opłacić musi obdarowany. Darczyńca nie ma żadnego obowiązku podatkowego wynikającego z przekazania darowizny. Ile czasu osoba otrzymująca darowiznę ma na opłacenie podatku od darowizny?

Na załatwienie spraw związanych z opłaceniem podatku od darowizny obdarowany ma 1 miesiąc od powstania obowiązku podatkowego. Najpierw trzeba przedstawić urzędowi skarbowemu dokumenty, które wskazują, co dostajemy, a także że darczyńca był właścicielem przekazywanych dóbr. Należy udokumentować również, w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni, by fiskus ustalił grupę podatkową.

Jeśli załatwimy te formalności ze skarbówką w ciągu miesiąca, powinniśmy otrzymać decyzję o wysokości podatku i właściwym urzędzie skarbowym do jego opłacenia. Na uregulowanie należności mamy 14 dni od wydania decyzji.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darowizna | podatek | podatek od darowizny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »