Wyjątkowe metody złożenia zeznania podatkowego?

PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2012 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2013 r. Zeznanie można osobiście zanieść do urzędu skarbowego, nadać w placówce pocztowej, przesłać przez internet. W każdym przypadku należy zadbać, aby mieć potwierdzenie wywiązania się z tego obowiązku. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności, gdyby urzędnicy mieli wątpliwości, czy i kiedy rozliczenie zostało złożone.Są również inne sposoby złożenia rocznego rozliczenia podatku dochodowego.

Tradycyjne sposoby

Termin rozliczenia się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. - złożenia PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 - upływa 30 kwietnia 2013 r. Podatnicy mają do wyboru kilka sposobów wywiązania się z tego obowiązku.


Od 160 zł do 3.200 zł - mandat karny za niezłożenie zeznania w terminie.


PIT można zanieść do urzędu skarbowego. Niekoniecznie jednak trzeba zdać go w "okienku". W wielu urzędach skarbowych ustawione są tzw. skarbomaty - urządzenia do przyjmowania wybranych dokumentów podatkowych. Wystarczy wsunąć do niego zeznanie, a po chwili otrzymuje się potwierdzenie jego złożenia. Takie urządzenia znajdują się również w niektórych urzędach dzielnicy, gminy czy miasta.

Reklama

W urzędach skarbowych spotyka się ponadto specjalne skrzynki, do których można wrzucić zeznanie. Z tego rozwiązania należy jednak korzystać w ostateczności. Nie otrzymuje się bowiem potwierdzenia złożenia rozliczenia.

Pobierz darmowy: PIT 2012

Zeznanie można wysłać na adres urzędu skarbowego listem. Trzeba jednak uważać, komu powierza się dostarczenie przesyłki. Taka ostrożność jest wskazana, gdy wysyłka jest realizowana w ostatnich dniach kwietnia. Termin złożenia zeznania uważa się bowiem za zachowany, jeżeli przed jego upływem zeznanie zostanie nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego. Status operatora wyznaczonego ma obecnie Poczta Polska SA. Tylko więc w przypadku korzystania z jej usług datę nadania listu traktuje się jako dzień złożenia zeznania. Wybór firmy kurierskiej nie wiąże się z takimi gwarancjami. Datą złożenia zeznania wysłanego przez innego operatora pocztowego niż Poczta Polska SA jest dzień, w którym wpłynie ono do urzędu skarbowego, a nie dzień nadania.

Elektroniczny PIT

Coraz większą popularnością cieszą się rozliczenia przez internet. E-zeznanie mogą złożyć podatnicy rozliczający się indywidualnie, łącznie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Nie trzeba przy tym posiadać bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Programy i formularze potrzebne do wysłania zeznania pobiera się bezpłatnie. E-zeznanie ma postać pliku XML. Do jego przygotowania i wysłania można posłużyć się: interaktywnym formularzem pobranym ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, udostępnianą przez resort finansów aplikacją e-Deklaracje Desktop albo oprogramowaniem komercyjnym zgodnym z aktualną specyfikacją we-wy. Rozliczenia nie można przesłać w formie e-mail.

Pobierz: program PIT 2012

Autoryzacja zeznania składanego bez bezpiecznego e-podpisu opiera się na kilku informacjach o podatniku. Są to: NIP albo numer PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu wskazana w dowolnym zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku składanym za 2011 r. Podatnik, który za 2011 r. rozliczył się wspólnie z małżonkiem, a obecnie robi to indywidualnie lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, jako kwotę autoryzującą podaje swój przychód. Nie sumuje przychodów uzyskanych w 2011 r. przez siebie i małżonka. We wspólnym zeznaniu małżonków należy natomiast podać kwotę przychodu za 2011 r. tej osoby, która w rozliczeniu za 2012 r. występuje jako podatnik. W przypadku gdy za 2011 r. żadne zeznanie podatkowe lub roczne obliczenie podatku nie było składane, wpisuje się "0".

Zeznanie można przesłać przez internet w dowolnym czasie - system e-Deklaracje działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie należy jednak odkładać tego na ostatnią chwilę. Zeznanie wysłane ostatniego dnia kwietnia przed północą zostanie uznane za złożone w terminie tylko pod warunkiem, że będzie poprawne. Błąd, np. wpisanie niewłaściwej kwoty przychodu za 2011 r., może spowodować nieotrzymanie UPO - dowodu potwierdzającego złożenie zeznania i datę wywiązania się z tego obowiązku. W konsekwencji zeznanie nie zostanie złożone w terminie.

Wyjątkowe metody

Są również inne sposoby złożenia rocznego rozliczenia podatku dochodowego. Osoba, która przypomni sobie o dopełnieniu tego obowiązku za granicą, a w rachubę nie wchodzi wysyłka elektroniczna, może udać się do polskiego urzędu konsularnego. Zeznanie tam złożone w ostatnim dniu kwietnia jest traktowane jako wniesione w terminie. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za przekazanie go do kraju.

Przewidziano ponadto udogodnienia dla osób znajdujących się w wyjątkowej sytuacji życiowej. Żołnierze mogą złożyć swoje rozliczenie w dowództwie jednostki wojskowej, członkowie załogi statku - kapitanowi statku, osoby pozbawione wolności - w administracji zakładu karnego, aresztowani - w administracji aresztu śledczego. Dzień zostawienia zeznania w tych jednostkach uważa się za datę jego złożenia.

Najbardziej popularne formy składania zeznań

Sposób
złożenia zeznania

Potwierdzenie
złożenia zeznania

Dzień
złożenia zeznania

złożenie w biurze podawczym urzędu skarbowego

stempel z datą na kopii zeznania

dzień złożenia

złożenie w skarbomacie

wydruk ze skarbomatu

dzień złożenia

nadanie listem poleconym przez Pocztę Polską SA

dowód nadania przesyłki

dzień nadania przesyłki

nadanie przesyłką kurierską

dokument potwierdzający nadanie przesyłki

dzień wpływu do urzędu skarbowego

wysłanie przez internet

urzędowe poświadczenie odbioru (UPO)

dzień wskazany w UPO

autor: Małgorzata Żujewska
Gazeta Podatkowa nr 19 (956) z dnia 2013-03-07

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »