Fundusze emerytalne wycofały miliard złotych
Po odwróceniu w lutym trendu zakupów akcji przez fundusze emerytalne, w marcu wyprzedaż akcji przyspieszyła i wyniosła - według naszych szacunków - niemal 1,1 mld zł. Najwyraźniej fundusze wykorzystały wzrosty na giełdach do realizacji zysków, utrzymując relatywne zaangażowanie w akcje na stabilnym poziomie - informuje Trigon DM.
Najwyraźniej fundusze wykorzystały wzrosty na giełdach do realizacji zysków, utrzymując relatywne zaangażowanie w akcje na stabilnym poziomie.
Negatywne nastawienie dotyczyło zarówno akcji polskich (-473mln PLN), jak i zagranicznych (-607mln PLN).
- Prawie wszystkie OFE (z wyjątkiem Bankowego) sprzedawały polskie akcje w marcu, a największa podaż, już drugi miesiąc z rzędu, wystąpiła w NN OFE (-148mln PLN). Funduszy pozytywnie nastawionych do akcji zagranicznych było więcej, ale ich popyt był umiarkowany i wyniósł łącznie 120mln PLN. O obrazie rynku zadecydowała więc duża podaż z trzech funduszy (NN, Aviva i MetLife), w granicach 220-250mln PLN w każdym z nich.
- Szacujemy, że według nowej metodologii KNF (według której to waluta w jakiej akcje są denominowane, a nie miejsce notowań ma decydować, czy jest to inwestycja zagraniczna) udział inwestycji zagranicznych wynosi 11,4% (-0,6pp m/m).
- Napływy z ZUS wyniosły w marcu 256mln PLN (727mln PLN YTD), natomiast marcowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 293mln PLN (863mln PLN YTD).
- Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w marcu o 5,7%. Najlepszy wyniki zarządzania osiągnął OFE PZU (+6,3%), a najgorszy Aegon (+4,4%). Od początku roku najlepszy jest Nordea OFE (+3,3%), a najgorszy Generali (+1,6%).
Maciej Marcinowski
Sprawdź: PROGRAM PIT 2015