Polski Ład

Emerytura bez podatku. Kto od stycznia 2022 zyska, a kto straci?

Podniesienie kwoty wolnej od podatku po wielu latach zamrożenia wpłynie na wysokość emerytur na rękę. Najwięcej zyskają osoby, które mają świadczenia w wysokości 2,5 tys. zł brutto. Stracą ci, którzy wypracowali sobie relatywnie wysokie emerytury, bo na przykład pracowali kilka lat dłużej ponad wiek emerytalny.

Rząd powtarza, że podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł spowoduje, że świadczenia do wysokości 2,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego. Jednak mniej akcentowana jest jeszcze jedna zmiana, która wpłynie na wysokość świadczeń, czyli pobierana pełna składka zdrowotna w wysokości 9 proc. (obecnie składka wynosi 9 proc., ale 7,75 proc. można odliczyć od podatku). To oznacza, że efektywnie ta składka mocno wzrośnie.

Emerytura bez podatku 2022. Kto skorzysta, a kto straci na zmianach?

Większość emerytów skorzysta na tych zmianach, ale jest grupa, która straci na Polskim Ładzie. Niestety na rządowym portalu, który z założenia miał informować o zmianach jakie reforma podatkowa oznacza dla różnych grup, nie ma kalkulatora, w którym każdy mógłby sprawdzić jaką emeryturę na rękę dostanie w przyszłym roku.

Reklama

Takie wyliczenia zrobili eksperci Instytutu Emerytalnego. Wynika z nich, że najwięcej kwotowo na zmianach zyskają osoby, których emerytura wynosi obecnie 2,5 tys. zł brutto.

Przy niskich emeryturach ta korzyść jest zdecydowanie mniejsza, ale generalnie osoby, które świadczenie emerytalne mają poniżej 4 tys. zł netto co do zasady na Polskim Ładzie będą zyskiwały.

Jednak jest też grupa, która na wprowadzonych zmianach straci. To osoby, które wypracowały emeryturę powyżej 5 tys. zł brutto (około 4,1 tys. zł netto)  - wynika z wyliczeń Instytutu Emerytalnego.

Tabela emerytur bez podatku 2022. Jakie stawki netto ("na rękę")?

Z uwagi na różny wpływ Polskiego Ładu na wysokość emerytur w 2022 r. sprawdziliśmy ile "na rękę" (netto) dostaną emeryci. Można to sprawdzić w zamieszczonej poniżej tabeli przygotowanej przez Instytut Emerytalny.

Waloryzacja emerytur 2022. Na tym można stracić

Warto od razu zaznaczyć, że seniorów, którzy na Polskim Ładzie stracą będzie za kilka miesięcy więcej, ponieważ w marcu 2022 roku spodziewana jest rekordowa waloryzacja emerytur.

Problem polega też na tym, że konstrukcja reformy uderza w tych, którzy wypracowali sobie wyższe świadczenia, na przykład nie przechodząc na emeryturę od razu po nabyciu uprawnień i pracując kilka lat dłużej.  Tymczasem ten sam rząd namawia teraz seniorów do dłużej pracy i nie przechodzenia na emeryturę tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego.

PIT-0 dla seniorów

W tej samej reformie podatkowej zwanej Polskim Ładem wprowadzony został PIT-0 dla pracujących seniorów. Jak przekonuje rząd, to ma być zachęta do kontynuacji pracy dla tych, którzy chcą dalej pracować i dla tych, którzy decydują się na pracę z tego powodu, że ich emerytury byłyby niskie. Mogą z niego korzystać emeryci w wieku 60+ (kobieta) i 65+(mężczyzna), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo.

PIT-0 dla seniora polega na zwolnieniu z podatku przychodów z pracy na etacie, z umowy zlecenia zawartej z firmą lub z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych po ukończeniu 60./65. Roku życia do kwoty 85 528 zł rocznie. Senior skorzysta również z powszechnej kwoty wolnej, więc podatek zapłaci dopiero od nadwyżki ponad 115,5 tys. zł.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »