Prezydent Duda: Nasz eksport artykułów spożywczych jest siłą napędową rolnictwa

- Polska jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy - powiedział w stolicy Kataru prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył przy tym, że nasz kraj aktywnie wspiera kraje najsłabiej rozwinięte rolniczo i dzieli się z nimi doświadczeniem.

Prezydent RP bierze udział w poniedziałek w panelu dotyczącym rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich na Forum Sektora Prywatnego. W swoim wystąpieniu podkreślał wagę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem dla świata

- Bezpieczne dostawy zboża, wody pitnej, świeżych artykułów spożywczych, żywności i funkcjonowanie efektywne łańcuchów dostaw między Europą, Afryką a Bliskim Wschodem jest obecnie utrudnione z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainę - powiedział Duda.

- Ważne jest, aby wspierać najsłabiej rozwinięte kraje, jeżeli chodzi o rolnictwo, po to, aby mogły zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe tak dalece, jak to jest możliwe - dodał.

Reklama

Jak podkreślał prezydent, aby możliwe było wspieranie modernizacji obszarów dotyczących produkcji żywności trzeba stosować nowoczesne technologie, w tym m.in. sztuczną inteligencję czy platformy cyfrowe dla rolników, co może przyczynić się do zwiększenia poziomu przychodu i zmniejszy zły wpływ syntetycznych nawozów na żywność. Takie rozwiązania jak np. mapowanie satelitarne zostało już wprowadzone w Polsce.

Eksport artykułów spożywczych siłą napędową polskiego rolnictwa

Duda ocenił, że Polska jest świadoma, iż najsłabiej rozwinięte kraje nie będą w stanie poradzić sobie same, jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej rozwiązania. 

- Dlatego Polska jest aktywnie zaangażowana, żeby wspierać przedsiębiorczość w krajach najsłabiej rozwiniętych zwiększając ich wydajność energetyczną, ale robi też wszystko, co w jej mocy, aby polepszyć infrastrukturę wodną, ale też chronić ich bioróżnorodność - podkreślił. 

- Jesteśmy gotowi, aby poszerzyć ten pakiet wsparcia dla krajów najsłabiej rozwiniętych, aby podzielić się naszym doświadczeniem, jeżeli chodzi o sektor rolnictwa - dodał prezydent.

- Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy - mówił Duda. Zaznaczył przy tym, że członkostwo w Unii Europejskiej było wielkim wyzwaniem, ale też otworzyło szereg możliwości. - Jesteśmy w stanie przeprowadzić restrukturyzację i zmodernizować wiele zakładów produkujących żywność - wskazał.

Prezydent podkreślił, że od czasu, kiedy Polska wstąpiła do UE eksport artykułów spożywczych stał się siłą napędową sektora rolniczego. 

- Polska skorzystała z faktu, że jest konkurencyjna cenowo, co jest niezwykle istotne w kwestii eksportu - powiedział.  

- W ciągu ostatnich dwóch dekad wartość naszego eksportu produktów żywnościowych zwiększyła się prawie siedmiokrotnie - dodał Duda i poinformował, że polskie produkty w 2021 roku były wysyłane do 198 krajów na świecie.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »