Prognozy na 2023 r. Kolejny wzrost cen owoców i warzyw przed nami

Jak wynika z danych GUS w mijającym roku zbory owoców i warzyw były dobre. Zdaniem analityków Credit Agricole, nad rynkiem zbierają się jednak czarne chmury. Koszty produkcji będą rosły, co związane jest m.in. wysokimi cenami nawozów oraz energii - problem ten jest szczególnie obserwowany w produkcji szklarniowej. W konsekwencji w najbliższych kwartałach 2023 r. dynamika cen owoców i warzyw pozostanie wzrostowa.

Kluczowa pogoda i susza

Zdaniem analityków Credit Agricole, w mijającym roku relatywnie niskie temperatury oraz brak opadów na początku wegetacji spowodowały, że kwitnienie roślin rozpoczęło się z opóźnieniem. Odnotowana wiosną susza doprowadziła z kolei do dużego opadu zawiązków owocowych. Mimo, że
w tym roku nie wystąpiły straty związane z wiosennymi przymrozkami, to w części regionów kraju doszło do strat spowodowanych gradem. Latem i jesienią warunki agrometeorologiczne uległy poprawie, choć w wielu regionach mieliśmy do czynienia z suszą.

W przypadku owoców z drzew, zbiory jabłek oceniane są na poziomie ok. 4,2 mln t (+4 proc. r/r), wiśni na ok. 183 tys. t (+10 proc. r/r), śliwek na ok. 132 tys. t (+12 proc, r/r), gruszek na ok. 82 tys. t (+19 proc. r/r) oraz czereśni na ok. 79 tys. ton (+33 proc. r/r). W przypadku owoców jagodowych zbiory porzeczek ogółem szacowane są na ponad 152 tys. t (bez zmian r/r), truskawek na niemal 184 tys. t (+18 proc. r/r), malin na ok. 110 tys. t (+6 proc. r/r), borówek na ok. 63 tys. t (+14 proc.) oraz agrestu na ok. 9 tys. t (-5 proc. r/r).

Reklama

Zgodnie z szacunkiem GUS tegoroczne zbiory warzyw gruntowych wyniosły  ok. 3,9 mln t (+0,5 proc. r/r), a tym samym ukształtowały się lekko poniżej średniej wieloletniej za ostatnie 5 lat. Chłodna i sucha wiosna opóźniła i wydłużyła w czasie siewy warzyw.

W konsekwencji wschody warzyw były relatywnie słabe i nierównomierne. Miesiące letnie charakteryzowały się zmiennością, a w szczególności niekorzystnie na wzrost przyczyniły się wysokie temperatury powietrza w czerwcu oraz lipcu, jednakże deszcze w tych okresach poprawiły stan wilgotności gleb.

Jesienią warunki agrometeorologiczne poprawiły się

Zbiory kapusty oceniane są na ok. 650 tys. t, kalafiorów na ok. 136 tys. t, cebuli na ok. 644 tys. t, marchwi na ok. 603 tys. t, buraków ćwikłowych na ok. 234 tys. t, ogórków na ok. 143 tys. t, a pomidorów na ok. 166 tys. t. Zbiory pozostałych warzyw gruntowych szacuje się na ok. 1,4 mln t.

Zdaniem analityków Credit Agricole postępujący wyraźny postęp technologiczny i rosnącą specjalizację w polskim rolnictwie, zmniejsza znacząco wpływ negatywnych warunków pogodowych na produkcję producentów.


W efekcie mimo nie najlepszych warunków pogodowych w tym sezonie, produkcja owoców i warzyw ukształtowała się na relatywnie wysokim poziomie. Jest to czynnik ograniczający wzrost dynamiki cen owoców i warzyw.

W przeciwnym kierunku oddziałują natomiast rosnące koszty produkcji owoców i warzyw, związane m.in. wysokimi cenami nawozów oraz energii (problem szczególnie obserwowany w produkcji szklarniowej). "W konsekwencji uważamy, że w najbliższych kwartałach dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym" - napisali analitycy. 

W II poł. 2023 r. prognozujemy jej spadek wspierany przez efekty wysokiej bazy sprzed roku i obniżającą się presję kosztową.

źródło raport Agromapa Credit Agricole

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »