Czynny żal
Piątek, 27 września 2024 (11:30)
Aktualizacja Piątek, 27 września 2024 (11:31)
Czynny żal jest metodą uniknięcia kary za popełnione przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Oznacza dobrowolne poinformowanie naczelnika urzędu skarbowego o popełnionym przewinieniu.
Czynny żal - najważniejsze informacje
Co to jest czynny żal?
Warto zrozumieć, że czynny żal jako metoda uniknięcia odpowiedzialności za przestępstwo skarbowe czy wykroczenie skarbowe ma swoje ograniczenia. Nie będzie skuteczny, jeśli podatnik zostanie wezwany przez organy ścigania, które już udokumentowały dane przestępstwo.
Skuteczność czynnego żalu jest także niemożliwa, gdy rozpoczęto już postępowanie kontrolne. Ponadto, nie zadziała on, jeśli podatnik podżegał inną osobę do przestępstwa skarbowego lub wykroczenia, bądź zorganizował w tym celu grupę.
W jakiej sytuacji można złożyć czynny żal?
Czynny żal można złożyć w sytuacji gdy:
- nie złożyłeś zeznania podatkowego w wymaganym terminie,
- prowadziłeś księgi rachunkowe w sposób nierzetelny,
- wystawiałeś faktury nierzetelnie,
- nie uiściłeś należnego podatku dochodowego (PIT lub CIT) lub VAT, lub uiściłeś go w niewłaściwej wysokości,
- niewłaściwie zastosowałeś obniżone stawki VAT lub nieuprawnione zwolnienie z VAT,
- ukryłeś przed organem podatkowym rzeczywisty zakres prowadzonej działalności gospodarczej,
- wyłudziłeś zwrot należności celnych lub pozwolenie celne.
Czynny żal okaże się skuteczny tylko wówczas, gdy:
- dobrowolnie przyznasz się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego samodzielnie zdobędzie dowody na popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,
- dobrowolnie przyznasz się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego przed rozpoczęciem przez organy ścigania czynności mających na celu wykrycie tego przestępstwa lub wykroczenia (na przykład przed przeszukaniami, czynnościami sprawdzającymi lub kontrolami).
Warto zauważyć, że wyjątkowo możesz złożyć czynny żal nawet po rozpoczęciu działań przez organy ścigania, jeśli te działania nie dostarczyły podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie tego przestępstwa lub wykroczenia.
Kiedy i gdzie złożyć czynny żal?
Nie ma ściśle określonego terminu, kiedy należy złożyć czynny żal. Ważne jest jednak, by pamiętać, że czynny żal nie przyniesie efektu, jeśli złożysz go po tym, jak organy ścigania zdobyły już konkretne dowody na popełnienie przez Ciebie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.
Ponadto składanie czynnego żalu po rozpoczęciu przez organ ścigania działań służbowych, takich jak przeszukanie, czynności sprawdzające czy kontrola, może być nieskuteczne, chyba że te działania nie dostarczyły podstaw do wszczęcia postępowania.
Sprawę związaną z czynnym żalem można załatwić w następujących miejscach:
- urzędy skarbowe,
- urzędy celno-skarbowe,
- urzędy skarbowe dla największych podmiotów.
Nie ma opłaty za złożenie czynnego żalu. Koszty mogą pojawić się jeśli sprawa jest skomplikowana i zdecydujesz się skorzystać z pomocy pełnomocnictwa.
Urząd nie jest zobowiązany żadnym określonym w ustawie terminem na rozpatrzenie czynnego żalu. Nie ma konieczności składania czynnego żalu, gdy dokonujesz korekty deklaracji podatkowej. Na przykład, jeśli w pierwotnie złożonej deklaracji wystąpił błąd i dlatego składasz jej poprawkę.
Jednakże, jeżeli nie złożyłeś w ogóle deklaracji w terminie przewidzianym przez przepisy, aby uniknąć kary, powinieneś złożyć czynny żal przed tym, jak organy ścigania skontaktują się z tobą w celu wyjaśnień.
Czynny żal złożysz do naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego, który jest właściwy dla twojej sprawy. Jeśli nieprawidłowo wybierzesz urząd, do którego powinieneś przekazać informacje o popełnionym czynie zabronionym, urząd przekaże twoje pismo do odpowiedniego organu.
Czynny żal możesz przedstawić na piśmie, ustnie do protokołu lub elektronicznie, wysyłając pismo ogólne przez skrzynkę e-PUAP właściwego urzędu skarbowego lub celno-skarbowego, bądź przez platformę e-Urząd Skarbowy.
Pismo złożone drogą elektroniczną musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub podpisem osobistym.
Czynny żal najlepiej podpisać i złożyć osobiście. Skorzystanie z pełnomocnika, który podpisze pismo skierowane do urzędu skarbowego może być traktowane jako zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, a nie jako dobrowolne przyznanie się do winy.
Nie istnieje oficjalny wzór lub formularz na czynny żal. W swoim zawiadomieniu powinieneś zawrzeć:
- swoje dane osobowe,
- adresata, czyli naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego,
- opis popełnionego czynu oraz okoliczności, w jakich doszło do wykroczenia,
- wskazanie osób, które były związane z popełnionym czynem zabronionym,
- informację, czy i jak naprawiłeś wyrządzoną szkodę, a jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - w jaki sposób i w jakim terminie się do tego zobowiązujesz.
Czynny żal - Wiadomości
-
Czynny żal może uratować przed karą z urzędu. Co to jest i kiedy może się przydać?
Wtorek, 5 września 2023 (06:44)Czynny żal - choć pojęcie to brzmi mało biznesowo, może przyczynić się do uratowania kondycji firmy. Wyrażając go przedsiębiorca czy podatnik może uniknąć kary z urzędu skarbowego, czy... -
Rozliczenie PIT na ostatnią chwilę będzie nie tylko droższe. Może okazać się niemożliwe
Czwartek, 27 kwietnia 2023 (06:00)Zbliża się ostateczny termin na przekazanie do urzędu skarbowego rozliczenia podatkowego za poprzedni rok. Doradcy podatkowi nie stosują specjalnych stawek za złożenie indywidualnego PIT... -
Nowa próba ograniczenia praw podatników
Wtorek, 7 czerwca 2022 (08:53)Trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny skarbowy, a ze względu na zagrożenie dla gwarancji prawa podatnika i oskarżonego, proponowane zmiany wywołują wiele... -
Czynny żal już nie pomoże? Złe wieści dla podatników
Piątek, 3 czerwca 2022 (05:40)Czynny żal to rozwiązanie, które umożliwia uniknięcie kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych. Wprowadzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w Kodeksie karnym skarbowym... -
Podatki. Konsekwencje zaniechania rozliczenia PIT za 2021 r.
Niedziela, 22 maja 2022 (06:20)Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy -
Rząd chce poprawić ściągalność VAT
Czwartek, 10 marca 2022 (08:00)W celu poprawy ściągalności VAT rząd planuje nowelizację kodeksu karnego skarbowego - wynika wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Walce z przestępczością skarbową i szarą strefą ma... -
Interpretacje podatkowe sposobem na fiskusa?
Niedziela, 23 stycznia 2022 (06:00)Podatnicy i osoby zajmujące się ich rozliczeniami podatkowymi muszą zmierzyć się z wieloma zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład. Sposobem na uzyskanie oficjalnego stanowiska... -
Rzecznik MŚP: Koniec składania czynnego żalu przy korekcie JPK_VAT
Piątek, 5 listopada 2021 (19:51)W przepisach Polskiego Ładu zniesiono konieczność składania czynnego żalu przy korekcie JPK_VAT, tym samym uwzględniono postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców -...