Zbigniew Ziobro
Piątek, 6 grudnia 2024 (12:17)
Aktualizacja Piątek, 6 grudnia 2024 (12:20)
Zbigniew Tadeusz Ziobro, urodzony 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie, to jedna ze znaczących i jednocześnie kontrowersyjnych postaci na polskiej scenie politycznej w XXI wieku. Jako współzałożyciel i wieloletni lider Solidarnej Polski, a później Suwerennej Polski, Ziobro pełnił funkcje, które na trwałe wpisały go w historię polskiego życia publicznego. Jego kariery politycznej nie da się rozdzielić od licznych reform w polskim sądownictwie, które wywołały ogromne emocje, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Zbigniew Ziobro - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wczesne lata i początki kariery
Ziobro dorastał w rodzinie o silnych tradycjach zawodowych i patriotycznych. Jego ojciec, Jerzy Ziobro, był lekarzem i dyrektorem sanatorium w Krynicy, a także członkiem PZPR, który w latach 80. dołączył do NSZZ „Solidarność”. Matka, Krystyna Kornicka-Ziobro, była stomatologiem. Wychowanie w takim otoczeniu ukształtowało silny charakter Zbigniewa, który postanowił pójść ścieżką prawniczą.
W 1994 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Następnie odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, uzyskując w 1997 roku uprawnienia prokuratorskie.
Mimo to, nigdy nie podjął pracy jako prokurator, wybierając karierę polityczną i publiczną. Przez krótki czas pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym oraz jako doradca ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego.
Jego zainteresowanie prawem karnym objawiło się również w pracy naukowej, publikował bowiem artykuły na ten temat w "Rzeczpospolitej". W 1999 roku wraz z Witoldem Gadowskim założył w Krakowie Stowarzyszenie Katon oraz utworzył Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw, co już na początku kariery pokazało jego zaangażowanie w sprawy społeczne i prawne.
Współtwórca Prawa i Sprawiedliwości
W 2001 roku, w wieku zaledwie 31 lat, Zbigniew Ziobro był jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości, partii, która wkrótce miała zdominować polską scenę polityczną. W tym samym roku został wybrany na posła do Sejmu IV kadencji z okręgu krakowskiego. Jego polityczna kariera rozwijała się błyskawicznie. Zasiadał w komisji śledczej badającej tzw. aferę Rywina, będąc jednym z najbardziej aktywnych członków komisji.
To właśnie Ziobro był autorem raportu stwierdzającego, że odpowiedzialność za nieprawidłowości w procesie legislacyjnym ponoszą m.in. premier Leszek Miller i wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska. Raport ten wywołał duże kontrowersje, a choć żadna z tych osób nie została ostatecznie oskarżona, przyczynił się on do politycznego pogrążenia SLD.
W 2002 roku Ziobro startował w wyborach samorządowych na prezydenta Krakowa, jednak nie udało mu się dostać do drugiej tury. Niemniej jednak, jego aktywność w PiS i sukcesy wyborcze w 2005 roku, gdy zdobył rekordowe 120 188 głosów w okręgu krakowskim, uczyniły go jedną z czołowych postaci partii.
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny
31 października 2005 roku Zbigniew Ziobro objął stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Stanowiska te utrzymał również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był to okres, w którym Ziobro stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej polityce. Jego twarde podejście do walki z korupcją i przestępczością przyniosło mu zarówno zwolenników, jak i przeciwników.
W 2006 roku został wyróżniony tytułem Człowieka Roku przez tygodnik „Wprost”. W tym samym czasie jego nazwisko zaczęło być kojarzone z licznymi kontrowersjami. Najbardziej znanym incydentem była konferencja prasowa z 14 lutego 2007 roku, na której Ziobro, wraz z szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariuszem Kamińskim, ogłosili zatrzymanie kardiochirurga Mirosława G., oskarżając go o 20 przestępstw, w tym o zabójstwo.
Słowa Ziobry „już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie” wywołały ogromne oburzenie, a późniejsze orzeczenie sądu nakazało mu publiczne przeprosiny i wypłatę zadośćuczynienia. Mirosław G. został ostatecznie skazany za przestępstwa korupcyjne, ale nie za zabójstwo, co rzuciło cień na działania Ziobry jako ministra sprawiedliwości.
Afera gruntowa i upadek rządu PiS
W 2007 roku Zbigniew Ziobro został oskarżony przez lidera Samoobrony, Andrzeja Leppera, o udział w tzw. aferze gruntowej, co wywołało polityczną burzę. Choć późniejsze śledztwo oczyściło go z zarzutów, a Lepper został oskarżony o składanie fałszywych zeznań, skandal ten przyczynił się do upadku rządu PiS. Ziobro został odwołany z funkcji ministra sprawiedliwości, by po kilku dniach ponownie na nią powrócić. Był to jednak początek jego trudnego okresu w polityce.
W wyborach parlamentarnych w 2007 roku Ziobro ponownie zdobył najwięcej głosów w okręgu krakowskim, ale Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory, a on sam znalazł się w opozycji. Jako wiceprezes PiS odgrywał jednak kluczową rolę w partii, choć jego ambicje zaczęły prowadzić do tarć z innymi liderami.
Solidarna Polska i konflikt z PiS
W 2011 roku, po przegranej PiS w wyborach parlamentarnych, Zbigniew Ziobro został usunięty z partii za próbę podważania przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Razem z nim z PiS wykluczono również Tadeusza Cymańskiego i Jacka Kurskiego. Grupa ta, nazywana „ziobrystami”, utworzyła nowe ugrupowanie – Solidarna Polska. Ziobro został jej prezesem i zaczął budować swoją pozycję na prawicy, choć przez pewien czas pozostawał w cieniu głównych wydarzeń politycznych.
Solidarna Polska była partią, która początkowo nie odgrywała znaczącej roli w polskiej polityce, jednak jej wpływy zaczęły rosnąć, gdy Ziobro nawiązał współpracę z Polską Razem Jarosława Gowina i ponownie z PiS, tworząc wspólny front przeciwko rządom Platformy Obywatelskiej.
Powrót do władzy
W 2015 roku Zbigniew Ziobro powrócił do Sejmu, zdobywając mandat poselski z listy PiS w okręgu kieleckim. Jego powrót do łask Jarosława Kaczyńskiego zaowocował ponownym powołaniem na stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło, a później w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Ziobro stał się twarzą reformy sądownictwa, która wywołała ogromne kontrowersje w kraju i za granicą. Reforma ta, której głównym celem miało być zwiększenie kontroli nad sądownictwem, spotkała się z ostrą krytyką ze strony opozycji, środowisk prawniczych oraz instytucji międzynarodowych. W wyniku tych działań doszło do kryzysu wokół Sądu Najwyższego, co z kolei doprowadziło do licznych sporów z Unią Europejską.
W ramach reformy Ziobro odwołał ok. 150 prezesów i wiceprezesów sądów, co umożliwiły mu przepisy przejściowe Ustawy o sądach powszechnych. Działania te były postrzegane jako próba podporządkowania sądownictwa władzy wykonawczej, co spotkało się z licznymi protestami i ostatecznie zakończyło się interwencją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł o naruszeniu praw sędziów.
Kontrowersje i kolejne wyzwania
Zbigniew Ziobro w swojej działalności politycznej nie unikał kontrowersji. W 2020 roku zapowiedział zainicjowanie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej, co argumentował tym, że polskie prawo spełnia wszystkie wymagania konwencji w zakresie ochrony kobiet, a dokument zawiera treści o charakterze ideologicznym. Ta inicjatywa spotkała się z ostrą krytyką ze strony organizacji broniących praw człowieka oraz opozycji.
Innym kontrowersyjnym działaniem Ziobry było wniesienie sprzeciwu wobec wpisu Reformowanego Kościoła Katolickiego do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych, co było postrzegane jako nadużycie uprawnień. Ziobro był również krytykowany za nieprawidłowości wykazane przez NIK w wydawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Ostatnią sprawą są kontrowersje o wydatki z Funduszu Sprawiedliwości, nadzorowanego przez Ziobrę.
Życie prywatne
Zbigniew Ziobro pochodzi z rodziny o głębokich korzeniach patriotycznych i zawodowych. Jego dziadek, Ryszard Kornicki, był oficerem Armii Krajowej i żołnierzem WiN. Ziobro jest żonaty z dziennikarką Patrycją Kotecką, z którą ma dwóch synów, Jana i Andrzeja.
Od października 2024 Ziobro pozostaje poza życiem publicznym, zdiagnozowano u niego bowiem raka krtani.
Temat Zbigniew Ziobro znajdziesz również w serwisie:
Zbigniew Ziobro - Wiadomości
-
Pensjonat "akademii Ziobry" zamknięty na cztery spusty. Duże straty w szczycie sezonu
Piątek, 2 sierpnia 2024 (15:14)Hotel Parzenica w Zakopanem jest zamknięty na cztery spusty - podał "Tygodnik Podhalański". Z tego powodu pensjonat należący wcześniej do Służby Więziennej - a decyzją Zbigniewa Ziobry... -
Żona Zbigniewa Ziobry ma nową pracę. Wiemy, czym się zajmie
Wtorek, 30 stycznia 2024 (17:37)Patrycja Kotecka-Ziobro, która zasiadała swego czasu w zarządzie ubezpieczeniowej spółki Link4, rozpoczęła pracę w Parlamencie Europejskim w grupie Europejskich Konserwatystów i... -
Ziobro poprzez Fundusz Sprawiedliwości przekazał miliony. Trafiły do szkoły, którą sam założył
Czwartek, 25 stycznia 2024 (13:25)Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek, że rozpoczęło kontrolę w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, której założycielem jest Zbigniew Ziobro. Są już pierwsze... -
Pożyczyli 160 tys. zł, stracili nieruchomość za miliony. Jest skarga nadzwyczajna
Środa, 15 listopada 2023 (16:42)Po pożyczce 160 tys. zł i zapadłym kilka lat później wyroku sądu małżeństwo straciło nieruchomość, która następnie została wystawiona na sprzedaż za kilkanaście milionów złotych.... -
Garnki i patelnie z Funduszu Sprawiedliwości. Dotacja dla Kół Gospodyń Wiejskich
Czwartek, 22 czerwca 2023 (17:29)- Koła Gospodyń Wiejskich pielęgnują polskie tradycje, religię, kulturę i patriotyzm. Dlatego Fundusz Sprawiedliwości je wspiera i pomaga - w taki sposób wiceminister sprawiedliwości... -
Ziobro o samochodach i węglu. Lider Solidarnej Polski atakuje UE
Poniedziałek, 27 marca 2023 (16:29)- Mamy węgla na 200 lat, a prąd wytwarzany z węgla jest najtańszy - przekonywał w Jaworznie na Śląsku Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości krytykował również plany dotyczące unijnego... -
Pożyczył 500 zł, a musiał oddać 280 tys. zł. SN uchylił wyrok
Piątek, 17 lutego 2023 (10:01)Sąd Najwyższy uchylił nakaz zapłaty wobec dłużnika, który pożyczył 500 zł od firmy pożyczkowej, a do spłaty miał łącznie prawie 280 tys. zł. To efekt interwencji Prokuratora Generalnego,... -
Ustawa antylichwiarska. Ziobro: Polacy będą realnie przez państwo chronieni
Wtorek, 30 listopada 2021 (13:42)Jak powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, ustawa antylichwiarska ucywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek, Polacy będą realnie przez państwo...