Faktura korygująca
Poniedziałek, 30 września 2024 (11:02)
Aktualizacja Poniedziałek, 30 września 2024 (11:03)
Faktura korygująca to dokument księgowy używany do poprawiania błędów znajdujących się na oryginalnej fakturze sprzedaży.
Faktura korygująca - najważniejsze informacje
Co to jest faktura korygująca?
Może ona służyć zarówno do zwiększenia, jak i zmniejszenia wartości pierwotnie wystawionej faktury.
Fakturę korygującą można wystawić gdy faktura zawiera:
- błąd w danych osobowych lub adresie - jeżeli odkryjesz błędy w nazwisku, nazwie firmy, adresie lub innych ważnych danych na oryginalnej fakturze, będzie wymagana korekta,
- błąd w ilości lub cenie produktu - gdy liczba produktów lub ich cena została nieprawidłowo określona, faktura korygująca może służyć do dokonania poprawek,
- korekta daty wystawienia - jeśli data wystawienia faktury jest nieprawidłowa, można ją skorygować za pomocą faktury korygującej.
Jakie informacje muszą znaleźć się na fakturze korygującej?
Aby prawidłowo wystawić fakturę korygującą, należy przestrzegać kilka zasad i włączyć wszystkie ważne informacje zgodnie z art. 106j ust. 2 ustawy o VAT.
Na początku dokumentu powinien znaleźć się wyraźny tytuł: „Faktura korygująca” lub „Korekta”. W dokumencie należy odnieść się do danych faktury pierwotnej, której korekta dotyczy.
Na fakturze korygującej powinny znaleźć się następujące informacje:
- Tytuł, numer i data wystawienia faktury korygującej;
- Numer i data faktury pierwotnej, do której odnosi się korekta;
- Dane identyfikacyjne sprzedawcy i nabywcy (imię, nazwisko i PESEL dla osób fizycznych, nazwa firmy i NIP dla przedsiębiorstw, adres zamieszkania lub siedziby);
- Data dostawy towarów lub wykonania usługi, oraz data zapłaty, jeśli różni się od daty dostawy lub wykonania usługi;
- Lista towarów i usług, których dotyczy korekta;
- Powód korekty;
- Szczegółowo wyliczone kwoty korekty dla podstawy opodatkowania i podatku należnego (o ile dotyczy);
- Okres, którego dotyczy udzielony rabat lub upust (jeśli ma zastosowanie).
Czy faktura korygująca wymaga potwierdzenia odbioru?
Do końca 2020 roku dla możliwości dokonania korekty „in minus” obniżającej podstawę opodatkowania, konieczne było dla sprzedawcy zdobycie potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę. Potwierdzenie to mogło występować w różnych formach, takich jak:
- e-mail potwierdzający odbiór faktury,
- fax potwierdzający odbiór faktury korygującej,
- pisemne potwierdzenie odbioru korekty,
- potwierdzenie odbioru przesyłki poleconej,
- faktura korygująca z ręcznym podpisem odbiorcy.
Zmiany w fakturze korygującej od 2021 roku
Od 1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące faktur korygujących, wprowadzone w ramach pakietu Slim VAT.
Do tej pory, w każdym przypadku korekty faktury, niezależnie od tego czy była to korekta zwiększająca („in plus”) czy zmniejszająca („in minus”) podstawę opodatkowania, wymagane było potwierdzenie odbioru przez nabywcę. Obecne przepisy prawa podatkowego zwalniają z tego obowiązku w przypadku korekty „in minus”.
Wystarczy teraz, że sprzedawca posiada dokumentację jednoznacznie potwierdzającą ustalenie warunków korygowania faktur między stronami transakcji. Zmiany te są szczegółowo opisane w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.
Jak zaksięgować fakturę korygującą?
Korekta sprzedaży in minus może być rejestrowana na dwa różne sposoby, zależnie od jej przyczyny. Jeśli przyczyną korekty jest błąd rachunkowy lub jasna pomyłka, odpowiedni wpis korygujący w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR) powinien być dokonany z datą zdarzenia, które jest korygowane.
Natomiast, gdy korekta wynika z udzielenia rabatu, zwrotu towaru lub innego powodu wymienionego w ustawie o VAT, zmiana ta powinna być zarejestrowana w dniu wystawienia faktury korygującej, co wpłynie na zmniejszenie przychodu lub zwiększenie kosztu, w zależności od sytuacji.
Ponieważ reguły księgowania korekty in plus nie są jednoznacznie ustalone, należy zastosować zasadę analogii. W takim przypadku korektę in plus rejestrujemy tak samo, jak korektę in minus.
Faktura korygująca w KSeF
Wcześniej korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) było dobrowolne. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie obowiązkowego korzystania z KSeF, natomiast nie jest jeszcze znana data kiedy ten obowiązek wejdzie w życie.
W ramach KSeF wszelkie korekty do faktur ustrukturyzowanych muszą być przeprowadzane poprzez wystawienie faktury korygującej za pomocą systemu. Taki dokument korygujący musi zawierać numer, który pozwala na identyfikację pierwotnej faktury w systemie KSeF, co umożliwia ich automatyczne powiązanie.
Jeśli faktura pierwotna została wystawiona w czasie awarii systemu KSeF, fakturę korygującą można wystawić po wcześniejszym dodaniu pierwotnego dokumentu do systemu.
Obowiązujące terminy dla wystawienia faktury korygującej
Terminy dotyczące faktury korygującej różnią się w zależności od jurysdykcji i lokalnych przepisów podatkowych. W wielu miejscach te terminy są precyzyjnie określone, a ich nieprzestrzeganie może skutkować problemami z lokalnymi urzędami skarbowymi.
Ogólnie, zaleca się wystawianie faktury korygującej możliwie jak najszybciej po wykryciu błędu, choć w niektórych krajach określone są specyficzne okresy, w których należy to zrobić.
Faktura korygująca - Wiadomości
-
Dostał 40 faktur korygujących za prąd. "W żadnym momencie nie przeprosili"
Poniedziałek, 9 września (14:27)Choć za sprawą obowiązującej od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. maksymalnej ceny za prąd dla gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach głównym tematem była wysokość rachunków za prąd, to... -
Nota korygująca. Jak wystawić i czym się różni od faktury?
Piątek, 1 grudnia 2023 (05:50)Nota korygująca to dokument, który służy do poprawiania błędów na fakturach. Nie mogą być one jednak związane z kwotami. Kto wystawia notę korygującą i jakie elementy powinny się w niej... -
Poprawienie błędnego numeru rachunku bankowego na fakturze
Czwartek, 28 lipca 2022 (06:00)Jestem czynnym podatnikiem VAT. Wystawiłem fakturę sprzedaży towarów handlowych. Po jakimś czasie zorientowałem się, że podałem w niej błędny numer rachunku bankowego. Wystawiłem fakturę... -
Kurs waluty obcej na potrzeby wyceny faktury korygującej dla celów CIT
Niedziela, 3 lipca 2022 (06:00)Spółka z o.o. wystawia, a także otrzymuje faktury korygujące w walucie obcej. Jaki kurs waluty obcej spółka powinna zastosować do wyceny tych korekt: z dnia poprzedzającego dzień jej... -
Od stycznia 2022 r. będą e-faktury
Piątek, 29 października 2021 (07:00)W dniu 1 października 2021 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Przepisy tej ustawy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia... -
Rozliczanie faktur korygujących w 2021 r.
Czwartek, 14 stycznia 2021 (05:00)Od 1 stycznia 2021 r. dostawca towaru lub usługi nie musi posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej in minus przez nabywcę. Jednak podatnik musi udowodnić prawo do tej korekty w...