EBC dokłada kolejne miliardy do PEPP

Europejski Bank Centralny na dzisiejszym posiedzeniu utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank zwiększył wartość programu PEPP o 600 mld euro. Rada postanowiła także, że horyzont czasowy dla zakupów w ramach PEPP zostanie wydłużony co najmniej do końca czerwca 2021 r.

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc., oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - czytamy w komunikacie.

Rada postanowiła także, że kwota na program nadzwyczajnych zakupów w czasie pandemii (PEPP) zostanie powiększona o 600 mld euro do łącznie 1 350 mld euro, a horyzont czasowy dla zakupów w ramach PEPP zostanie wydłużony co najmniej do końca czerwca 2021 r.

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc.

Reklama

"Wielkość awaryjnego pandemicznego programu zakupów aktywów (Pandemic Emergency Purchase Program - PEPP) zostanie zwiększona o 600 miliardów euro do łącznej kwoty 1 350 miliardów euro. W odpowiedzi na związaną z pandemią korektę inflacji w horyzoncie projekcji, ekspansja PEPP jeszcze bardziej złagodzi ogólną postawę w polityce pieniężnej, wspierając warunki finansowania w gospodarce realnej, zwłaszcza dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Z czasem zakupy będą nadal przeprowadzane w sposób elastyczny, w różnych klasach aktywów i jurysdykcjach. Dzięki temu Rada Prezesów może skutecznie zapobiegać zagrożeniom dla płynnej transmisji polityki pieniężnej" - napisano.

"Horyzont zakupów netto w ramach PEPP zostanie przedłużony co najmniej do końca czerwca 2021 r. Rada Prezesów dokona zakupów aktywów netto w ramach PEPP, dopóki nie uzna, że kryzys związany z pandemią koronawirusa dobiega końca. (...) Zapadające główne płatności z papierów wartościowych zakupionych w ramach PEPP będą reinwestowane co najmniej do końca 2022 r." - dodano.

EBC potwierdził kontynuację programu APP.


"Zakupy netto w ramach programu zakupu aktywów (APP) będą kontynuowane co miesiąc w wysokości 20 miliardów euro, wraz z zakupami w ramach dodatkowej puli środków w wysokości 120 miliardów euro, do końca roku. Rada Prezesów nadal oczekuje, że comiesięczne zakupy aktywów netto w ramach APP będą tak długo jak to konieczne, aby wzmocnić akomodacyjny wpływ stóp procentowych. Zakupy w ramach APP zakończą się na krótko przed rozpoczęciem podnoszenia podstawowych stóp procentowych EBC" - podano.

"Reinwestycje głównych płatności z tytułu zapadających papierów wartościowych zakupionych w ramach APP będą kontynuowane w całości przez dłuższy okres po dacie rozpoczęcia podwyższania przez Radę Prezesów podstawowych stóp procentowych EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to niezbędne do utrzymania korzystnych warunków płynności i wystarczającego dostosowania finansowego" - dodano.

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro rośnie o 0,25 proc. wobec dolara do 1,1265. Rentowność 10-letnich bundów spada o 1 pb do -0,36 proc.

EUR/USD

1,0702 0,0051 0,48% akt.: 23.04.2024, 23:32
  • Kurs kupna 1,0701
  • Kurs sprzedaży 1,0703
  • Max 1,0710
  • Min 1,0640
  • Kurs średni 1,0702
  • Kurs odniesienia 1,0651
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

....................

Inwestorzy spodziewali się, że zostanie on podniesiony o 500 mld EUR do 1 bln 250 mld EUR. PEPP (Pandemic emergency purchase programme).

Pandemia koronawirusa zwiększa ryzyka i wyzwania dla stabilności strefy euro W przedstawionym ostatnio najnowszym wydaniu publikowanego co pół roku raportu na temat stabilności finansowej Europejski Bank Centralny (EBC) ostrzegł, że szerzenie się koronawirusa zwiększyło w państwach strefy euro ryzyka i wyzwania dla tej stabilności.

Jak zaznaczył, choć liczba nowych zakażeń w wielu krajach obecnie spada, to gospodarcze oddziaływanie wirusa dodatkowo osłabiło te elementy systemu ekonomicznego, które wymagają pilnej naprawy.

"Pandemia spowodowała jedno z najgłębszych załamań gospodarczych współczesnej epoki, ale rozległe przedsięwzięcia polityczne zapobiegły katastrofie finansowej. Niemniej musimy uporać się ze skutkami pandemii, dotyczącymi perspektyw rentowności banków oraz stanu finansów publicznych w średnim terminie, by nasz system finansowy mógł nadal wspierać gospodarczą odnowę" - oświadczyła wiceprezes EBC Luis de Guindos.

Według raportu, zwiększanie się publicznego zadłużenia w efekcie wielomiliardowych wydatków na walkę z kryzysem koronawirusowym spowoduje ponowny wzrost obciążenia budżetów, co odnosi się w szczególności do państw wysoko zadłużonych. Również banki komercyjne muszą się nastawić na gorsze czasy, gdyż ich dochody kapitałowe będą w roku 2020 "prawdopodobnie wyraźnie niższe niż przed pandemią".



INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | stopy procentowe | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »