Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA, na którą czekał świat finansów

Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 75 pb. do przedziału 2,25-2,50 proc. Fed powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe. Jerome Powell (szef Fedu) na konferencji prasowej ostrzegł, że Fed nadal będzie ostro podnosić stopy, jeśli inflacja utrzymywać się będzie na obecnym wysokim poziomie.

Zgodnie oczekiwaniami

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. Na ostatnich trzech posiedzeniach Fed podnosił stopy proc. odpowiednio o 75 pb., 50 pb. i 25 pb. Ostatnie dwie podwyżki o 75 pb. to największy wzrost stóp procentowych w USA od początku lat 80., gdy na czele Fedu stał Paul Volcker.

Fed powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe.

"FOMC postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 2,25-2,50 proc. i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą właściwe. Ponadto Komitet będzie kontynuował proces zmniejszania swoich zasobów skarbowych papierów wartościowych, agencyjnych papierów dłużnych i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

Reklama

Cel niezmienny - 2 proc.

"Oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorować wpływ przychodzących informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet jest przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić realizację celów Komitetu. Oceny Komitetu uwzględnią szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych. Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu na poziomie 2 proc." - dodano.

Fed postanowił podnieść stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 75 punktów bazowych do 2,40 proc.

Wyczulenie na ryzyka inflacyjne

Fed powtórzył, że jest bardzo wyczulony na ryzyka dla perspektyw inflacyjnych.

"Wojna Rosji z Ukrainą powoduje ogromne trudności ludzkie i gospodarcze. Wojna i związane z nią wydarzenia wywierają dodatkową presję na wzrost inflacji i obciążają globalną aktywność gospodarczą. Komitet zwraca szczególną uwagę na zagrożenia inflacyjne" - napisano w komunikacie.

Fed poinformował, że wydatki konsumentów i produkcja przemysłowa osłabły od ostatniego posiedzenia.

Spadek wskaźników wydatków i produkcji

"Ostatnie odczyty wydatków i produkcji pokazały spadek tych wskaźników. Niemniej jednak w ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był znaczny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja pozostaje na wysokim poziomie, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią COVID-19, wyższymi cenami żywności i energii oraz szerszą presją cenową" - napisano w komunikacie.

Sierpniowa przerwa

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 20-21 września. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fed o 0,2 proc. do 107 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 4 pb do 2,76 proc.

Kolejny duży wzrost stóp proc. może być odpowiedni na następnym posiedzeniu Fed

Powiedział to prezes Fedu Jerome Powell na środowej konferencji po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Powell dodał, że nie uważa, aby USA były obecnie w recesji.

- Kolejny niezwykle duży wzrost może być odpowiedni na naszym następnym spotkaniu. To jest decyzja, która będzie zależeć od danych, które otrzymamy od teraz. Będziemy nadal podejmować nasze decyzje, spotykając się i komunikując nasze myślenie tak jasno, jak to możliwe. W miarę dalszego zacieśniania się nastawienia polityki pieniężnej właściwe stanie się spowolnienie tempa podwyżek, gdy będziemy oceniać, jak skumulowane dostosowania polityki wpływają na gospodarkę i inflację - powiedział prezes Fedu.

- W nadchodzących miesiącach będziemy szukać przekonujących dowodów na to, że inflacja spada, zgodnie z celem na poziomie 2 proc. Spodziewamy się, że dalsze podwyżki w zakresie podwyżek docelowych dla stopy funduszy federalnych będą właściwe. Tempo tych wzrostów będzie nadal zależało od napływających danych i zmieniających się perspektyw dla gospodarki - dodał.

Zdaniem prezesa Fedu, USA nie są teraz w recesji

- Nie uważam, żeby USA były teraz w recesji, a powodem jest to, że zbyt wiele obszarów gospodarki radzi sobie zbyt dobrze i oczywiście wskazałbym rynek pracy. To prawda, że wzrost PKB spowalnia z powodów, które rozumiemy. W ubiegłym roku wzrost był wyjątkowo wysoki, 5,5 proc. Trwa teraz spowolnienie. Liczba nowych miejsc pracy to średnio 450 tys. miesięcznie. To wyjątkowo mocny poziom, jak na ten stan rzeczy - powiedział Powell.

- Stopa bezrobocia jest na poziomie najniższym od 50 lat, wszystkie monitorowane przez nas mierniki płac działają bardzo dobrze. To bardzo silny rynek pracy i daje 2,7 miliona osób zatrudnionych w pierwszej połowie roku. To nie ma sensu, żeby gospodarka znalazła się w recesji, kiedy coś takiego się dzieje - dodał.

Przewodniczący FOMC poinformował, że Fed nie będzie teraz publikować forward guidance dla stóp proc.

- Jeśli chodzi o wrześniowe posiedzenie, powiedziałem, że odpowiednia może być kolejna niezwykle duża podwyżka, ale nie podejmujemy teraz takiej decyzji. Podejmiemy ją na podstawie danych, które zobaczymy i będziemy podejmować decyzje spotykając się po spotkaniu. Uważamy, że nadszedł czas, aby po prostu działać od posiedzenia do posiedzenia i nie publikować forward guidance, które zapewniliśmy na drodze do zaostrzenia polityki - powiedział prezes Fedu.

- Warto zauważyć, że te podwyżki stóp były duże i nastąpiły szybko i jest prawdopodobne, że ich pełny efekt nie został odczuty przez gospodarkę. Prawdopodobnie w przygotowaniu jest dodatkowe zaostrzenie. (...) Myślę, że najlepiej, jak sądzę, zdaniem komisji ogólnie, musimy doprowadzić politykę do umiarkowanie restrykcyjnego poziomu - dodał.

Według prezesa Fedu, stopy procentowe w USA znajdują się teraz na poziomie neutralnym dla gospodarki.

- Mówiliśmy, że będziemy poruszać się szybko, aby dostać się do neutralnego poziomu stóp proc. Myślę, że już to zrobiliśmy. Jesteśmy na poziomie 2,25 do 2,5 proc. i uważamy to za poziom neutralny. Dojdziemy do umiarkowanie restrykcyjnego poziomu stóp proc. do końca tego roku. Gdzieś między 3 a 3,5 proc. i gdzie komisja widzi dalsze podwyżki stóp w 2023 r. - powiedział.

W ocenie Powella podwyżka stóp proc. o 75 pb. na obecnym posiedzeniu była słuszna w kontekście wcześniejszych podwyżek.

- Oceniliśmy, że podwyżka o 75 pb. była słuszna w kontekście podwyżek, jakie dotąd przeprowadziliśmy. Powiedziałbym, że nie zawahalibyśmy się zrobić większego ruchu niż dzisiaj, jeśli komisja uzna, że jest to właściwe. Tak nie było na tym spotkaniu - powiedział prezes Fedu.

- Ruch, który wykonaliśmy, cieszył się szerokim poparciem. Na czerwcowym posiedzeniu wielokrotnie mówiliśmy, że jesteśmy gotowi do bardziej agresywnych ruchów, jeśli inflacja nadal będzie rozczarowywać. Dlatego na czerwcowym spotkaniu przeszliśmy do bardziej agresywnego tempa. Kontynuowaliśmy to bardziej agresywne tempo, ponieważ inflacja nadal rozczarowywała w postaci czerwcowego odczytu CPI - dodał.

Powell powiedział, że celem dla gospodarka USA jest miękkie lądowanie.

- Staramy się nie popełnić błędu. Widzimy ryzyko dwustronne. Z jednej strony jest zrobienie za dużo i narzucanie gospodarce większego spowolnienia gosp., niż było to konieczne, a z drugiej jest ryzyko robienia zbyt małej ilości ruchów i pozostawienia gospodarki z tą głęboko zakorzenioną inflacją, co tylko podnosi koszty - ocenił Powell.

- Naszym celem jest miękkie lądowanie dla gospodarki. Będziemy starać się to osiągnąć. Nie będzie łatwo, tylko to będzie dość trudne, aby to zrobić - dodał.

Prezes Powell poinformował, że plan Fedu zakłada spowolnienie tempa wzrostu PKB i popytu na pracę, które jednak nie wywołają recesji i sporego wzrostu bezrobocia.

- Uważamy, że spowolnienie wzrostu PKB jest konieczne, a spowolni on w tym roku z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że odchodzimy od bardzo wysokiego wzrostu PKB w roku ponownego otwarcia 2021. Widzimy również zaostrzoną politykę pieniężną. Uważamy, że potrzebujemy okresu wzrostu poniżej potencjału, aby stworzyć zastój, a strona podażowa mogła nadrobić zaległości - powiedział.

- Uważamy, że nastąpi złagodzenie warunków na rynku pracy i są to rzeczy, których oczekujemy, i uważamy, że są one prawdopodobnie konieczne, aby uzyskać inflację w granicach celu. Rynek pracy ma tak dużą nadwyżkę popytu, że można by zobaczyć, że ten popyt spada w sposób, który nie przekłada się na duży wzrost bezrobocia, jak można by się spodziewać w zwykłym toku, bo szczerze mówiąc, nierównowaga jest o wiele większa. Tego nie wiemy. To jest kwestia pierwszego wrażenia. Tak więc każdy, kto jest naprawdę pewien, że jest to niemożliwe lub naprawdę pewien, że tak się stanie, prawdopodobnie nie docenia poziomu niepewności - dodał.

W ocenie Powella w obecnym otoczeniu makro występuje duży stopień niepewności.

- Prowadzenie odpowiedniej polityki pieniężnej w tym niepewnym środowisku wymaga uznania, że gospodarka często ewoluuje w nieoczekiwany sposób. Inflacja oczywiście zaskoczyła w górę w ciągu ostatniego roku i mogą się pojawić kolejne niespodzianki - powiedział przewodniczący FOMC.

- Będziemy musieli elastycznie reagować na przychodzące dane i zmieniające się perspektywy. Będziemy dążyć do uniknięcia dodawania niepewności w tym, co już jest niezwykle trudnym i niepewnym czasem. Bardzo zwracamy uwagę na ryzyko inflacyjne i jesteśmy zdeterminowani, aby podjąć środki niezbędne do przywrócenia inflacji do naszego celu na dłuższą metę na poziomie 2 proc. - dodał.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

EUR/USD

1,0366 0,0014 0,14% akt.: 19.12.2024, 01:24
  • Kurs kupna 1,0365
  • Kurs sprzedaży 1,0366
  • Max 1,0366
  • Min 1,0348
  • Kurs średni 1,0366
  • Kurs odniesienia 1,0352
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

USD/PLN

4,1172 -0,0064 -0,16% akt.: 19.12.2024, 01:24
  • Kurs kupna 4,1163
  • Kurs sprzedaży 4,1180
  • Max 4,1232
  • Min 4,1179
  • Kurs średni 4,1172
  • Kurs odniesienia 4,1236
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

USD/CHF

0,9011 -0,0004 -0,04% akt.: 19.12.2024, 01:24
  • Kurs kupna 0,9011
  • Kurs sprzedaży 0,9011
  • Max 0,9022
  • Min 0,9009
  • Kurs średni 0,9011
  • Kurs odniesienia 0,9015
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

DJIA

42 326,87 -1 123,03 -2,58% akt.: 18.12.2024, 22:08
  • Otwarcie 43 460,82
  • Max 43 688,97
  • Min 42 300,04
  • Wartość odniesienia 43 449,90
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35

USD/GBP

0,7832 -0,0012 -0,15% akt.: 09.08.2024, 10:35
  • Kurs kupna 0,7833
  • Kurs sprzedaży 0,7831
  • Max 0,7851
  • Min 0,7829
  • Kurs średni 0,7832
  • Kurs odniesienia 0,7844
Zobacz również: SEK/PLN NZD/PLN HUF/PLN

USD/JPY

154,8025 0,0540 0,03% akt.: 19.12.2024, 01:24
  • Kurs kupna 154,7980
  • Kurs sprzedaży 154,8070
  • Max 154,8620
  • Min 154,4410
  • Kurs średni 154,8025
  • Kurs odniesienia 154,7485
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

NASDAQ

19 392,69 -716,37 -3,56% akt.: 18.12.2024, 22:03
  • Otwarcie 20 114,92
  • Max 20 179,77
  • Min 19 336,59
  • Wartość odniesienia 20 109,06
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35

SP500

5 872,16 -178,45 -2,95% akt.: 18.12.2024, 22:08
  • Otwarcie 6 048,30
  • Max 6 070,67
  • Min 5 867,79
  • Wartość odniesienia 6 050,61
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35
PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fed | zmiana stóp procentowych USA | inflacja USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »